Hakkari Otobüs Firmaları - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Hakkari Otobüs Firmaları

Hakkari Otobüs Firmaları, Seferleri, Şubeleri, Telefon Numaraları, İletişim Bilgileri ve En Ucuz Hakkari Otobüs Bileti Satışı Burada!

Doğu Anadolu’nun en dağlık bölgesidir. Arazi yer yer çok sarp ve kayalıktır. Hakkari merkezi Cilo, Karadağ ve Sümbül dağlarıyla çevrili 1600 m. yükseklikte bir yayladır. Burada Zap suyu derin bir vadi içinden akar. Etrafının yüksek dağ sıralarıyla kaplı olmasından dolayı yazları çok sıcaktır. Bu yüzden buraya Cehennem Vadisi de denir.

Bu bölge çok eski devirlerden beri yerleşme yeri olmuştur. Resülayn’da yapılan kazılarda prehistorik eserler bulunmuştur. Tarihi çağlarda dağlar, Sümer ve Akadlar’ın “Lülübi” diye adlandırdıkları halk ile meskundu.

Asur Krallarının Nairi ve Urartu dedikleri Hakkari çevresinde (M.Ö. 900-600) büyük bir medeniyet gelişmiştir. Yüksek ova bölgesinde Asur ile Urartu arasında kalan Musazsır Beyliği’nin yüksek bir kültüre sahip bulunduğunu, Asur Kralı Sargon’un seferleri sonunda yazdırdığı kitabelerden ve bıraktığı resimlerden anlaşılmaktadır. Bölge uzun müddet İran, Arap, Selçuk Türkleri ve Karakoyunlular’ın hakimiyetinde kalmış, 1514’de Osmanlı topraklarına katılmıştır.

CİVARDA GEZİLECEK YERLER:

1) Zap Vadisi – Vahşi bir güzelliği vardır. Suyu berrak yeşildir. Vadiye yer yer büyük kayalar yuvarlanmış, kayalar üzerine şeytan köprüleri kurulmuştur.

2) Cilo ve Sat Dağları – Hakkari’nin güney doğusundadır. Dağların dorukları daima karla örtülüdür. 25 kadar buzul vardır. Bazı kayalar üzerinde prehistorik devre ait resimlere rastlanır. Sat dağlan dar vadileri ve göllerinin güzelliğiyle ünlüdür. Dağlarda geyik, dağ keçisi ve ayılara sık sık rastlanır. Nadir balık, kuş ve bitki çeşitleri bulunmaktadır.

Hakkari’ye Giden Otobüs Firmaları

Otobüs Firmaları Telefon Numaraları
Best Van Turizm 0432 444 00 65
Van Gölü Turizm 0432 215 12 48