Hatay İstanbul Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Hatay İstanbul Otobüs Bileti

Hatay İstanbul Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları Burada! Hatay’dan İstanbul’a Giden Otobüs Firmaları ile En Ucuz Bileti Al!

Yurdumuzda, ilimiz ve bölgemizde bu yeryüzü şekillerinin tümüne rastlamak mümkündür, İlimiz İstanbul, kendi adı ile anılan İstanbul Boğazımın her iki yakasında ve yedi tepe üzerinde yer almıştır. Bu tarım kutsal şehrimizin sınırları içinde dağ özelliği gösteren yüksek yerler yok denilecek derecede azdır. İlimiz hafif dalgalı tepelerle dolu bir araziye sahiptir. Doğal durumu itibarı ile bir yayla özelliği gösterir. İstanbul ilimizin hudutları içinde yüksek dağlar yoktur. İlin en yüksek noktası 537 metre yükseklikte Aydos Dağı’dır. Aydos Dağı Kartal ilçesinin kuzey kesiminde yer alır. Anadoluhisarı’nın doğusunda 446 metre yüksekliğinde Alemdağı ikinci sırayı alır. Kadıköy İlçesi’nin doğusunda bulunan Kayışdağı 496 metre yüksekliği ile üçüncü sıraya girer. Bunlardan başka Üsküdar Şile yolu üzerinde Çataldağ, Beykoz ilçesinde Karlı- dağ, Kanlıca semtinde Göztepe, Üsküdar ilçesinde, büyük ve küçük Çamlıca tepeleri vardır. İstanbul ilinin batı kesiminde yani Avrupa kıtası üzerindeki topraklarında bulunan tepeler daha alçaktır. Istranca Dağları’nın bitiminde bulunan Karacadağ 487 metre, Çıplaktepe ise 329 metre ile bu kesimin en yüksek tepeleridir. Bu tepeler Çatalca ilçesi hudutları içindedir. İlimiz İstanbul’un kapladığı topraklar irili, ufaklı tepeler ve bunlar üzerindeki düzlüklerden ibarettir. İlimizin merkezi durumundaki kuruluşu bile yedi tepe üzerinde gerçekleşmiştir. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

1- Sarayburnu’ndan itibaren yükselen ve üzerinde Topkapı Sarayı’nın bulunduğu tepe. Bu tepe üzerinde Sultanahmet Camii ile Ayasofya yer almıştır.

2- Eminönü iskelesinden başlayıp, Mahmutpaşa ve Kapalıçarşı’ya doğru yükselen tepe. Nuruosmaniye Camii ile Çemberlitaş bu tepe üzerinde bulunur.

3- Haliç’ten başlayıp, Beyazıt Meydanı’na doğru yükselen tepe. İstanbul Üniversitesi ve Süleymaniye Camii bu tepe üzerine yapılmıştır.

4- Haliç’ten başlayıp, Fatih ilçesi merkezine doğru yükselen tepe. Bu tepenin üzerinde Fatih Camii yer almıştır.

5- Üzerinde Yavuz Selim Camii’nin bulunduğu tepe. Bu tepenin uzantıları Haliç kıyılarına kadar iner.

6- Haliç’ten Edirnekapı semtine doğru yükselen tepe. Mihrimah Sultan Camii bu tepe üzerinde bulunur.

7- Marmara kıyısından başlayarak, Cerrahpaşa Hastahanesi’ne doğru yükselen tepe. Bu tepe üzerinde Kocamustafapaşa semti yer almaktadır. İstanbul’un görünümünü renklendiren bu tepelerden başka her ilçe ve semtinde çok sayıda tepeler vardır.

Otobus.Org online bilet satış sistemimiz ile Hatay İstanbul otobüs bileti alarak güvenli ve hızlı satın almanın keyfini yaşarsınız!