Isparta İstanbul Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Isparta İstanbul Otobüs Bileti

Isparta İstanbul Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları Burada! Isparta’dan İstanbul’a Giden Otobüs Firmaları ile En Ucuz Bileti Al!

Bölgemiz Marmara’nın doğal durumu çeşitlilik gösterir. Bölgenin kuzey Trakya bölümünde, Karadeniz’e paralel uzanan Yıldız (Istranca) dağları vardır. Trakya’nın Marmara kıyıları boyunca Tekirdağları yer alır. Bu iki dağ arasında akarsuların en çok derin vadileriyle parçalanmış Ergene ovası bulunur. Ergene ovasından Ergene çayı geçer. Ergene ovasının doğusunda Çatalca yarımadası (Paşaeli platosu) vardır. Bölgenin güneyinde Biga ve Samanlı dağları ile Bursa ili yakınında Uludağ bulunur. Uludağ 2543 metre yükseklikle bölgenin en yüksek dağıdır. Bu dağ kış sporlarının yapıldığı turistik bir yerdir. Ovalar daha ziyade kıyı şeridinde toplanmıştır. Güneyde Bursa, Sakarya, Susurluk bölgenin en önemli ovalarını teşkil eder. Bölgenin Anadolu kısmında kalan Kocaeli yarımadası (Kocaeli platosu az yükseklikte, vadilerle yarılmış bir yayla görünümündedir.

İlimiz genellikle Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. Akdeniz ikliminde yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlıdır. Zaman zaman Karadeniz iklimi etkileri görülür. Böylece ilimizde iklim Akdeniz ile Karadeniz iklimleri arasında bir geçittir. Kışın Balkanlardan gelen soğuk hava dalgaları etkisini gösterir. Karadeniz’in yağışlı az soğuk, Akdeniz’in ılık lodoslu, balkanların soğuk hava dalgaları arasında aniden değişen İstanbul’umuzun havasına hiç güvenilmez. Hava bir bozar, bir açar. Güneş bir doğar bir kaçar. Kış ortasında bahar, baharda da kışın sert havaları eksik değildir. İlimiz, İstanbul da yılın ortalama sıcaklığı 13,7 derece, soğukluğu ise 5 derecedir. Bir yılda ortalama 789 mm. küp yağış düşmektedir. Yağışların % 31, sonbaharda, % 38 i kışın, % 18 i ilkbaharda, % 13 ü yazın düşer.

İlimizin bulunduğu Marmara Bölgemiz de iklim çeşitlilik gösterir. Yurdumuzda görülen tüm iklim özellikleri bu bölgede mevcuttur. Bölgemizin üç iklim özelliği vardır.

1- Akdeniz İklimi: Bölgemizin güneyi ile Marmara denizi kıyılarında Akdeniz iklimi mevcuttur. İlkbahar ve sonbahar mevsimleri yağışlı serin geçer. Yazları sıcak ve kuraktır. Kışları ılık olup, yüksek yerlere zaman zaman kar düşer.

2- Karadeniz İklimi: Bölgemizin Çatalca-Kocaeli yarım adasının kuzeyinde Karadeniz iklimi görülür. Buralar her mevsim yağışlıdır. Havadaki nem miktarı fazladır. Yazları serin, kışları daha soğuktur. Yağışlar kışın daha fazla yağar,

3- Karasal İklim: Bölgemizin Ergene ve Istranca bölümünde görülür. Yağmurlar daha çok ilkbahar ve sonbaharda yağar. Kışları karlı ve soğuk geçer. Gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkı da fazladır. Üç çeşit iklimin etkileri altında Marmara Bölgesi havası, suyu ve tabiat şartları ile yaşamaya elverişli bir bölgedir.

Isparta’dan İstanbul’a Giden Otobüs Firmaları

Otobüs Firmaları Telefon Numaraları
Kütahyalılar 444 34 43
Kamil Koç 0 224 261 50 00-224 25 11