Isparta Otobüs Firmaları - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Isparta Otobüs Firmaları

Isparta Otobüs Firmaları, Seferleri, Şubeleri, Telefon Numaraları, İletişim Bilgileri ve En Ucuz Isparta Otobüs Bileti Satışı Burada!

Güney Batı Anadolu’da Göller bölgesinde bulunan ve ortalama yüksekliği 1000 m.’yi geçen bir yaylanın merkezidir. Gülyağı sanayi, sabunculuk ve halıcılık ileri bir durumdadır.

Isparta’nın kimler tarafından kurulduğu belli değildir. Eski adının Barış olduğu söylenmektedir. Hititlere tabi prenslik olan Arzawalılar (M.Ö. XV. yüzyıl), Lidyalılar, İranlılar, Makedonyalılar ve nihayet Romalılar zaman zaman buraya hakim olmuşlardır. M.S. 395’de Doğu Roma İmparatorluğu hissesine düşmüştür. XI. yüzyıldan itibaren Tekeoğulları, Selçuklu (1204 Kılıç Aslan) ve Hatimoğulları (1381) Türklerinin eline geçen Isparta XIV. yüzyılın sonlarına doğru Murat I. tarafından Osmanlı Devleti’ne bağlanmıştır.

ŞEHİRDE TARİHİ ESERLER:

1) Firdevs Faşa Camii – Mimar Sinan tarafından yapılmıştır.

2) Çarşı Camii – XIV. yüzyılda Kutlubey tarafından yaptırılmıştır.

3) Yılan Kıran Çeşmesi – Selçuk devrine ait bir eserdir.

4) Kırık Minare – Selçuk eseridir.

5) Sadiye Bükası – Selçuk eseridir.

6) Kale – XIV. yüzyıldandır. Çok harap bir vaziyettedir.

7) Kütüphane – On dört bini aşkın nadide el yazma kitaplar mevcuttur.

8) Müze – Isparta civarında bulunmuş Roma devrinden kabartmalar, Türk – İslam eserleri, Türk folklorundan mürekkep bir koleksiyonu mevcuttur. Müzenin sikke koleksiyonu da zengindir.

CİVARDA TARİHİ YERLER VE ESERLER:

1) Bayat Sefef – Bayat Şehir veya Sedeftıman da denir. Selevkidler zamanında önemli şehirlerden biridir. Mezar ve tiyatro izleri bulunmaktadır.

2) Dadıl – Mihail – Eğridir – Gelendost yolu üzerindedir. Burada XIII. yüzyılda yaptırılmış bir Kervansaray bulunmaktadır.

3) Kılınç Köyü – Keçiborlu ile Burdur gölü arasındadır. Bizans başlıklı sütunlar ve kitabeler bulunmaktadır.

4) Barla – Eğridir golü batı kıyılarındadır. Başlıca eser: Çeşnigir Paşa Camii’dir. Selçuk stilindeki minare tuğladan yapılmıştır. Ayrıca burada iki hamam kalıntısı görülür.

5) Anamas – Isparta’nın 65 Km. batısındadır. Buradaki Yılanlıoğlu Camii, XIII. yüzyılda yapılmıştır.

6) Yalvaç – Isparta’nın 104 Km. kuzey-doğusun- dadır. Eski adı Pisidya Antiochia’dır. M.Ö. 189’da Roma İmparatoru Augustus tarafından serbest bir şehir haline getirilmiştir. 713’de Arap istilası esnasında şehir yıkılmıştır. Bu bölgede Yunan, Roma, Bizans devirlerinden eserler vardır. Başlıca eserler Propylaea, Mabet, Bizans Kilisesi, Basilika, Suyolları ve Men Tapınağı harabeleridir.

7) Eğridir – Isparta’nın 34 Km. kuzey doğusundadır. Selçuklular devrinden bir kale yıkısı ve gölün içindeki adalarda Bizanslılar devrinden kalma kilise yıkıları vardır. Ulu Cami XV. yüzyılda Hızır Ağa tarafından yaptırılmıştır. Kemer üzerine oturtulmuş minaresi ilgi çekicidir. Caminin karşısındaki Dündar Bey Medresesi de görülmeğe değer.

8) Şarki Karaağaç – Beyşehir gölü civarındadır. Camii Kebir Selçuk eseridir. Ayrıca Fatih Sultan Mehmet devrinde yapılmış Alçıklar Mescidi ve Çeşmesi görülür.

GEZİLECEK YERLER;

Eğridir Gölü – Isparta’nın kuzey doğusundadır. Sıra sıra karlı dağların arasına sıkışmış masmavi bir göldür. Dağın yamaçları ormanlarla kaplıdır. Yörük dağı kışın kayak sporu, yazın kamp kurmak için uygundur. Gölde yelken sporları yapılabilir. Balık tutmak isteyenler için ideal bir yerdir. Tabiat güzelliği eşsizdir.

Isparta’ya Giden Otobüs Firmaları

Otobüs Firmaları Telefon Numaraları
Ben Turizm 0342 328 96 66
Fındıkkale 0454 318 41 41
Gürman Turizm 0246 227 70 71
Kamil Koç 0 224 261 50 00
Konset 0 332 265 01 22
Kütahyalılar 444 34 43
Sivas Tur 0346 222 44 73
Süha Turizm 0352 331 66 00
Tokat Yıldızı 444 00 90