İstanbul Amasya Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

İstanbul Amasya Otobüs Bileti

İstanbul Amasya Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları Burada! İstanbul’dan Amasya’ya Giden Otobüs Firmaları ile En Ucuz Bileti Al!

Bölge, Yeşilırmağın kollarından olan Gökerek ve Teksan çayları tarafından sulanır. Halkın başlıca meşgalesi ziraat ve meyveciliktir. Dokuma sanayi de ileri durumdadırSuluova’da yapılan kazılarda elde edilen Kalkolitik, Bronz Çağı, Hitit, Frigya kalıntıları bu bölgenin M.Ö. 3ÖÖ0 yıllarından itibaren yerleşme yeri olduğunu göstermektedir. Şehrin kuruluşu eskiye gider. Klasik çağda adı Amaseia idi. Hellenistik devirde Pontus Kıratlığının merkezi olmuş, sonradan Romalılara bağlanmıştır. İlk çağın ünlü coğrafyacısı Strabon’un yurdudur. Bizanslılar zamanında Piskoposluk merkezi olmuş, İmparator Phocas tarafından imar edilmiştir. Bizans – Arap mücadelelerinden sonra, 1075 de Türkler tarafından alınarak Danışment Beyliğinin merkezi olmuştur. 1193 de Selçuk Devletine katılarak büyük ölçüde imar edilmiştir. Bir ara İlhanlıların eline geçmiş, Ertena beyliğinin idaresi altında kalmış, XIV. yüzyılda Osmanlı topraklarına katılmıştır. Bu devirde büyük bir önem kazanmış bulunan Amasya’da Fatih Sultan Mehmet, II. Bayezıt, III. Murat gibi padişahlar ve birçok şehzadeler valilik yapmışlardır.

ŞEHİRDE TARİHİ ESERLER

1) Kale – İlk defa Hellenistik devirde yapılmış Roma, Bizans, Selçuk, Osmanlı devirlerinde çeşitli tamirler görmüştür. Bugün kalede sarnıç, camii, zindan, burç ve yeraltı yolu harabelerine rastlanır. Kaledeki başlıca kapılar: Belkıs Kapısı, Saray Kapısı, Maydanoz Kapısı, Meydan Kapısıdır.

2) Fethiye Camii – Bizans İmparatoru Phocas’ın (602 – 610) kızı Elena tarafından kilise olarak yaptırılmıştır. Danışmentlilerden Fethi Gazi tarafından 1116 yılında camiye çevrilmiştir. Birkaç defa tamir görmüş olup şimdi yıkık haldedir.

3) Hilafet Gazi Kümbeti – 1225 yıllarından bir eserdir. Güney tarafı bitki motifleri ve geometrik şekillerle süslenmiş olup taş işçiliği ilgi çekicidir. Türbenin içinde Roma devrinden kalma arka tarafı kabartmalarla süslü taştan bir sanduka bulunmaktadır.

4) Gök Medrese Külliyesi – Amasya Valisi Seyfettin Torumtay tarafından 1267 yılında yaptırılmıştır. Cami, medrese ve kümbetten ibarettir. Camiin giriş kapısı çok güzel işlenmiş olup tahta oymacılığının güzel bir örneğidir. Medresenin üstü açıktır. Yeşil renkte çinilerle süslendiği için Gök Medrese adım almıştır.

5) Torutay Türbesi – Selçuk eserlerinin en güzellerinden biri olan bu eser 1266 yılında Amasya Valisi Seyfettin Torumtay tarafından yaptırılmıştır. İçinde Torumtay’ın kabartma yazılarla süslü sandukası bulunmaktadır.

İstanbul’dan Amasya’ya Giden Otobüs Firmaları

Tokat Seyahat
Esadaş
Palandöken Turizm
Erektaş Turizm
Lüks Amasya İtimat
Metro Turizm
Lider Turizm