İstanbul Ankara Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

İstanbul Ankara Otobüs Bileti

İstanbul Ankara Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları Burada! İstanbul’dan Ankara’ya Giden Otobüs Firmaları ile En Ucuz Bileti Al!

İç Anadolu’nun belli başlı yaylaları üzerinde kurulmuştur. Türkiye Cumhuriyetinin başkentidir. Ankara’nın yünü, armudu, kedisi ile balı ünlüdür.Ankara’nın genel görünüşü ikiye ayrılır. Birincisi Cumhuriyetten öncesine ait eski Ankara, İkincisi Cumhuriyetten sonraki modern Ankara’dır. Eski Ankara’nın tarihi çok eskiye gitmektedir. Rivayete göre M. Ö. VIII. yüzyılda Phrygia’lılar tarafından kurulmuş, Galatlar ve Romalılar tarafından işgal edilmiştir. Galatlar şehre Ancora adım vermişlerdir (M. Ö. II. Asır). Milattan sonraki ilk asırlarda Bizans İmparatorluğuna dahil olmuş, VII. ile X. asır arasında çeşitli Arap hücumlarına uğramıştır. Malazgirt muharebesinden sonra XI. asırda Selçukluların eline geçen Ankara 1354’te Sultan Orhan Gazinin oğlu Süleyman Paşa tarafından zapt edilerek Osmanlı hakimiyetine girmiştir. Şehir, İstiklal Harbi sırasında kurtuluş hareketinin idare merkezi olmuş, 13 Ekim 1923 de Türkiye’nin başşehri ilan edilmiştir.

ŞEHİRDE TARİHİ YERLER:

1) Ankara Kalesi: Kalenin kuruluşu belli değildir. Galatlar tarafından inşa edildiği tahmin edilmektedir. Romalılar ve bilhassa Selçuklular devrinde tamir edilmiş ve bazı ilaveler yapılmıştır. Kale surları üzerinde 20 kule hala ayakta durmaktadır. Ankara kalesi iç ve dış kale olmak üzere ikiye ayrılır. İkisi de kalp biçiminde eski Ankara şehrini çevirir. İç kale dört katlıdır ve Ankara taşından yapılmıştır.

2) Augustus Mabedi – M.Ö. XI. yüzyılda Korint üslubunda inşa edilmiş bulunan bu mabet, önce Anadolu Ana Tanrıçası Kybele ve Phrygia Ay Tanrısı Men’e, sonra da Roma İmparatoru Augustus’a ithaf edilmiş, M.S. IV. yüzyılda Bizanslılar devrinde kilise haline getirilerek arka duvarı yıkılmış ve birçok ilaveler yapılmıştır. Mabedin kapısı 8,5 metre yüksekliğindedir.

3) Julianus Sütunu -• Sümerbank arkasındaki Hükümet Meydanında bulunan bu sütunun IV. yüzyılın sonlarında dikildiği tahmin olunmaktadır. Yüksekliği 17 metre kadar olup, başlığı Bizans sütunlarında sık rastlanan yaprak şeklinde işlemelerle süslüdür.

4) Roma Hamamları – Dış kapıya giden Çankırı caddesi üzerindedir. M. S. III. yüzyılda Sağlık Tanrısı Asklepion’a ithafen Roma Kıralı Karakalla tarafından yaptırılmıştır. Harabe, Roma Hamamlarının bütün hususiyetini taşımakta ve şu kısımları ihtiva etmektedir: Soğuk kısım (Frigidarium), Yüzme Havuzu (Piscina), Soyunma Yeri (Apoditerium), Ilık Kısım (Tepidarium) ve Sıcak Kısım (Caldarium). X. yüzyılda bir yangın neticesinde harap olmuştur.

5) Camiler:

a) Hacı bayram Camii – XIV. asrın ortasında Hacı Bayram Veli adına yaptırılmıştır. Bu cami XVI. yüzyılda Mimar Sinan tarafından onarılmış, ayrıca zarif bir minare ilave edilmiştir. Hacı Bayram Velinin mezarı camiin yanındaki türbededir. Bugün türbenin orijinal kapısı Etnografya Müzesinde bulunmaktadır.

b) Aslanhane Camii – Camilerin en büyüğü Aslanhane camiidir. Bu cami Ahi reislerinden Şerafettin tarafından (1290) yaptırılmıştır. İçi Selçuk üslubu tahta sütunlarla doludur. Üç kapısı Türk Selçuk stiliyle işlenmiştir. Minaresi tuğladandır. Mihrabı mozaik, minberi ceviz işidir. Cami’nin yanında Ahi Şerafettin’in türbesi vardır.

c) Alaattin Camii – XII. asırda Selçuk sultanlarından Mesut tarafından yaptırılmıştır. Minberi cevizden oyulmuştur,

d) Ahi Elvan Cami – XIV. yüzyıldandır. Minberi ve minaresi XV. asırda tamamlanmıştır.

e) Yeni Cami (Cenabı Ahmetpaşa Camii) – XVI. yüzyılda Sinan tarafından yapılmıştır. Minberi ve mihrabı beyaz mermerdir. Ankara taşından yapılan camiin planı karedir.

f) Kurşunlu Camii – Mimar Sinan tarafından yapılmıştır.

6 – Müzeler:

a) Anıtkabir – Atatürk’ün lahdinin bulunduğu yerdir. 1944 tarihinde başlanmış, 1953 de bitirilmiştir. Büyük Atatürk’ün naaşı buraya nakledilmiştir. Cumhuriyet Türkiye’sinin en güzel eseridir.

b) Atatürk Müzesi – Anıt-Kabirde Atatürk’e ait eşyalar teşhir edilmiştir.

c) Hitit Müzesi (Arkeoloji Müzesi) – Kalenin kuzey batısındadır. Burası XV. asırda Bedesten olarak inşa edilmiştir. Dünyanın en zengin Hitit eserleri koleksiyonunu haizdir. Phrygia eserleri de teşhir edilmektedir.

d) Etnografya Müzesi – Türk tarih folklor ve sanatı hakkında gayet zengin bir koleksiyonu ihtiva etmektedir.

e) Atatürk’ün Evi – İstiklal Harbi esnasında Atatürk’ün Ankara’da ikamet ettiği bu ev bugün müze haline getirilmiştir. Çankaya’da Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nün bahçesinde bulunmaktadır.

İstanbul’dan Ankara’ya Giden Otobüs Firmaları

Balıkesir Uludağ
Kamil Koç
Tatlıses Turizm
Nilüfer Turizm
BOSS Turizm
Pamukkale
Ulusoy
Metro Turizm
Süha Turizm
Özkaymak
Set Turizm
Kahta Petrol
Varan
Ben Turizm
Öz Urfa İtimat
Star Diyarbakır
Ak Turizm
İnan Turizm
Şanal Kırşehir Seyahat
Konset
Afşınlılar
As 74 Turizm
Asya Tur
Anadolu Ulaşım
Es Turizm
Lider Turizm
Aksaray Yeşil-Yeni-Birlik
As Turizm