Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

İstanbul Balıkesir Otobüs Bileti

İstanbul Balıkesir Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları Burada! İstanbul’dan Balıkesir’e Giden Otobüs Firmaları ile En Ucuz Bileti Al!

Marmara Denizinden Ege Denizine kadar uzanan ve mümbit toprakları olan bir ilin merkezidir. Ziraati ve bilhassa zeytinciliği çok ileri durumdadır.

Balıkesir’in kimler tarafından kurulduğu belli değildir. Eski adının Hatrianitherai olduğu söylenmektedir.

1071 Malazgirt savaşından sonra Selçuklular tarafından zapt edilmiştir. Selçuk devletinin yıkılması ile Karesi Beyliği hakimiyeti altına girmiştir. Osmanlı İmparatorluğu devrinde mühim sancaklardan biri olan Balıkesir, Cumhuriyet devrinde de vilayet olmuştur.

ŞEHİRDE TARİHİ ESERLER:

1) Yıldırım Camii – XIV. asırdandır.

2) Faşa Camii – Fatih Sultan Mehmet vezirlerinden Zağanos Paşa tarafından 1461 yılında yapılmıştır.

3) Hanlar – Hasan Paşa ve İlyas Paşa hanları en önemlilerindendir.

CİVARDA TARİHİ YERLER:

1) Erdek – Balıkesir’in 125 Km. kuzeyindedir. Eski çağlarda adı Artake idi. Erdekün civarında Kyzikos harabeleri bulunmaktadır. Kyzikos, Yunan, Roma, Bizans devirlerini yaşamış, bir hayli mücadelelere sahne olmuştur. Burada, Demirkapı kale harabeleri ve surlar, Hırsızkale harabesi, harabenin önündeki Konormos limanı, Sulubodur dehlizleri, Kocaküise’de tiyatro kalıntısı, Kocapınar’da antika bir çeşme, Hadrianus tapmağı, Agora, 6 köşeli kaleler gezilecek yerlerdir.

2) Daskyleion (Hisartepe) – Balıkesir’in 80 Km. kuzeyindedir. Anadolu’da bir Pers yerleşme yeri olduğundan ilgi çekicidir.

3) Kilise Kaya (Kesekaya) – Çağış bucağına bağlı Perse köyünde bulunan kilise yıkıları bu adla anılmakta olup görülmeğe değer özellikler ihtiva etmektedir.

GEZİLECEK YEKLER:

1) Kuş Cenneti – Balıkesir’in 80 Km. kuzeyinde Sığırcı mevkiinde, Manyas golü kıyısındadır. Yirmi üç çeşit kuşun bulunduğu ve avlanmanın yasak olduğu bir tabii parktır.

2) Erdek – Kapıdağı yarımadası ile adalar üzerinde kurulmuş bir ilçedir. Plajları ve kampları meşhurdur. Açık hava müzesi vardır.

3) Marmara Adası – Erdek kazasına bağlı Marmara Denizi kumsalı, güneşi ile turistleri kendine çeken cennet gibi bir yerdir.

4) Burhaniye – Balıkesir’e 100 Km. dir. Denize yakınlığı ve Ören Plaj sitesi dolayısıyla turist celbine müsaittir.

5) Ayvalık – Balıkesir’e 137 Km. mesafededir. Çamlık ve doğal plajlarıyla tanınmıştır.

6) Bandırma – Marmara Denizi kıyısında Marmara’nın en işlek limanıdır.

7) Edremit – Balıkesir’e 94 Km.dir. Burada Kurşunlu Cami tarihİ bir yapıdır. Edremit’te birçok kaplıcalar vardır. Müzedeki silah koleksiyonu dikkate değer.

8) Gönen – Bilhassa romatizma ve müzmin göğüs hastalıklarına şifalı olan suları sayesinde şöhret kazanmış kaplıcalar buradadır. Mevcut otellerin yanında modern kaplıca tesisleri inşa edilmektedir. Gönen civarında Babayaka ve Atıcıoba’da kale harabeleri görülür.

9) Diğer Kaplıcalar – Susurluk ve Kepekler ılıcaları radyoaktivite bakımından zengindir. Burhaniye Edremit arasındaki Derman kaplıcasının suyu, mide hastalıklarına iyi gelmektedir.

İstanbul’dan Balıkesir’e Giden Otobüs Firmaları

Kamil Koç
Nilüfer Turizm
Soma Seyahat
Varan
Anadolu Ulaşım
Lider Turizm