İstanbul Bursa Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

İstanbul Bursa Otobüs Bileti

İstanbul Bursa Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları Burada! İstanbul’dan Bursa’ya Giden Otobüs Firmaları ile En Ucuz Bileti Al!

BURSA GEZİLECEK YERLER:

Kaplıcalar – Bizans devrinde bile romatizma gibi hastalıkların tedavisinde faydalı oldukları bilinen bu kükürtlü ve sıcak sular dünyaca tanınmaktadır. Kaplıcaların en meşhuru, XIV. yüzyılda yapılan ve II. Murad devrinde genişletilen Çekirge’deki büyük kükürtlü kaplıcadır. Bademli’de halen Çelik Palas’ın civarında yer alan Yeni Kaplıca 1552 de Kanunİ Sultan Süleyman’ın damadı Rüstem Paşa tarafından yaptırılmıştır. Kükürtlü suların bulunduğu kaplıca ile Kara Mustafa Paşa Hamamı hemen onun civarında kurulmuştur.

CİVARDA TARİHİ YERLER VE ESERLER:

1) Mudanya (Myrlea) – Eursa’nın Umanı sayılır. M.Ö. VII. yüzyılda kurulmuş olan Mudanya’da bazı sur kalıntıları ve Mudanya Mütarekesinin imzalandığı, bugün müze olarak kullanılan bina görülebilir.

2) İznik – Bölgedeki yerleşme tarihten önceki devirlere kadar gider. İznik M.Ö. 316’da Antigonos tarafından kurulmuştur. Eski adı Nikaia olan İznik M.Ö. 281’de Britinyalılar, daha sonra Romalılar ve Bizanslıların eline geçmiştir. 1081 de Selçukluların hakimiyeti altına giren İznik 1330 da Orhan Gazi tarafından Osmanlı Devletine katılmıştır.

Başlıca eserler:

  1. a) Şehir Duvarları – Roma ve Bizans devirlerinden kalmadır.
  2. b) Şehir Kapıları – Roma ve Bizans devri kapılarının güzel örnekleridir. Başlıcaları: İstanbul Kapısı (en iyi korunmuş olanıdır), Yenişehir Kapısı, Lefke Kapısı’dır.
  3. c) Tiyatro – Roma İmparatoru Traianus zamanında yapılmıştır.
  4. d) Ayasofya Camii – M.S. IV. yüzyıldan bir kilise olup sonradan camiye çevrilmiştir. Yapılan kazılarda renkli taban mozaikleri ve sıva altında kalan bazı Freskler meydana çıkarılmıştır. 7. Konsil burada toplanmıştır (723),
  5. e) Yeşil O&mi – 1378-1391 yılları arasında yapılmıştır. İznik’in en muhteşem yapısı olup, Merkez kubbeli Osmanlı Cami mimarisinin ilk anıtsal örneğidir. Mihrabı zengin bir taş işçiliği gösterir. Minare yeşil kakma çini tuğlalarla süslenmiştir,
  6. f) Mahmut Çelebi Camii – Ayasofya ile Yenişehir kapısı arasındadır. 1422 de İkinci Sultan Murad’ın kayınbiraderi Mahmut Çelebi tarafından yaptırılmıştır. Minaresinde yeşil sırlı tuğla kuşaklar vardır.
  7. g) Diğer Eserler – Nilüfer Hatun İmareti (1368), Hacı Özbek Camii (1332), (Kubbeli ve kitabesi olan en eski Osmanlı camiidir). Çandarlı Hayrettin Paşa Türbesi (XV yüzyıl).
  8. h) Kilise Yıkıları – Koimesis ile Kagios Triphonos Kiliseleri : XI inci yüzyıldandır. Böcek Ayazması – bir vaftister (Baptisterium) olan bu bina. M.S. VI.ncı yüzyıldandır.

3) Yenişehir – Bursa’nın 56 Km. doğusundadır. Kasabada Sinan Paşa Camii (XIV üncü yüzyıl) görülmeğe değer.

4) İnegöl – Bursa’nın 44 Km. güney doğusundadır. Kasabanın civarındaki höyüklerde M.Ö. III. bin yılına ait çanak çömlek bulunmuştur. Kasabada XV inci yüzyılda yapılmış İshak Paşa Cami, Medrese ve Türbesi bulunmaktadır. Civardaki Ortaköy Kervansarayı (XIV üncü yüzyıl) görülmeğe değer.

5) Apolyont (Apollonia Ad Ryndacııs) – Bursa’nın 43 Km. batısında Apolyont Gölü yakınındadır. M.O. V inci yüzyılda kurulmuş olan Apollon Mabedi şöhret kazanmıştır. Klasik Çağ eserlerinden stadyum, tiyatro, Bizans devrinden ise sur ve kapılar görülebilir.

6) Uluabat (Lopadıum) – Apolyont Gölü kenarındadır. 1453’de İstanbul Surlarına bayrak diken Türk Askeri Ulubatlı Hasan burada doğmuştur. Adına dikilmiş anıt görülmeğe değer. Civarda kale ve kervansaray yıkıları bulunur.

CİVARDA GEZİLECEK YERLER:

1) Uludağ – Bursa’nın 33 Km, güney-doğusun- dadır. Klasik Çağlarda bu dağa Mt. Olympos adı verilmiştir. Her mevsimde turistik önemi vardır. Kışın kayak sporları, yazın dağcılık, kampçılık, tebdil hava için çok uygundur. Gerek Kirazlı Yayla’da gerekse zirveye yakın iyi otel ve kayak evleri bulunur.

2) Karacabey – Bursa’nın 69 Km. batısındadır. Çeşitli tarım faaliyetleri gösteren bir tarihİ hara bulunmaktadır.

3) Mustafa Kemal Paşa – Çeşitli renklerle süslü darbukaları hatıra eşyası olarak satıldığı şirin bir mesiredir.

4) Apolyont Gölü – Çeşitli balıkların avlandığı bu göl bilhassa su sporlarına çok müsaittir.

5) Plajlar – Gemlik’te Altın Kum Plajı ve Sahil Sitesi, Armutlu, Mudanya, Tırilye ve Eşkel’de denize girilir.

6) Kaplıcalar :

  1. a) İnegöl Olyat Kaplıcaları – Modern otel ve kaplıca tesislerine sahiptir.
  2. b) Diğer Kaplıcalar – Armutlu, Gemlik Kaplıcaları ve Kınık, Çitli maden suları.

İstanbul’dan Bursa’ya Giden Otobüs Firmaları

Kamil Koç
Nilüfer Turizm
Metro Turizm
Soma Seyahat
Varan
Anadolu Ulaşım
Lider Turizm