İstanbul Şırnak Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

İstanbul Şırnak Otobüs Bileti

İstanbul Şırnak Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları Burada! İstanbul’dan Şırnak’tan Giden Otobüs Firmaları ile En Ucuz Bileti Al!

Güney Doğu Anadolu bölgesinin Dicle bölümünde bir ilimizdir. Etrafı yüksek dağlarla çevrilidir. Siirt, dağlar arasında bol su ve yeşillikler şehridir. Bölgede hayvancılık ve ziraat inkişaf halindedir. Hediyelik eşya olarak battaniyeleri çok ilgi çekicidir.

Şehir eski bir maziye sahiptir. Tarihi çağlarda Diyarbakır bölgesini ellerinde bulunduranlar Siirt’e de hakim olmuşlardır. Romalılar devrinde İranlılara karşı bir set vazifesi görmüştür. Siirt VII. yüzyıl ortalarında Arapların eline geçmiştir. Müslümanlar arasındaki iç kavgalardan sonra Bizanslıların eline geçen Siirt bilahare Elcezire Valiliğine bağlanmıştır. 1. yüzyıldan sonra başlayan Selçuk istilası ile Siirt ve havalisi Türklerin eline geçmişse de Moğol istilalarından müteessir olmuştur. Moğol devletinin yıkılmasından sonra Siirt’e, sırasıyla Karakoyunlular, Akkoyunlular, Safeviler hakim olmuştur. Yavuz Sultan Selim devrinde Osmanlı topraklarına katılmıştır.

ŞEHİRDE TARİHİ YERLER VE ESERLER:

1) Ulu Cami – 1129 yılında Selçuk Sultanı Mugiziddin Mahmut tarafından yaptırılmıştır. XIII. yüzyılda tamir görmüştür. Tek minarelidir. Minberi ceviz ağacından yapılmış olup, Ankara’daki Etnografya müzesine kaldırılmıştır.

2) Asakır (Çarşı) Camii – XIII. yüzyıldan bir eserdir. Şırnak Otobüs Bileti alımı için Cizre Nuh Seyahat’i de kullanabilirsiniz!

3) Cumhuriyet Camii – Eski adı Hudurul Ahdar olan bu camiin kimin tarafından yaptırıldığı belli değildir. Şehrin içindeki eserlerin en eskisidir. Küçük kubbenin kapısı çok ince bir şekilde cevizden yapılmıştır.

4) Kavvam Hamamı – XI. yüzyılda Selçuklular tarafından yaptırılmıştır.

5) Sokul Ayn Çeşmesi – Selçuk eseridir.

CİVARDA TARİHİ YERLER VE ESERLER:

Garzan (Arzan) – Kale yıkısı ve harabeleri görülmektedir (1406).

GEZİLECEK YERLER:

Rotan Vadisi – Çok güzel manzaralı bir yerdir.

İstanbul Şırnak Otobüs Bileti, Siirt Petrol Otobüs Firması ile Otobus.Org’da Kampanyalı Fiyatıyla Satıştadır!