İzmir Adana Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

İzmir Adana Otobüs Bileti

İzmir Adana Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları Burada! İzmir’den Adana’ya Giden Otobüs Firmaları ile En Ucuz Bileti Al!

Adana Tarihi Yerler Ve Eserler:

1) Misis (Mopsuestia) – Adana’nın 27 Km. doğusunda Ceyhan yolu üzerindedir. Kuruluşu çok eskidir. Hititler devrinde yerleşme yeri olmuş, Romalılar zamanında gelişmiştir. M.S. VII. ve VIII. yüzyıllarda Arapların istilasına uğramış, M.S. 965 yılında Bizans İmparatoru Phocas tarafından geri alınmıştır. Doğudan gelen ticaret yollarının üzerinde olduğundan hiçbir devirde önemini kaybetmemiştir. 1515’de Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır. Başlıca eserleri; Roma devrinden kalma tiyatro, mozaikli evdir. Bunlar çok harap bir haldedir.

2) Misis Kervansarayları – Ceyhan nehrini geçince iki kervansaray görülür. Batıdaki yıkılmıştır, diğerinin ise büyük bir kısmı ayaktadır.

3) Misis Köprüsü – Adana – Halep yolundadır. Köprü krem renkli kesme kefeki taşlan ile yapılmış çok gözlüdür. Roma devrinden olup, Osmanlılar devrinde tamir edilmiştir.

4) Anazarbe – Adana’nın 71 Km. kuzey doğusundadır. Romalılar devrinde çok gelişmiştir. M.S. 526 yılında bir yer sarsıntısı sonucunda yıkılması üzerine İmparator Justinianus’un yardımları ile yeni baştan yapılmış ve Justinianopolis adını almıştır. Bizans-Arap mücadelelerine sahne olmuştur. 1375 tarihinde Türk Memlüklülerin eline geçmiştir. Başlıca eserler:

  1. a) Anazarbe Kalesi – Roma devrine ait malzeme kullanılarak Bizans devrinde inşa edilmiştir. Araplar devrinde de bazı ilaveler yapılmıştır.
  2. b) Takı Zafer – M.S. III. yüzyılda yapılmıştır. Güney tarafı Korint tarzı ile altı sütunla süslüdür.
  3. c) Kaya Kilisesi – Kayalara oyulmuş bir kilisedir. İçi eskiden mozaikle süslü olan bu kilise M.S. 516 yılında inşa edilmiştir.
  4. d) Havariler Kilisesi – Kilise’nin Bizans devrim de inşa edilmiş olduğu tahmin edilmektedir. Apsisi köşelidir. Ayrıca Anazarbe’de Amfitiyatro, stadyum ve tiyatro ile surların dışındaki iki su kemeri kalıntıları görülebilir.

5) Karatepe – Adana’nın 130 Km. kuzey doğusunda, Kadirli yakınlarında bulunmaktadır. M.Ö. XII. yüzyıldan beri yerleşme yeri olmuştur. 1046 da yapılan kazılarda M.Ö. VIII. yüzyılda yaşamış bir Hitit Kralı olan Assitavandas’ın sarayı ortaya çıkarılmıştır. Çeşitli kabartmaların yanında hem Hiyeroglif Hitit, hem de Fenike dilinde kitabeler bulunarak o güne kadar okunamayan Hitit Hiyerogliflerinin okunması mümkün olmuş, ayrıca Hitit dilinin çözülmesi kolaylaşmıştır. Kazılarda bulunan eserler aynı yerdeki açık hava müzesinde teşhir edilmektedir. Karatepe’nin karşısında bulunan Domuztepe’de yine Hititler devrinden kalma bir kale yıkısı vardır.

İzmir’den Adana’ya Giden Otobüs Firmaları

Lüks Adana Seyahat
Kontur
Metro Turizm
Mardin Expres
Mar-tur Turizm
Marsoy Turizm
Öz Habur Tur
Ben Turizm
Has Turizm
Lüks Batman Seyahat
Lüks Diyarbakır Seyahat
Star Diyarbakır
Aksu Çavuşoğlu
Yeni Adana Seyahat
Konya Lüks Ereğli
Adıyaman Ünal
Asya Tur