İzmir Antalya Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

İzmir Antalya Otobüs Bileti

İzmir Antalya Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları Burada! İzmir’den Antalya’ya Giden Otobüs Firmaları ile En Ucuz Bileti Al!

Antalya’nın Türkiye’nin diğer illeri ile tren (Isparta, Burdur ve Afyon yolu ile), uçak, vapur ve kara yolu ile bağlantısı vardır.

Ankara’ya 540, İstanbul’a 742, İzmir’e 479, Burdur’a 126, Isparta’ya 148, Muğla’ya 359 ve İçel’e 487 kilometre uzaklıktadır.

Antalya’da, dağlık yörelerle, engin yörelerde yaşayan halk, buraların iklim koşullarına göre renkli ve çeşitli bir floklor yaşamına sahiptir. Bölgenin kıyı kesimlerinde, özellikle halk müziği ve oyunlarında, Ege’nin ve Akdeniz’in etkilerini sezinlemek mümkündür.

Dağlık yörelerde ise, Orta Anadolu ikliminin hareketli havasının etkisi görülür. Antalya, müzik ve oyun folklor bakımından zeybek türünün örneklerini yaşatır. Bazı bölgelerde Türkmen soyundan toplulukların bulunması, bölgeye ayrı bir renk vermektedir.

Bunlar, genellikle Alevidir. Bölgede abdal ve tahtacı diye ünlüdürler, içlerinde çok güzel saz çalan, hıra (bozlak) çekenler olduğu kadar, zeybek türünün en kıvrak örneklerinden sayılan teke zortlaması, kıvrak baş kaza, ayrıca törensel özellik gösteren samah oyunlarını ve Alevi halk ozanlarının tarikat müziklerini ustalıkla çalan ekipler oluştururlar.

Hibeş (çeşitli baharatlarla yapılan bir tür yemek), taratorlu balık, tahinli piyaz, lamo, çeşitli reçeller (patlıcan, domates, bergamot ve turunç) ilin yemek folkloru arasındadır.

Görülecek Yerler

Surlar: Kenti eski yıllarda bir çember gibi saran surlardan bugün bazı burçlar kalmıştır. Eskiden fener olarak kullanıldığı sanılan Hıdırlık Kulesi, surların doğu bölümündedir.

Hadrianos Kapısı: M.Ö. 130 yılında Roma imparatoru Hadrianos’un kenti ziyareti onuruna yapılmış bir zefer takıdır. Kapının üzerinde görkemli bir taş işçiliği vardır.

Yivli Minare: Kentteki ilk İslam yapısıdır. Kente siluetini veren minare, Bizans dönemi kilisenin yanında Selçuklu Türklerinin yaptığı bir yapıdır. Kilise XIII. yüzyılda Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubad döneminde camiye dönüştürülmüştür. Minaresi ayrı yapılmış, mavi çinilerle işlenmiştir.

Karatay Medresesi: Selçuk Sultanı Alaeddin Keykubad tarafından 1249’da yaptırılmıştır. Giriş kapısında ve mihrabında ince süslemeleri ile Türk beğenisini simgelemektedir.

İzmir’den Antalya’ya Giden Otobüs Firmaları

Denizli Seyahat
Kamil Koç
Varan
Pamukkale
Metro Turizm
Asya Tur
Nilüfer Turizm