Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Kahramanmaraş İstanbul Otobüs Bileti

Kahramanmaraş İstanbul Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları Burada! Kahramanmaraş’tan İstanbul’a Giden Otobüs Firmaları ile En Ucuz Bileti Al!

Kahramanmaraş, Güney Doğu Anadolu’da Ceyhan nehrine dökülen Erkenez çayı üzerinde kurulmuştur. Anti Toros dağları bölgeyi kaplamıştır. Maraş daha ziyade hayvan yetiştirmeğe elverişli bir araziye sahiptir. Bölgenin en önemli mahsulü üzüm ve ondan yapılan yiyeceklerdir.

Bölgenin tarihi eskiye gider. Eski adı Maraksi olup Geç Hitit şehirlerinden biridir. Asurlular, İranlılar, Romalılar, Bizanslılar, Araplar zaman zaman buraya hakim olmuşlardır. 1.yüzyıl sonunda Selçukluların, XIV. yüzyılda Dulkadiroğlu Beyliği’nin, XV. yüzyılın ilk yarısında da Memlûk Sultanlarının eline geçmiştir. Maraş, 1516’da Yavuz Sultan Selim’in Mısır seferi esnasında zapt edilerek Osmanlı İmparatorluğumun idaresi altına girmiştir. Kurtuluş Savaşımızda gösterdiği kahramanlıkla tanınmıştır.

ŞEHİRDE TARİHİ ESERLER:

1) Kale – Osmanlı devrinden kalmadır.

2) Hitit Müzesi – Şehirde ve civarda bulunan tarihî eserlerin bir kısmı teşhir edilmektedir.

3) Beyazıt Camii – Osmanlı devri eseridir.

4) Kurtuluş Anıtı – Maraş kalesindedir.

CİVARDA TARİHİ YERLER VE ESERLER:

1) Afşin – Kasabanın 6 Km. batısında Yedi Uyurlar Mağarası vardır. Aynı yerde eski bir cami ile Selçuklular devrinden kalma kervansaraylar bulunmaktadır.

2) Elbistan – Maraş’ın kuzeyinde şehrin doğu eteklerindedir. Elbistan civarındaki Karahöyük’te yapılan kazılar da buranın Hitit devrinde bir yerleşim yeri olduğu anlaşılmıştır. Burada ev eşyası ve çivi yazısı ile yazılmış kitabeler bulunmuştur. Elbistan’da Selçuk eserleri de görülebilir. En önemlisi Ulu Cami. Himmet Baba Camii’dir. Şehre hakim Kız Kulesi Ortaçağdandır. Kahramanmaraş İstanbul Otobüs Bileti aldığınızda Elbistan’a kolayca ulaşabileceksiniz!

3) Göksün – Maraş’ın 103 Km. batı kuzeyindedir. Roma devrine ait ehemmiyetsiz kalıntılar vardır.

GEZİLECEK YERLER:

1) Andan Maraş’a 85 Km. mesafededir. Dağlık ve ormanlık sahada kurulmuş bir kasabadır.

www.otobus.org online bilet sitesi; Kahramanmaraş İstanbul Otobüs Bileti alımlarınızda daima en uygun fiyatlı bileti satmaktadır!