Kahramanmaraş Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Kahramanmaraş Otobüs Bileti

Kahramanmaraş Otobüs Bileti Alırken Kahramanmaraş Otobüs Firmaları, Seferleri ve Ucuz Bilet Fiyatları Bilgilerine Ulaşabilirsiniz!

Kahramanmaraş kentinin eski adı Markasi’dir ve geç Hitit kentlerindendir. Asurlular, İranlılar, Romalılar, Bizanslılar ve Araplar zaman zaman bölgeyi egemenlikleri altına almışlardır. XI. yüzyılda Selçukluların, XIV. yüzyılda Dulkadiroğlu Beyliğinin ve XV. yüzyılda da Memlük sultanlarının eline geçmiştir. M.S. 16’da Yavuz Sultan Selim’in Mısır seteri sırasında alınarak Osmanlı İmparatorluğu’na katılmıştır.

Yöre, 1919 yılında İngilizlerce işgal edilmiş ve aynı yıl, bu kez Fransızlara teslim edilmiştir. Kent halkının başkaldırı ve direnişi ile 1922’de bu işgal boyunduruğundan kurtulmuştur.

Kurtuluş Savaşı’nda halkının gösterdiği olağanüstü kahramanlık nedeniyle il Kahramanmaraş adını almıştır.

Asur yazıtlarında Markasi olarak geçen kentin adını, Araplar, Maraş biçimine dönüştürmüşlerdir. Kelime anlamı “titreme yeri” demektir.

Kahramanmaraş otobüs bileti en uygun fiyatları ile www.otobus.org adresindedir. Firmaları karşılaştırın ve hangi firmayı ne zaman seçeceğinize siz karar verin!

Kahramanmaraş Coğrafi Konumu

Kahramanmaraş, Akdeniz Bölgesi’nin iç kesiminde yer alır. Doğusunda Adıyaman ve Malatya, batısında Adana, kuzeyinde Sivas ve güneyinde de Adana ve Gaziantep illeriyle çevrilidir.

İl topraklan oldukça dağlık ve engebeliktir. İlin en yüksek noktasını Nurhakim kuzeydoğusundaki Nurhak Dağı (3.081 m.) oluşturur. Sivas sınırındaki Hezanlı Dağı (2.266 m.), Afşin’in kuzeybatısında Binboğa Dağları (2.755 m.), iç kesimlerde Armutlu Dağı (2.450 m.), Nurhakim güneybatısındaki Engizek Dağı (2.815 m.) ve ilin kuzeydoğusundaki Maraş Dağları (2.325 m.) ile güneyde Amanos Dağları’ndaki Karlık Dağı (2.061 m.) önemli yükseltileridir.

Ovaları arasında Elbistan Ovası, Afşin Ovası, Göksün Ovası ve Kahramanmaraş Ovası sayılabilir. Akarsuları; Ceyhan Irmağı ve Aksu Çayı’dır. Gölü, Kartalkaya baraj gölüdür. Yüzölçümü, 14.327 kilometrekaredir.

Kahramanmaraş’da Mevsimler ve Hava

Yaz aylarında sıcaklık 25-30 derecededir. Temmuz ve Ağustos’ta 42 dereceye kadar yükselir. Yaz mevsimi kuraktır. Sağanak yağışlar olur. En sıcak günlerinde bile imbat boğucusu sıcakları azaltır.

Hava, yılın 1-50 günü güneşli, 160 günü parçalı bulutlu ve 55 günü de kapalı ve yağışlı geçer.

Kahramanmaraş’da Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri; buğday, arpa, çavdar, şeker pancarı ve pamuktur. Sanayi ürünleri de; lastik, bitkisel yağ ve dokumadır. Yeraltı zenginlikleri; alüminyum, demir, barit, linyit ve manganezdir.

Kahramanmaraş’a Ulaşım ve Yöresellik

İI, dağlık ve engebeli bir bölgede olmasına karşılık ulaşım olanakları çoktur. Adana – Malatya kara ve demir yolu il merkezinin güneyinden geçmektedir.

Kahramanmaraş; Ankara’ya 605. İstanbul’a 1.046, İzmir’e 1.102, Gaziantep’e 80, Adıyaman’a 164, Adana’ya da 202 kilometre uzaklıktadır.

Kahramanmaraş otobüs bileti alımlarınızı sitemizden yaptıktan sonra bir çok il üzerinden bu şehre seyahat edebilirsiniz.

İlin halk müziği ve oyunları, çevre yöresel etkinliklerini gösterir. Türküleri içinde en ünlüleri; Yine gel de yaz baharın ayları, Bilalım Bilalım, Çamdan sakız akıyor, Kara çadır düzdedir, Eşimden ayrıldım ve Maraş Köroğlusu en ünlüleridir.

Maraş dokuzlusu, Maraş halayı, Maraş üçayağı, Öteyüz üçayağı. Diz kırma ve Yiğitleme de yaygın ve çok bilinen oyunlarıdır

Yemek folklorunda; Pıtpıt lapası, içli köfte, Sömelek, Ekşili köfte, Yoğurtlu kebap, Keşkaşı ve Çöklek böreği yer alır.

Kahramanmaraş’da Görülecek Yerler

Kale: Hititlerden kaldığı sanılan kalenin önünde XVII. yüzyılda dört Hitit Arslanı bulunuyordu. Birçok kez onarılan kale, bugün yıkıntı durumundadır.

Ulu Cami: Süslemeciliği ve tahta işleri çok değerli bir Dulkadiroğulları yapıtıdır.

Hatuniye Camii: Yavuz’un anneannesi tarafından yaptırılmıştır.

Taş Medrese ve Türbe: Dulkadiroğulları dönemlerinden kalmadır.

Bayezit Camii: Osmanlı yapısıdır.

Müze: Maraş ve çevresinde bulunan Hitit eserleri ve diğer tarihi değerler bu müzede sergilenmektedir.

Afşin: Yedi Uyarlar Mağarası, eski bir cami ve yine eski bir Selçuklu Kervansarayı bulunmaktadır.

Elbistan: Hitit yerleşme yerlerinden biridir. Ulu Cami, Himmet Baba Camii ve Kız Kulesi ünlüdür.

Pınarbaşı: Şehrin bir kilometre kuzeydoğusunda, çok bol ve doğal su kaynakları ve büyük ağaçlar ile tam bir gezinti yeridir.

Ceyhan Köprüsü: Maraş’a 10 kilometre uzaklıkta ve Ceyhan nehri üzerinde bir taş köprüdür. Sivri tonozlu tipik bir Osmanlı köprüsüdür.

Güvercinler: Maraş – Kayseri yolu üzerinde ve 15 kilometre mesafededir… Barajın yanı başında olup, yeraltından kaynayan kaynak sularının çok olduğu bir bölgedir.

Ali Kayası: Aynı yol üzerinde kente 25 kilometre uzaklıktadır. 150 metre yükseklikteki yekpare bu siyah taş kütlesinin görkemli görünüşü yanında, eleklerindeki çayırlar halkın piknik yeridir.

Döngel Mağaraları: Kente 60 kilometre uzaklıktadır. Bu mağaralar, hem Anadolu’nun Prehistorik dönemlerine ışık tutan kalıntılar ve toprağın derinliklerinden kaynayan soğuk suları ile güzel bir tarihi mesire yeridir.

Tekir: Döngel Mağaraları’na yakın yolun iki tarafım kaplayan çam ve ardıç ormanları ile akarsuları görülmeye değerdir. Tekir’in Ardıç namındaki bu suyu Delihöbek Dağı’nın balı ve Tekir Çayı’nın alabalığı ünlüdür.

Kımız: Aynı yol üzerinde bir dinlenme yeridir. Etrafı ormanlarla kaplıdır. Alabalığı boldur. Buraya yeni bir turistik otel yapılmıştır.

Kumaşır: Maraş – Adana yolu üzerinde şehre 9 kilometre uzaklıktadır… Göl çok güzeldir. Bol balık avlanır.

Eshab-ül Kehf: Afşin ilçe merkezine 7 kilometre uzaklıkta camii, ribat ve kervansaraydan kurulu bir külliyedir.

Şifalı Suları: Elbistan ilçe merkezine 20 kilometre uzaklıktadır, içmelerin Romalılar dönemine kadar inen bir tarihi vardır. Yurdun dört köşesinden ve hatta komşu dış ülkelerden cilt, mide, böbrek hastalarıyla halsiz düşen insanlar yaz mevsiminde de Ekinözü içmelerinde şifa bulmak için gelirler.

Kahramanmaraş otobüs bileti alarak Elbistan, Döngel Mağaraları, Kımız, Ali Kayası gibi bir çok ünlü bölgeyi ziyaret edebilirsiniz.