Kastamonu Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Kastamonu Otobüs Bileti

Kastamonu otobüs bileti, otobüs firmaları ve otobüs seferleri ile online bilet fiyatları Kastamonu otobüs konumuzda!

Tarihi

M.Ö. 1330 yıllarında Hititlerin egemenliği altına giren Gasgas’lar M.Ö. 1400 yıllarında bu bölgeye yerleşmişlerdir. Kastamonu adı. Gasgas’larla ilgili olarak Gas ve Tumanya kelimelerinden oluşmuştur. Hristiyanlığın yayılma döneminde Pailagonya İ S. 391 yılında Peçenek ve Kumanlar’dan oluşan Türk topluluklarının ve M.S. 622’de de yeniden Bizanslıların eline geçmiştir. Kent, Alparslan tarafından 1086’da zaptedilmiş bir süre sonra sırasıyla Kommen, Pervaneoğulları, Selçuklular ve Yıldırım Beyazıt döneminde de Osmanlılarca fethedilmiştir. Bir ara İsfendiyaroğullarının egemenliği altına giren bölge, Fatih Sultan Mehmet tarafından zaptedilmiştir. Cumhuriyet in ilk yıllarında Atatürk’ün Şapka Devrimi ile ilgili ilk nutkunu verdiği yer olarak tanınması dışında kent, önemli tarihsel bir olaya sahne olmamıştır. Kentin adı gerçekte Bizanslıların kullandıkları Kastamon’dan kaynaklanmaktadır. Araplar da buraya Kastamuniye, Kastamuni demişler ve Türkler bunu Kastamonu’ya çevirmişlerdir. Sizde bu ilimizin tarihini merak ediyor ve yakından görmek istiyorsanız Kastamonu Otobüs Bileti almanız yeterli olacaktır.

Coğrafi Konumu

Kastamonu, Batı Karadeniz Bölgesi’nin iç kesiminde yer alır. Doğusunda Sinop, batısında Zonguldak, kuzeyinde Karadeniz, güneyinde de Çankırı ve Çorum illeriyle çevrilidir. İl toprakları genellikle dağlık ve engebeliktir. İlin kuzeyinde, kıyı gerisinde hemen yükselen yapılarında Jura ve Keretase dönemlerine (II. zamanın II. ve III. dönemleri) ait kayaçların baskın olduğu Küre (İsfendiyar) Dağları uzanır. Bu dağlar üzerinde Yardıgöz Dağı (2.018 m.) en yakın noktayı oluşturmaktadır. İl güneyindeki ılgaz Dağları’nın yapısı volkaniktir. Bunların doruk noktası Akkaya’nın güneydoğusunda bulunan Coka ılgaz Dağı 2.587 metredir. Küre ve ılgaz dağlan arasında vadilerle yarılmış, ortalama yükseltisi 1.000 metre olan plato alanları yer almaktadır. İlde akarsu ağını Kızılırmak’ı besleyen Gökırmak, Devres ve Filyos Çaylarının yukarı çığılları ile Kocaçay oluşturur. Ilgazların kuzey kesiminden kaynaklanan Araç Çayı, geniş vadilerden geçerek Zonguldak ilinde önce Yenice Suyu, sonra Filyos Çayı adını alarak Karadeniz’e dökülür. Başlıca gölü, Karaçomak baraj gölüdür. Yüz ölçümü, 13.108 kilometrekaredir. Bu muhteşem manzaralara sahip ilimize sadece www.otobus.org üzerinden Kastamonu Otobüs Bileti alarak eşlik edebilirsiniz.

Mevsimler ve Hava

Yazlar sıcaktır. Temmuz ayı en sıcak aydır ve derece 38’e kadar çıkar. Diğer aylarda (yazın) ısı 20 dereceden yukarıdadır. Yaz mevsiminde bile sağanak halinde gelen yağmurlar görülür. Egemen rüzgar, güneybatıdan esen lodostur. Hava, yılın 70 günü açık, 173 günü parçalı bulutlu ve 122 günü de kapalı ve yağışlı geçer. Dilerseniz 1 Kastamonu Otobüs Bileti ile hava durumunu yerinde gözlemleyebilirsiniz.

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri; buğday, arpa, mısır, pirinç, şeker pancarı, sarımsak, kenevir ve fiğdir. Sanayi ürünleri de; orman ürünleri, dokuma, gıda maddeleri, yem ve kiremittir. Yeraltı zenginlikleri; bakır, manganez, civa, pirit, mermer, kuarsit, taşkömürü ve linyittir.

Ulaşım ve Yöresellik

Kastamonu, İç Anadolu’yu Karadeniz kıyılarına bağlayan yol üzerindedir. Zonguldak, Sinop, Bolu yollarıyla bölgenin diğer illerine; Çorum, Çankırı yollarıyla da İç Anadolu Bölgesi’ne bağlanmaktadır. Ankara’ya 259, İstanbul’a 493, İzmir’e 845, Çankırı’ya 128, Zonguldak’a da 277 kilometre uzaklıktadır. Ama özel aracınızla değil de otobüs ile seyahat etmeyi düşünüyorsanız sitemizden Kastamonu Otobüs Bileti alın ve karlı çıkın!

Bölgenin halk müziği ve oyunlarını genellikle efelik ve yarenlik temeline bağlı türkü ve oyun havalarıyla aşıklama biçimi türküler oluşturmaktadır. İlde oyun havaları dışında oturak havaları denilen kimi türküler de vardır. Bunlar arasında; Yılana bak yılana, Üç güzel oturmuş iskambil oynuyor, Çıkabilsem şu yokuşun başına. Alim gitme pazara, Evlerinin önü handır sayılabilir. Sepetçioğlu, Beyler bahçesinde vurdular beni de başlıca oyunlarıdır. Yemek folklorunda; Kuyu ve Tanser kebabı (Piran), Bardak kebabı, Su böreği, Düğün eti, Mıhlama, Gusgus pilavı ye cızlama yer alır.

Görülecek Yerler

Bölgede eski çağlarla ilgili Ev Kava adındaki kaya mezarı ile İsmail Bey Külliyesi yakınındaki Şahin şah Kaya Mezarı ve Mihrabını sayabiliriz. Türklerin dönemiyle ilgili yapıtlar arasında Yılanlı Darüşşifası, Atabey Camii, İbni Necar Camii ve türbeleri ile tüneli bulunan Kale: İsfendiyar Camii, İsmail Bey Camii ve külliyesi. Karanlık Bedesten, Nasrullah Camii, Sinan Bey Camii ile Şaban Veli Dergâhı ve Türbesi sayılabilir. Atatürk’ün Şapka Devrimi’ni açıkladığı bina bugün müze olarak kullanılmaktadır. İlin turistik köyleri ve ayrıca kilometreler boyu uzanan doğal plajları vardır. Kastamonu bölgesindeki bazı ilçeler tarihi eserlere ve doğa güzelliklerine sahip bulunmaktadır. Bunlardan Cide’de Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Camii dolaylarında Gideros, Çoban, Timle, Hıdır, Gazelli ve Okçular kaleleri; Kaplan Kuylucu adındaki çukurluk ve mağaralar. Atalan Şelâlesi; ilçenin güneyinde 35-40 metre derinlikte Hacet Kaya Mağarası, Çatalzeytin’de ve Ginolu adındaki balıkçı köyünün plaj ve kalesi, Taşköprü’nün Donalar Köyü’ndeki Kaya Mezarları ile Küre’nin Akşemsettin Camii en önemlileridir. İnebolu: Güzel kıyılara sahip bir ilçedir. Abana, Acıtonoz ve Evrenye başlıca gezi yerleridir. İlçedeki başlıca tarihi yapıtlar: Eski camii, Yeni Camii ve Küçük Camii ile Lakistos bölgesindeki kilise yıkıntılarıdır. Abana: Çamlarla deniz arasındaki bir kıyıda kurulmuştur. İlişi, plajı ve Hacı veli Kayaları gerisindeki ince kumlu kıyılar ve Mehtaplar Vadisi, İğrova Mağaraları ve Homeros’un Çınarı gezilecek yerlerdir. Kastamonu’daki tüm bu eşsiz yerlere 1 adet Kastamonu Otobüs Bileti alarak ulaşabilirsiniz.

İlin Ünlüleri

Oğuz Atay (Yazar, mimar), Rıfat İlgaz (Mizah yazarı), Orhan Şaik Gökyay (Yazar), İsmail Mahir Efendi (Eğitimci), Mehmet Paşa (Devlet adamı), Mustafa İzzet Efendi (Hat ustası, besteci), Nuri Halil Poyraz (Besteci).