Kayseri İstanbul Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Kayseri İstanbul Otobüs Bileti

Kayseri İstanbul Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları Burada! Kayseri’den İstanbul’a Giden Otobüs Firmaları ile En Ucuz Bileti Al!

İç Anadolu bölgesinde, Erciyes Dağının eteklerinde geniş bir ova üzerinde kurulmuştur. İç Anadolu’nun, ticaret ve sanat merkezlerinden biridir. Bölgenin başlıca sanayi şeker imalatı, dokumacılık ve pastırmacılıktır.

Kayseri bölgesinin Hititler devrinden itibaren meskûn olduğu tespit edilmiştir. Sırasıyla Asurluların, İranlıların eline geçen bu bölge, M.S. I. yüzyılda Koma hakimiyeti altına girmiştir. Trajans devrinde Caesarea adını almıştır. Romalılar zamanında gelişen şehir daha sonra önemli bir Hıristiyanlık merkezi olmuştur. Kayseri, VII. yüzyıl ile IX. yüzyılda Arap akımlarına maruz kalmış, 1075’de Türkler tarafından alınarak Danişment Beyliğinin idaresine girmiştir. 1174’de I. Kılıç Aslan tarafından Selçuk Devletine katılmıştır. Bir ara Moğolların eline geçmiş, Eretna Beyliğinin idaresi altında kalmış, 1515’de Yavuz Sultan Selim devrinde de Osmanlı topraklarına katılmıştır.

ŞEHİRDE TARİHİ ESERLER:

1) Surlar ve İç Kale – Kuzey taraftaki surlar Bizans İmparatoru Justianus devrinden kalmıştır. Diğer taraflar Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmış, Karamanoğulları ve Osmanlılar zamanında tamir edilerek şimdiki halini almıştır. İçkale 200 metre uzunluğunda olup oldukça iyi bir şekilde korunmuştur.

2) Ulu Cami – 1135’de Danişmentoğullarından Melik Mehmet Gazi tarafından yaptırılan ilk camidir. Minaresi tuğladan mozaikli olarak yapılmıştır. Camiin iki kubbesi vardır. Tahta minberi çok ince bir şekilde işlenmiştir.

3) Güllük Camii – 1205 yılında yapılmıştır. Mihrabı çok güzel bir şekilde çinilerle süslüdür. Camiin bitişiğinde bulunan medrese ve hamam harap bir durumdadır.

4) Honat Hatun Camii Kayseri’nin en güzel eserlerinden biri olan bu cami, ayni addaki medrese ve türbenin yanında yer almıştır. 1237 yılında Alaaddin Keykubat’ın karısı ve II. Gıyasettin Keyhüsrev’in annesi Mahperi Hatun adına yaptırılmıştır. Esmer renkte taştan yapılmıştır. Cümle kapısının yanları ile üstü çok zarif ve ince şekiller ile süslenmiştir. Çifte kemerler de ustalıkla işlenmiştir. Kapının sağındaki minare yenidir.

5) Honat Hatun Türbesi – Sekiz cepheli bir türbedir. Türbenin cepheleri çift katlı bir kemerle çevrilmiş ve bu kemerlerin üst kısmı ile yanları zarif geometrik şekillerle süslenmiştir. İçerisi çok sadedir. İçerdeki üç lahitten beyaz mermerden yapılmış olanı Mahperi Hatun’a aittir. Kitabesi o devrin en güzel sülüs yazısıyla yazılmıştır. Honat Hatun türbesi bugün müze olarak kullanılmaktadır. Aşağıdaki firmalar aracılığıyla Kayseri İstanbul Otobüs Bileti alımı yapabilirsiniz!

Kayseri’den İstanbul’a Giden Otobüs Firmaları

Otobüs Firmaları Telefon Numaraları
Metro Turizm 0212 319 28 00 – 658 32 32
İpek Turizm 0352 330 09 00 (10 Hat)
Süha Turizm 0352 331 66 00- 331 94 61
Star Diyarbakır 444 21 21