Kayseri Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Kayseri Otobüs Bileti

Kayseri Otobüs Bileti Almak, Otobüs Firmaları, Seferleri ve Ucuz Bilet Fiyatları ile Kayseri’ye Giden Tüm Otobüs Firmaları Karşılaştırmalı Olarak Burada!

İranlılar (Pers) döneminden sonra yıllarca Kapadokya bölgesinin başkentidir. Roma İmparatoru Tiberius tarafından M.S. 17’de kent zaptedilince, adına Kayzer’in Kenti anlamına gelen Caesarea denmiştir. Araplar da Kaysarie demişlerdir.

Roma (17 – 395), Bizans (395-1071) dönemlerini yaşarken dört kez kısa süreler için Arapların eline geçen kent, 1071 yılında Kutalmışoğlu Süleyman Şah ve ordusunca fethedilmiştir. XII. ve XIII. yüzyıllarda en görkemli dönemini yaşamıştır.

1135 – 1142 yılları arasında Danişmentlilerin Niksar ve eski Malatya’dan sonra üçüncü başkenti olmuş; Ertena Devleti’nin de Sivas’tan sonra 1334-1380 yıllarındaki Kadı Burhaneddin Devleti’ne bağlanmıştır. 1398’de ilk kez Yıldırım Beyazıt tarafından Osmanlıların, 1402’de Karamanoğulları’nın, 1419’da da Memlüklülerin eline geçmiştir. Daha sonra Dulkadiroğulları’na bırakılan Kayseri, 1436’da II. Murat tarafından yeniden Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Karaman Beylerbeyliği’nin 7 sancağından biri, Tanzimat sonrasında da Ankara eyaletinin 5 sancağından biri olmuştur, Cumhuriyetin ilanından sonra da il yapılmıştır.  Kayseri otobüs bileti almanızın ardından tüm bu tarihe ortak olacaksınız!

Coğrafi Konumu

Kayseri, Orta Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Doğusunda Sivas ve Kahramanmaraş, batısında Niğde ve Nevşehir, kuzeyinde Yozgat ve Sivas, güneyinde de Adana illeriyle çevrilidir.

Kuzeydoğu – güneybatı doğrultulu dağlar, bu dağlar arasında yer alan yaylalar ve ovalar ilin başlıca yer biçimlerini oluşturmaktadır. İl merkezinin güneyinde, yükselen Erciyes Dağı (3.916 m.) İç Anadolu Bölgesi’nin en yüksek noktasıdır. Eski bir volkanik dağdır.

Dağın doruk noktasında küçük bir buzul bulunmaktadır. İlin diğer önemli yükseltileri; Bakardağ (2.171 m.), Beydağ (3.075m.), Hoduk Dağı (1.937 m.), Tahtalı Dağı (2.700 m.), Akdağı (2.272 m.), Hınzır Dağı (2.623 m.) ve Kocadağ (2.217 m.)’dir.

Seyhan Irmağı’nın yukarı çığırı, Zamantı Irmağı ve Kızılırmak’la sulanan ilde ortalama yükseltisi yaklaşık 1000 metre olan Kayseri Ovası ve Erciyes Dağı’nın güney eteklerinde uzanan Develi Ovası, başlıca verimli tarım alanlarındandır.

Gölleri; Sultan Sazlığı, Sarı Göl, Tuzla, Yay, Engir gölleri ve Sarımsaklı, Akköy baraj gölleridir. Yüz ölçümü, 16.917 kilometrekaredir.

Mevsimler ve Hava

Bölgede oldukça şiddetli bir kara iklimi egemendir. Yazlar sıcak ve kurak, günlük ısı farkları yüksektir. Yaz aylarında sürekli 30 derece dolaylarındadır. Temmuz sonu ile Ağustos ayında 40 derecedir. Rüzgarlar, kuzeybatıdan eserler. Hava, yılın 105 günü güneşli, 185 güneşsizdir.

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri; buğday, arpa, çavdar, nohut, mercimek, şeker pancarı ve sarımsaktır. Sanayi ürünleri de; traktör, halı, dokuma, pastırma, un, mutfak eşyaları ve buzdolabıdır. Yeraltı zenginlikleri; alüminyum, demir, kurşun, çinko, krom, asbest, jips, asfaltit ve linyittir.

Ulaşım ve Yöresellik

İlde ulaşım kara yolu, demir yolu ve hava yolu ile yapılır. İstanbul – Sivas ve İstanbul – Adana demiryolu il sınırları içinden geçmektedir. Kayseri; Ankara’ya 323, İstanbul’a 764, İzmir’e 888, Niğde’ye 131, Sivas’a 202, Adana’ya da 336 kilometre uzaklıktadır. Bağlama geleneğinin yaygın olduğu Kayseri, halk müziğinin en canlı olduğu yöredir. Halk oyunları, halay türüdür; ayrıca Çerkez etkisindeki oyunları da Kayseri halayı, Dizkırmaz, Kirman oyunu, Serçe, Karanfil, Kiğılı, Yumruk’tur.  Kayseri otobüs bileti ile tüm bu illere sizlerde kolayca ulaşabilirsiniz.

Görülecek Yerler

Surlar ve İçkale: Surlar, Bizans İmparatoru Justinianus döneminden kalmıştır. İç kale 200 metre uzunluğundadır.

Ulu Camii: 1135’te Danişmendoğulları’ndan Melik Mehmet Gazi yaptırmıştır.

Güllük Camii: 1205 yılında yapılmıştır.

Huma Hatun Camii: 1237yılında Alaaddin Keykubat’ın karısı Mahperi Hatun adına yaptırılmıştır.

Döner Kümbet: XII. yüzyılın ortalarında yapılmıştır. Şah Cihan Sultan’la ilgilidir.

Giy asiye Şifaiyesi: İlk tıp okuludur ve 1205 yılında açılmıştır.

Kentte ayrıca: Hacı Kılıç Camii, Hasbek Kümbeti, Sırçalı Kümbet, Çifte Kümbet ile birçok kümbet ve hamamlar yer alır. Sahabiye Medresesi, bugün Selçuklu dönemi müzesidir.

Çevredeki kent ve kalıntılar: Kayseri – Sivas yolu üzerinde Sultanhanı, Karadayı Köyü’nde Karatay Hanı, 35 kilometre uzaklıkta Kara Mustafa Paşa Kervansarayı vardır.

Develi Selçuklular döneminde çok gelişmiş bir ilçedir. Develi Camii ve Seyit Şerif Türbesi başlıca yapılardandır.

Kultepe: Bir Hitit ve Asur kenti olan Kaniş’in burada olduğu kazılardan anlaşılmıştır. Bronz ve Bakır Çağı, Hitit, Frigya ve Roma dönemi olmak üzere dört kültür katmanı bulunmuştur.

Karum: Dört kültür katmanı ortaya çıkarılmıştır. Asur tüccarlarının koloni kurduğu bir kenttir.

Şimşekkaya: Hitit yazıları ve kabartma resimler görülmeye değerdir.

Erkilet: Hititlere ait yerleşme yeridir. Selçuklular dönemi ile ilgili köprüsü ve Mehmet Paşa Camii bulunur.

Kayseri otobüs bileti satın alarak internet üzerindeki en ucuz bilete sahip olmuş olursunuz!