Kırklareli Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Kırklareli Otobüs Bileti

Kırklareli Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları ve En Ucuz Kırklareli Otobüs Biletleri Burada!

Kırklareli ili antik çağda Trakya’nın bir parçasıydı. Frigyalılar bu yöre yollarından ve M.Ö. 1200 yıllarında Anadolu’ya geçmişlerdir. İran Kralı BÜYÜk Darius bölgeyi M.Ö. 512’de eline geçirmiştir. Claudius ya da Vespasien taralından Roma İmparatorluğu egemenliğine girmiş, İmparatorluğun ikiye bölünmesiyle Doğu (Bizans) İmparatorluğu’nda kalmış; Hun, Avar, Bulgar ve Peçenek saldırılarıyla karşılaşmış, sonunda Sultan Murat Hüdavendigar 1. tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır (1362).

1877 Türk – Rus Savaşı’nda Ayastefanos Anlaşmasından 1878 Berlin Anlaşması’na kadar birkaç ay Rus işgalinde kalmıştır. 1912 – 13 arasında Bulgar işgalinde, Kurtuluş Savası sırasında da iki yıldan fazla Yunan işgaline uğramıştır. 1923 yılında il yapılmıştır.

Kırklareli otobüs bileti fırsatları ile de uygun bir şekilde biletinizi satın alabilirsiniz.

Coğrafi Konumu

Kırklareli, Marmara Bölgesi’nin Trakya kesiminde yer alır. Doğusunda Karadeniz, batısında Edirne, kuzeyinde Türkiye – Bulgaristan sınırı, güneyinde de İstanbul ve Tekirdağ illeriyle çevrilidir.

İlin yer biçimlerini kuzey batı – güney doğu doğrultusunda uzanan Istranca (Yıldız) Dağları, bunları çevreleyen yüksek yaylalar ve Ergene havzasının kuzey kesimi oluşturur. Istranca Dağları’nın en yüksek noktası Mahyatepe (1.031 m.)’dir. Bu dağları çevreleyen yaylalar üzerinde Dikilitaş Tepe (503 m.), Çavuştepe (726m.) ve Fatmakaya Tepesi (901 m.) gibi yükseltiler vardır.

İli Ergene Irmağı’nın kollarıyla Istranca Dağları’ndan doğan ve Karadeniz’e dökülen akarsular sular.

Gölleri; Mert, Pedina ve Hamam gölleridir. Yüz ölçümü: 6.550 kilometrekaredir.

Mevsimler ve Hava

Kırklareli’nde iki değişik iklim türü egemendir. Kuzey kesiminde Karadeniz, güneyindeki Ergene kesiminde de kâra iklimi görülür. İlde yıllık ortalama sıcaklık 13,2 derecedir.

En soğuk ay, 1,7 derece ortalamasıyla Ocak, en sıcak ay da (23,6 derece ortalama) Temmuz’dur.

Ortalama yağış 575,8 mm.’dir. En yağışlı ay Aralık, en kurak ay Ağustos’tur.

İlde yağışlı gün sayısı 79, kar yağışlı gün sayısı 5, açık gün sayısı 67. bulutlu gün sayısı da 196’dır. 101 gün de kapalı geçer. Rüzgar yönü, genelde her mevsim kuzey doğudur.

Ekonomi

Başlıda tarım ürünleri; buğday, yulaf, mısır, şekerpancarı ve ayçiçeğidir. Sanayi ürünleri de; şeker, bitkisel, yağ, süt ürünleri, cam ve kerestedir.

Yeraltı zenginlikleri; demir, mermer, manganezdir.

Ulaşım ve Yöresellik

Özellikle Dereköy sınır kapısının açılmasından sonra Kırklareli transit ticaret ve taşımacılık alanında önem kazanmıştır. Kırklareli – Edirne, Kırklareli – İstanbul ve Kırklareli – Tekirdağ yoluyla bölgenin illeri ile ülkenin diğer illerine bağlantılıdır.

Ayrıca il merkezi, İstanbul – Edirne demir yoluna Babaeski’den bağlanır İl; Ankara’ya 648, İstanbul’a 207, İzmir’e 586, Edirne’ye 67 ve Tekirdağ’a da 119 kilometre uzaklıktadır.

Kırklareli otobüs bileti satan firmalar gün geçtikçe artmaktadır. 2015 yılında bu firmaların daha da artması beklenmektedir.

Bölgede egemen oyunlar horo, hora denilen toplu dizi oyunlardır. Müzikleri ve oyun figürleri ritmik ve işlektir. Başlıca oyunları; Hanım Ayşe, Üçayak, Zıgoş, Drama karşılaması, Sirto, Ahmet bey, İzzet hoca, Sülüman ağa, Eski kasap, Maleş kızları, Abre değirmenci, Ağır tikveş, Debreli Hasan, Ago ve Davullar çalar kırk haydut oynardır.

Türküleri arasında da; Bahçelerde biberiye, Hacı sarıklı molla, Ev üstünde sazım var, Püskül pencereden uçtu, Eser badi saba Tuna’nın ve Kırmızı gülün alı var sayılabilir.

Boşnak böreği. Hardaliye, Su böreği ve Höşmerim ilin yemek folklorundandır.

Görülecek Yerler

Kırklareli’nde başlıca tarihsel yapıtlar genellikle Türk eserleridir: Hızır Bey Camii, Kadı Camii, Paşa Camii, Güllahi Ahmet Haşa Camii ve Kapan Camii ile 1683’te yapılan tarihi Hamam bunların başlıcalarıdır.

Babaeski: Mimar Sinan’ın eseri olan Cedit Ali Paşa Camii ile Fatih Sultan Mehmet döneminden kalma bir cami ve Mimar Kasım’ın yaptığı Taş Köprü anılabilir.

Alpullu: Ergene Suyu üzerinde Mimar Sinan’ın Tas Köprüsü ilçenin en önemli tarih yapısıdır.

Lüleburgaz (Arkadiopolis ): Mimar Sinan’ın Sokullu Mehmet Paşa Camii’ye Küllivesi, Çifte Hamam, Türbe, İmaret ve Kervansaray kentin görülmeye değer yapıları arasındadır.

Vize: Bizans surlarının kalıntıları ve eski çağlardan kalma büyüklere rastlanır.

Demirköy: Bizans yıkıntıları bulunur.

Pmarhisar: Bizanslılar’dan kalma kale, kilise, su yolları ile Osmanlı döneminden kalma bir de türbe vardır.

Deroköy: Gezi yerleri vardır. Ülkemizin Batı’ya açılan giriş kapısıdır.

Gidiş dönüş Kırklareli otobüs bileti hemen al fiyatları ile Otobus.Org sitesinde satılmaktadır!