Kırşehir Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Kırşehir Otobüs Bileti

Kırşehir Otobüs Bileti Alırken Önce Otobüs Seferleri, Bilet Fiyatları, Kırşehir’e Giden Otobüs Firmaları Bilgilerine Bakın ve Ucuz Bilet Alın!

Kentin Hititler döneminde kurulduğu sanılmaktadır. Bizans döneminde Mokissos adını taşıyan küçük bir kasaba iken VI. yüzyılda imparator
Justinianus kenti yeni baştan kurmuş ve Justinianupolis adı verilmiştir.

Malazgirt Savaşı nın ardından Selçuklu Türklerinin eline geçmiş; Danişment ve Eretna dönemlerinden sonra XIV. yüzyılda İlhanlıların darphane kenti ve Ahilik merkezlerinden biri olmuştur.

1254 yılında Osmanlılarca fethedilmişse de 1401 ‘de Timur işgali altında kalmıştır. Bir yıl sonra Karamanoğulları’nın Fatih döneminde de yeniden Osmanlı egemenliğine geçmiştir. Tanzimat’a kadar Konya Beylerbeyliğinin 7 sancağından biridir.

Tanzimat’tan sonra 1867 yılında bucak, 1869’da ilçe. 1870’de Ankara eyaletine bağlı 5 sancaktan birini temsil etmiştir. Adı bu dönemlerde Kırşehri iken bir süreler Gülşehri denmiş. 1924 yılında il yapılmıştır.

1954 yılında politik nedenlerle Nevşehir iline bağlı bir ilçe yapılmıştır. Daha sonra tekrardan il olmuştur.

Onlarca firma, en uygun fiyatlarla Otobus.Org’da! Kırşehir otobüs bileti, özellikle bayram dönemlerinde çok ciddi indirime girmektedir. Bu dönemlerde sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın!

Coğrafi Konumu

Kırşehir, Orta Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Doğusunda Nevşehir, batısında Ankara, kuzeyinde Yozgat ve Ankara, güneyinde de Niğde ve Nevşehir illeriyle çevrilidir.

İI toprakları fazla engebeli değildir. Kentin kuzeybatısındaki Kargasekmez Dağı 11.712 m.) ve Baran Dağları (1.710 m.) ile ilin kuzeyindeki Çiçekdağ üzerindeki Çiçekhane Tepesi (1.619 m.) oluşturmaktadır.

İlin akarsuları Kızılırmak ve kolları olan Darıözü, Kılıçözü ve Manahoz’dur. Mucur’un güneyinde Nevşehir ile sınır oluşturan Kızılırmak, Hirfanlı Baraj Gölü nü meydana getirdikten sonra Ankara iline geçmektedir.

Gölleri; Seyte Gölü, Hirfanlı ve Çoğun baraj gölleridir.

Yüzölçümü; 6.570 kilometrekaredir.

Mevsimler ve Hava

Kırşehir’de karasal iklim egemendir. Kışlar sert ve az yağışlı, yazlar kurak ve sıcak geçmektedir. İlin ortalama sıcaklığı, 11,4 derecedir. En soğuk ay Ocak (-4,2 derece) ve en sıcak ay da (29,9 derece ile) Ağustos ayıdır.

Yağmur yoğunluğu Aralık ve Ocak aylarındadır.

Hava, yılın 90 günü yağışlı. 1.1 günü kar yağışlı. 22 günü karla örtülü, 109 günü açık, 183 günü bulutlu ve 72 günü de kapalı geçer.

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri; buğday, arpa, çavdar, fasulye, keten ve şeker pancarıdır. Sanayi ürünleri de; takım tezgahları, undur.

Ulaşım ve Yöresellik

Kırşehir, kara yollarıyla ülkenin bütün bölge illeriyle bağlantılıdır.

İl: Ankara ya 187, İstanbul’a 628, İzmir’e 772. Nevşehir’e 96. Yozgat’a ve Niğde’ye de 177 kilometre uzaklıktadır. Kırşehir otobüs bileti ile burada bahsedilen illerin hepsine gidebilirsiniz.

Etli pilav. Mantı, Su böreği, Höşmerim ve Bağ pekmezi ilin yemek folklorundandır.

Görülecek Yerler

Ahi Evren Türbesi: İl merkezindedir. 1482’de yapılmıştır. Yaptıran. Dulkadiroğlu Alaüddevledir ve Ahi Şeyhi Ahi Evren adınadır.

Alaeddin (Kale) Camii: 11 merkezindedir. XIV yüzyıl başlarında Osmanlı vezirlerinden Alaeddin Paşa yaptırmıştır. 1892’de yıkılmış, yeniden yapılmıştır.

Aşık Paşa Türbesi: İl merkezindedir 1:522 yılında halk şairi (ozan) Aşık Paşa için Eretnaoğulları döneminde yaptırılmıştır.

Caca Bey Türbesi: İl merkezindedir. 1272’de ve Selçuklu döneminde yapılmıştır. Caca Bey Medresesi’nin yanındadır.

Melik Gazi Kümbeti: İl merkezindedir. Mengücekoğlu Muzafferüddin Behram Şah adına eşi 1250’de yaptırmıştır

Hirfanlı Barajı: İlin gezinti ve piknik yeridir.

Terme Kaplıcası (Kente 12 kilometrededir ve Karakurt kaplıcaları: Romantizma ve kalp hastalıklarıyla baş ağrılarına iyi gelmektedir.

Kırşehir otobüs bileti, en ekonomik ve en uygun fiyatlar ile www.otobus.org’da!