Kocaeli Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Kocaeli Otobüs Bileti

Kocaeli otobüs bileti fiyatları, otobüs seferleri ve Kocaeli otobüs firmaları için en ucuz bilet satış sitesidir!

Tarihin üç önemli kişilerinden Anibal, Büyük Konstantin ve Fatih Sultan Mehmet bir rastlantı sonucu olarak bu kentte ölmüşlerdir. İstanbul’un en yakın komşu ili Kocaeli, İzmit ve çevresindeki çeşitli sanayi kolları ile Türkiye’nin bir endüstri merkezi olma yolundadır. İl merkezi İzmit kentidir. İzmit’in adı klasik dönemde Nikomedia, Araplar tarafından da Nikumudiye denilmiştir. Giderek bu İzmit olmuştur. Kartacah Büyük Komutan Anibal’ın mezarı Gebze’dedir. M.Ö. 712 yıllarında bugünkü İzmit kentinin 6 kilometre güney doğusunda ve körfezin tam ucuna yerleştikleri ve buraya önderleri Asucus’un adını verdikleri sanılmaktadır. Bölge M.Ö.III. yüzyılda Büyük İskender’in komutanlarından Trakya Kralı Ysinuchos tarafından yıkılmış ve M.Ö III. yüzyılın ikinci yarısında Kral I.Nikomedes, kenti tapınak, anıt ve büyük yapılarla süsleyerek Nikonnedia adını vermiştir. Bu sütunlardan biri sonraları Roma’ya götürülmüştür. Yazar Pline Le Jetine, M.Ö. 113-111 yılları arasında Britinya Valisi olarak burada bulunmuştur. Bergama devletinin saldırılarına uğrayan kent, M.Ö. 74’te Romalılara verilmiştir. Bir ara Gotlar ve İranlıların da istilasına uğramış, yakılıp, yıkılmıştır. Roma İmparatoru Diokletian kenti yeniden onarmış, Büyük Konstantin’de bir süre buralarını Bizans’ın merkezi yapmayı düşünmüşse de sonra vazgeçmiştir. Roma İmparatorluğu ikiye ayrılınca yöre Bizans’ın payına düşmüştür. VII. yüzyılda Arapların Anadolu’ya yaptıkları akınlarla buraya kadar sokuldukları bilinir. Süleyman Şah bu bölgeyi zapdetmişse de Haçlı ordularınca geri alınıp tekrar Bizans’a verilmiştir. Orhan Gazi’nin komutanlarından Akça Koca bütün çevreyi alıp böylece Osmanlıları ilk kez Karadeniz’e ulaştırmıştır. XVI. yüzyılda Anadolu eyaletine, daha sonraları sırası ile Hüdavendigar, Bursa ve İstanbul vilayetlerine bağlı bir sancak merkezi olmuştur. Nicodemia adı yüzyıllar boyu İznikumid, İznikmid ve İzmid biçimini almıştır. Bölgeye Akçakoca nedeniyle Kocaeli adı verilmiştir. 1923 yılında il yapılmıştır. Kocaeli otobüs bileti alarak tarihe daha yakından bakabilirsiniz.

Coğrafya Konumu

Kocaeli, Marmara Bölgesi’nde yer alır. Doğusunda Sakarya, batısında İstanbul, kuzeyinde Karadeniz, güneyinde de Marmara Denizi ile çevrilidir. İlin kuzey kesiminin yer aldığı Trakya – Kocaeli dalgaları yüzeyinin yüksekliği 250-300 metre arasında değişen bir yayladır. Üzerinde Hisartepe (621 m.) Karatepe (727 m.), Çenedağ (645 m.) ve Ofaktepe (257 m.) gibi az yükseltili tepeler yer alır. Bu dağlar üzerinde Karlık Dağı (897 m.), Naldöken Dağı (1.131 m.), Gebegöynüktepe (1.430 m. ve Kaltepe (1.602) başlıca yükseltileridir. İldeki akarsuları küçük dereler oluşturmaktadır. Yalakdere güney kesimini, Sıcakdere ve Serindere de güney kesimini dolaşarak körfeze dökülür. Bunların dışında Kocadere ve Kaynarca deresi sayılabilir. Gölleri: Sapanca ve Hersek gölleridir. Yüz ölçüm, 3.626 kilometrekaredir. Bir Kocaeli otobüs bileti ile bölgeyi inceleyebilirsiniz.

Mevsimler ve Hava

Yaz aylarında ortalama sıcaklık 20 derecedir. En yüksek derece Ağustos ayındadır. Bol yağmur alan bir bölgedir. Yazın, Temmuz ayında bile sağanak yağar. İle egemen rüzgar, güneydoğudan (keşişleme) eser. Batı ve kuzeybatıdan esenler, şiddetli rüzgarlardır. Hava, yılın 62 günü açık, 191 günü parçalı bulutlu ve 112 günü de kapalı ve yağışlıdır.

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri: buğday, arpa, yulaf, mısır, şekerpancarı, ayçiçeği, tütün ve ketendir. Sanayi ürünleri de: petrol ürünleri, lastik, plastik, oto parçaları, gemi, kağıt, kereste, kamyonet, tüp gaz ve tarım ilaçlarıdır. Yeraltı zenginlikleri; bakır, çinko, kurşun, demir, civa, mermerdir.

Ulaşım ve Yöresellik

Avrupa’yı Ortadoğu’ya bağlayan karayolu ve demiryolu üzerindedir. Böylece bölgenin diğer illeriyle ülkenin tüm bölgeleriyle bağlantılıdır. Ayrıca önemli bir limandır. II. Ankara’ya 347, İstanbul’a 94, İzmir’e 484. Adapazarı’na 41 ve Bursa’ya 134 kilometre uzaklıktadır. Kocaeli otobüs bileti aldığınızda bu yollar size çok hızlı geçmiş gibi gelecektir 🙂 Türlü yörelerden ve en çok Karadeniz bölgesinden gelerek yörenin çeşitli kesimlerine yerleşmiş topluluklar Kocaeli’nin folklorunu da etkilemiştir. Gerek Çerkeş ve Abazalar, gerek Karadenizliler kendi göreneklerini halk müziği ve oyunlarını kendi içlerinde yaşatmaktadır. Karadeniz ve Çerkeş türküleri dışında bölgenin en ünlü türküleri: Elmayı top top yapalım, Bizim evin yanını, Kiraz aldım herekten, Üç güzel oturmuş gergefin işler’dir. Kıvırma, Kaçamak, Laz Böreği, Kara Lahana Dolması, Cızlama ve Çerkeş Tavuğu Kocaeli’nin yemek folklorundandır.

Görülecek Yerler

Barok İl Konağı ve Sultan Aziz’in at köşkü başlıcalarıdır. Kent dışında Panteleymon adlı bir manastır bulunmaktadır. Çevrenin plajı yoktur, Karadeniz kıyıları su sporlarına çok uygundur. Amatör balıkçılar için Ketken iyidir. Gebze ve Hereke ile İzmit Körfezi karşı sahilinde Karamürsel ilçeleri özellikle görülecek yerlerdir. Sitemiz www.otobus.org adresinden Kocaeli otobüs bileti alın, tüm bu yerleri görme imkanı yakalayın.

İlin Ünlüleri

Nihat Erim (Devlet adamı, hukukçu), Turan Güneş (Hukukçu, politikacı) Şem’i Ergin (Hukukçu, politikacı), Rıza Kuas (Sendikacı), Atıf Kaptan (Tiyatro ve sinema oyuncusu).