Konya Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Konya Otobüs Bileti

Konya otobüs bileti fiyatları, otobüs seferleri ve Konya otobüs firmaları için en güvenilir adrestesiniz!

Tarihi

Prehistorik bir yerleşme yeridir. Frig ve Lidya egemenliklerini yaşamış; daha sonra kent, İranlılara, Bergama Krallığı’na ve Roma
İmparatorluğu’na bağlanmış, hristiyanlık dönemlerini yaşamasının ardından 1077’de Selçuklular tarafından alınmıştır. Aziz Pol (St. Paul), M.S. 47 – 50 – 53 yıllarında Konya’yı ziyaret etmiştir.

1097’den sonra Anadolu Selçukluları’nın merkezi olan Konya, Karamanoğulları egemenliğine geçmiş ve 1’397’de OsmanlI sınırları içine alınmıştır.

1402 yılındaki Ankara Savaşı’ndan sonra Timur, kenti yeniden Karamanoğulları’na vermiştir. Konya’nın Osmanlılarca ikinci kez fethi Fatih Sultan Mehmet eliyledir (1486). Bu tarihe bir Konya otobüs bileti alarak erişebilirsiniz.

1832’de Mısırlı İbrahim Paşa, Konya’yı işgal etmiş fakat kurtarılmıştır. Birinci Dünya Savaşı sonrasında kent İtalyan işgaline uğramış. 1920 yılında kurtarılmıştır. 1923 yılında il yapılmıştır.

XIII. yüzyılda Sultan Alaaddin Keykubat kente birçok camiler, medreseler yaptırmıştır. Mistisizm’in babası olan Mevlana Celaleddin Rumi’yi Konya’ya çağırması üzerine kentin yüzü daha da değişmiş, dinsel bir görünüm kazanmıştır.

Coğrafi Konumu

Konya, Orta Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Doğusunda Niğde, batısında Isparta, Afyon ve Antalya, kuzeyinde Ankara, Eskişehir; güneyinde ise Antalya ve İçel illeri ile çevrilidir.

Konya ilinin toprakları, güneyde uzanan Toros Dağlan ve iç kesimlerde yer alan birkaç tepe dışında birbirinden sırtlarla ayrılmış yayla düzlükleri durumundadır. İlin batısındaki Sultan Dağlan (2.228 m.), daha güneydeki Erenler Dağı (2.319 m.) ve Alaca Dağ 2.203 m. dir.

Batı Toroslar üzerindeki Yıldız dağı ‘2.619 m.), Gıyik Dağı 12.289 m.), Orta Torosları oluşturan Bolkar Dağları (Kırkpınar Dağı 2.240 m.). Aydos Dağı 3.380 m. ve Karayelek Dağı 3.095 m.dir.

İlin kuzeydoğusundaki Bozdağ (1.549 m, doğusundaki volkanik Karacadağ 1.960 m.) ve güneydoğusundaki Karadağ (2.271 m.) başlıca yükseltileridir.

Konya’nın yüksek düzlüklerini Cihanbeyli ve Obruk yaylaları oluşturmaktadır. Ereğli Ovası ve kuzeydoğusunda Tuz Gölü’nün yer aldığı Tuz Gölü çukurluğu vardır.

İrili ulaklı birçok gölün bulunduğu ilde akarsu ağını önemli olmayan küçük akarsular (Adıyan Çayı, Uluçay, İvriz Suyu. İzsuyu ve İprala Deresi gibi) meydana getirirler. Başlıca gölleri; Tuz Gölü, Beyşehir,

Akşehir, Sugla, Ilgın, Acıgöl, Apa, May, Ayrancı ve Sille baraj gölleridir. Yüzölçümü, 47.420 kilometrekaredir. Türkiye’nin en büyük ilidir.

Mevsimler ve Hava

Karasal iklim egemendir. Günlük sıcaklık değişiklikleri yüksektir. Yaz aylarında sıcaklık 25-30 derecedir. Yaz mevsimi kuraktır. Bütün yaz mevsimince hafif olarak kuzeyden rüzgar almaktadır. Hava, yılın 110 günü güneşli, 185 günü parçalı bulutlu, 70 günü de kapalı ve yağışlı geçer.

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri; buğday, arpa, çavdar, yulaf, nohut, fasulye, haşhaş, şekerpancarı, ayçiçeği ve patatestir. Sanayi ürünleri de; un. şeker, dokuma ve et ürünleridir.

Yeraltı zenginlikleri; civa, alüminyum, demir, çinko, kurşun, krom, barit, asbest, mermer, manyezit, kaller, linyit ve tuzdur.

Ulaşım ve Yöresellik

Kara, hava ve demiryolu ile sağlanmaktadır. İstanbul – Adana demiryolu üzerinde yer alan ilin aynı zamanda ülkenin diğer kentleriyle bağlantısı olan bir havaalanı vardır.

İl; Ankara’ya 260, İstanbul’a 659, İzmir’e 554, Niğde’ye 250, Afyon’a 227 ve Antalya’ya da 380 kilometre uzaklıktadır. 1 Konya otobüs bileti alın ve bu kilometreleri daha ucuza katedin.

Tipik kaşık oyunları bölgesi olan Konya’nın türküleri, genelde oyun havalandır. Bunlar arasında en ünlü olanları; Bizim Evde Şeker İlen Lokum Var, Menteşeli, Şerif Hanım, Saffet Efendi, Elmanın Yongası, Karabiberim, İki de Durnam Gelmiş, Bir Giderim Beş Ardıma Bakarım, Mapushane Çeşmesi yandan Akıyor, Şehirler İçinle Konya’dır Konya, Aslan Mustafa ve Kaşık Oyunu’dur.

Hindi dolması, mıhlama, bıldırcın kebabı, etli ekmek, sündürme, batırık ve tandır böreği ilin yemek folklorundandır.

Görülecek Yerler

Mevlana Müzesi: Müzenin eşsiz koleksiyonları içinde Mesneviler, kumaşlar, kandiller, halı, kilim ve Selçuklu dönemi belgeleri de bulunmaktadır.

İnce Minareli Medrese: Selçuklu Taş ve Ahşap Eserler Müzesi’dir. Görkemli Taş Portalı ile değerli mimari bir eserdir. Selçuklu kabartmaları eşsizdir.

Sırçalı Medrese: Eşsiz Selçuklu çinileri ile avlulu bir medresedir. Bugün mezar taşları müzedir.

Karatay Medresesi: 1251 yılında yapılmıştır. Kubbeli bir yapıdır. Çinileri ile tanınmıştır. Bugün Çini Eserleri Müzesi’dir. Kubadabat ve Konya Köşkü gibi koleksiyonlar sergilenmektedir. Konya otobüs bileti alarak bu yapıları ziyaret edebilirsiniz.

Arkeoloji Müzesi: Sahep Ata Külliyesi yanındaki kendi binasındadır. Müzede Prehistorik dönemden yakın dönemi1 kadar eserler sergilenmektedir.

Atatürk Evi: Atatürk’ün Konya’da kaldığı evdir. Ayrıca Kültür Müzesi de kurulmuştur.

Eflatun Pınar: Hititlere kutsal bir yerdi. Bir kabartması vardır.

İvriz: Konya’da 1Ö3 kilometre uzaklıktadır. İ.Ö. VIII. yüzyıldan kalma bir Hitit kabartmasıdır. Bu adla anılır Konya’nın 100 km. güneybatısında Kubadabat Sarayı, bir Selçuklu yapısıdır Sille: Kaya Manastırları ve Kiliseleri’nin bulunduğu bu yerde, St. Heleve Kilisesi, Anadolu’da bulunan kiliselerin en eskilerindendir. Mevlana’nın inzivaya çekildiği yer de burasıdır. St. Helene, bugünkü şekline XIX. yüzyılda almıştır.