Kütahya Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Kütahya Otobüs Bileti

Kütahya otobüs bileti fiyatları, otobüs seferleri ve Kütahya otobüs firmaları için doğru adrestesiniz!

Tarihi

Kütahya’nın tarihi M.Ö. 1200 yıllarında başlamaktadır. Bu yıllarda Friglerin yerleşim alanı olan yöre;
Kimmerier, Medler, Lidyalılar, İranlılar, Makedonyalılar, Bergama Krallığı, Romalılar ve Bizanslıların ardından 1079 yılında Selçukluların egemenliği altına girmiştir.

1097 tarihinde kenti ele geçiren Haçlılar, yöreyi yeniden Bizans egemenliğine vermişlerdir. 1182’de Selçuklular, Kütahya’yı geri almışlar; 1390’da Yıldırım Beyazıt tarafından Osmanlı topraklarına katılan bölge, Ankara Savaşı ’nın ardından Timur eliyle Germiyanoğulları’na bırakılmıştır.

Germiyanoğlu II.Yakub’un ölümünden sonra vasiyeti gereği, 1429 yılında, yeniden Osmanlıların olmuştur.

Kurtuluş Savaşı sıralarında Yunan işgaline uğramış, 30 Ağustos 1922’de Büyük Taarruz ile düşman işgalinden kurtarılmış, 1923 yılında da il olmuştur.

Bugün kullanılan ve eskiden Kütahiye biçiminde yazılan Kütahya adının kaynağı Kotianion’dur. Kotys’in kenti anlamına gelmektedir. Bu kelimenin Kotiaion, Cotyaeim, Cotyaeum ve Cotyoiun gibi çeşitli biçimlerde yazılış ve söylenişleri vardır. Bu Yunanca adı Türkler, Kütahya’ya dönüştürmüşlerdir. Bu benzersiz tarihe Kütahya otobüs bileti alarak geçmişin izlerini sizlerde görebilirsiniz.

Coğrafya Konumu

İlin yer biçimlerini İç Batı Anadolu eşiğinin doğrultusuna uygun olarak uzanmış dağlar ve bu dağlar arasında yer alan ovalar oluşturmaktadır. Kuzeydeki Domaniç Dağı (1.910 m.) ve Yirce Dağı (1.905 m.), doğusunda ve il sınırında Türkmen Dağı, Yellice Dağı; batıda ve il sınırındaki Akdağ (2.089 m.),

iç kesimlerindeki Eğrigöz Dağı (1.955 m.), Şaphane Dağı (2.120 m.) ve Kocadağ (1.814 m.) ile Uşak il sınırında yer alan Murat Dağı (2.310 m.) ve Simav Dağı( 1.814 m.) ilin yüksek noktalarıdır.

İl topraklarındaki başlıca ovalar; Örencik, Aslanpa, Altıntaş, Tavşanlı ovaları ile Simav Ovası’dır. İlde akarsu ağını Gediz’in yukarı çığırı Porsuk, Simav, Emet, Kocasu ve Murat çayları meydana getirmektedir. Gölleri; Simav, Gölü, Porsuk ve En- ne baraj gölleridir. Yüzölçümü, 11.875 kilometrekaredir. Kütahya, Ege Bölgesi’nin iç kesiminde yer alır. Doğusunda Afyon, Eskişehir, batısında Manisa ve Balıkesir, kuzeyinde Bursa ve Bilecik, güneyinde de Uşak illeri ile çevrilidir.

Mevsimler ve Hava

Yaz ayları sıcaktır. Eylül sonuna dek sürekli 25 derecenin üstündedir. Geceleri serin olmaktadır. Temmuz ve Ağustos ayları kuraktır. Geri kalan aylarda uzun süren yağışlar görülür. Rüzgarları, (yaz ayları) güney ve kuzeybatıdan eserler. Hava, yılın 105 günü açık, 170 günü parçalı bulutlu, 90 günü de yağışlı geçer. Kütahya otobüs bileti ile tüm bu hava durumlarına şahit olabilirsiniz.

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri; buğday, arpa, mısır, nohut, mahlut, şekerpancarı, kenevir, haşhaş ve patatestir. Sanayi ürünleri de: azot, çini, halı, porselen, şeker ve konservedir.

Yeraltı zenginlikleri; antimuan, bakır, çinko, kurşun, civa, manganez, krom, linyit, feldispat, alunit, asbest, barit ve bitümlü şisttir.

Ulaşım ve Yöresellik

İlde ulaşım kara ve demiryolu ile sağlanır. Eskişehir’den ayrılan Ankara- tzmir demiryolu il merkezinden geçer. Balıkesir ile de demiryolu bağlantısı vardır.

Kütahya: Ankara’ya 312. İstanbul’a 349. İzmir’e 362. Eskişehir’e 70. Uşak’a 146 ve Bursa’ya 181 kilometre uzaklıktadır.

Cimcik makarnası, Gözleme, Sütlü bulgur, Gedik kebabı, Köpük helvası ve Tandır kebabı ilin yemek folklorundandır

Görülecek Yerler

Kale: Bizans dönemindendir. Selçuklular ve Osmanlılar tarafından bir çok kez onarılmıştır.

Ulu Cami: XV. yüzyılın ilk yarısında Mehmet Çelebi tarafından yaptırılmıştır. Kitaplığı da yanındadır. XV. yüzyıl ürünü İs hak Fakih Cami ve Medresesi, Vahit Paşa Kitaplığı olarak kullanılan İmaret Mescidi, Hisar Beyoğlu Mustafa Bey yapısı Hisarlı Camii, Karagöz paşa Camii, Balık, Hatuniye, Özbek camileri ilgiye değer Türk yapılarıdır. XVI. yüzyılda yapılmış Lala Hüseyin Paşa Külliyesi de Mimar Sinan’ın eseri olması bakımından ilginçtir..

Bunlardan başka daha birçok irili ufaklı Türk yapıları vardır. Kente 17 kilometre de Yoncalı Kaplıcaları, radyoaktivitesi 42-56 derecedir. Murad Dağı dinlenme tesisleri gezilecek yerlerdendir. Kütahya otobüs bileti alarak görülecek yerleri hem gezip hem de güzel anlar yakalayabilirsiniz.

Türkiye’nin eski kültür merkezlerinden biri olan Kütahya, Bizans İmparatoru Roman Diogelles’in gözlerinin kör edildiği yerdir.

Kendine özgü olan kobalt mavisi ve süt beyazı ile işlenen çiniler çok ünlüdür.

Çavdarhisar (Aezani): Kütahya’nın 60 kilometre güneybatısında bulunan Aezani, ülkedeki küçük eski kentlerin en ilgi çekicileri arasındadır. Zeus Tapınağı Korent stilinde olup Roma dönemindendir. Tapınağın altında bodrumuyla duvarında yazılar vardır. Stadyum az çok korunmuştur. İki balkonundan biri ayaktadır. Yuvarlak bölümde sonraları tiyatro yapılmıştır. Rhyndacus üzerindeki Roma dönemi köprüleri bugün de kullanılmaktadır.

Emet (Tiberiopolis): Türlerden kalma Babükbey Camii ve Gökçeışık’ta Frig Kaya Mezarları bulunmaktadır. Ayrıca Dumlupınar’da Kurtuluş Savaşı Şehitleri anısı için bir anıt bulunmaktadır.

Şifalı Suları: İl merkezine 15 kilometre uzaklıktaki Yoncalı Kaplıcaları suların da radyoaktivite 54-56 derecedir ve siyatiğe iyi gelmektedir.

Yenice köy ve Kaynarca kaplıcaları da siyatik ve romatizma tedavisinde başarılı sonuçlar vermektedir.

İlin Ünlüleri

Abdurrahman Fevzi Efendi (Dilci). Asım Gündüz (Asker, politikacı), Namdar Rahmi Karatay (Şair, eğitimci), Güllen Dayıoğlu (Eğitimci, yazar).