Malatya Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Malatya Otobüs Bileti

Malatya otobüs bileti fiyatları, otobüs seferleri ve en ekonomik Malatya otobüs firmaları burada!

Tarihi

Van Hitit döneminin Milid ve klasik çağın Melitene kentiyle aynı olduğu bilinmektedir. Ayrıca, Hitit imparatorluğu’nun önemli bir merkeziydi. Kent; Hitit, Asur, Selçuk ve Memlük yapılarıyla süslüdür, kalesi: M S. 1. yüzyılın ikici yarısında Koma İmparatoru Titus döneminde yapımına başlanan Malatya Kalesi’nin surları İmparator Konstantin döneminde tamamlanmıştır.

Bizans İmparatoru Justinianu, Anadolu’daki diğer kaleleri onartırken Malatya Kalesi’ni de elden geçirtmiştir. Kentte Ulu Cami 1247’de Mimar Sinan taralından yapılmış olup bir Selçuk eseridir. Adile Camii de Memlüklülerce yapılmıştır. Yeni Cami ve Söğütlü Camii de Selçuk eseridir. Kervansaray, XVII. yüzyılda Vezir Silahtar Mustafa Paşa’nın yaptırdığı görkemli bir yapıdır.

Danişmend ve Selçuklu egemenliklerinin ardından 1399 yılında Osmanlı topraklarına katılmıştır. 1515 yılında da Yavuz Sultan Selim’in Dulkadiroğulları Beyliği’ne son vermesi ile yeniden Osmanlıların olmuştur.

1839’da Maraş’a daha sonra Diyarbakır’a bağlı bir sancak merkezi olan kent. 1924 yılında il yapılmıştır. Tüm bu tarihi izleri Malatya otobüs bileti alarak yerinde inceleyebilirsiniz.

Coğrafi Konumu

Malatya, ilin büyük kesimi Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat kesiminde. güney-batıdaki küçük bir kesimi de Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Orta Fırat bölümünde yer alır. Doğusunda Elazığ ve Diyarbakır, güneyinde Adıyaman, batısında Kahramanmaraş, kuzeyinde Sivas ve Erzincan illeriyle çevrilidir.

Adıyaman il sınırındaki Ulubaba Dağı <2.567m.) ve Akdağ (2.551 m.) da ılın diğer dorukları arasındadır.

İlin ovaları: Malatya Ovası. Arapkir ovası ve Göksu Ovası’dır. Akarsuları: Fırat Nehri, Sürgü Çayı, Kuruçay ve Tohma Suyu’dur. Gölleri; Sürgü ve Medik baraj gölleridir. Yüz ölçümü 12.313 kilometrekaredir.

Mevsimler ve Hava

Yaz ayları sıcaklığı 25 derecedir ve kurak geçer. Kimi zaman 42 derecenin üstüne çıkar. Kış bol yağmur ve kar yağışlıdır. Yazlar kuraktır. En çok ilk baharda yağış alır. Bölgede en çok kuzey yönlü rüzgarlar egemendir. Hava, yılın 135 günü açık, 170 günü parçalı bulutlu. 60 günü de kapalı ve yağışlı geçer.

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri; buğday, arpa, nohut, tütün, şeker pancarı, kayısı, patatestir Sanayi ürünleri de; şeker, sigara, dokuma ve kiremittir.

Yeraltı zenginlikleri; alüminyum, demir. bakır, krom, manganez, asbest ve linyittir.

Ulaşım ve Yöresellik

Kara ve demiryollarının kavşak noktasında yer almaktadır. Uçak bağlantılıdır.

Malatya; Ankara’ya 675, İstanbul’a 1.116, İzmir’e 1.240, Elazığ’a 100, Sivas’a da 256 kilometre uzaklıktadır. Malatya otobüs bileti aldığınızda bu kilometreleri en ucuz fiyata siz gideceksiniz.

İl, folklor açısından yakın komşularıyla benzer ve ortak özellikler taşır. Hareketli bir halay yöresi olan Malatya’nın en ünlü türkü ve oyunları; Yüksek eyvanlarda bülbüller öter, Dün mü hurdaydın, bugün mü geldin, Bahçeye indim ki gülleri derem ve Karşıdan gelir bir kanlı melek; Malatya ağırlaması, Üç ayak, Kol oyunu, Delilo, Malatya Malatya’dır.

Tandır kebabı, İçli pilav, Etli ekmek. İçli köfte, Kayısı pestili, Bademli kayısı kurusu ilin yemek folklorundandır.

Görülecek Yerler

Yeni Cami: Şehrin merkezinde bulunan Yeni Cami’nin bugüne kadar gelen kayıtlara göre halk tarafından yaptırıldığı öğrenilmektedir.

Paşa Köşkü: Şehrin merkezine 10 dakika mesafede bulunan bu tarihi köşkte Sultan Abdülaziz’i tahttan indiren Hüseyin Avni Paşa’nın kızının mezarı bulunmaktadır.

Pınarbaşı: Kentin yakınında bir piknik yeridir.

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı: Alacakapı semtindedir.

Sürgü (Takas): Malatya’dan 70 km. uzaklıkta bir piknik ve kamp yeridir.

Aspuzu Bağları: Kente çok yakın meyve bahçeleriyle süslü piknik bölgesi.

Arslantepe: Kentin dört kilometre doğusunda yapılan kazılarda bir Hitit sarayı ortaya çıkarılmıştır. Burası Hitit Kitabelerimde Milid diye adı geçen önemli Hitit krallıklarından birinin merkezi idi. Ayrıca Asur eserleri de bulunmuştur. Asur krallık saray kalıntıları ise bölgede en dikkate değer eserlerden biridir. Fethiye Köyü’ndeki Abdürrezzak Camii, 1576 tarihli bir Osmanlı yapısıdır.

Eski Malatya: Malatya ilinin en önemli tarihi eserleri bu kasabada bulunmaktadır. Bu kasabada başlıca şu tarihi kalıntılar vardır:

Şifalı suları: Darende ilçesine bağlı Balaban bucağındadır. Karayolu üzerindedir. İçilerek, kabızlık, şeker hastalığı, astım, böbrek taş ve kumları ile karaciğer ve safra yolları hastalıklarına tavsiye edilir. Çamur tedavisi, romatizma ve cilt hastalıklarına iyi gelir.

Aşağı İspendere: İspendere Köyündedir. İçilerek, mide, karaciğer, safraya iyi gelir. Malatya otobüs bileti alarak tüm bu Malatya gezilecek görülecek yerleri hemen yanı başınızda olacaktır.

Asude Çavlanı: Darende ilçesinin 10 kilometre uzağındadır. Darendelilerin her zaman gittikleri güzel manzaralı piknik yeridir.

İlin Ünlüleri

Turgut Özal (Devlet adamı, politikacı, Yusuf Kamil Paşa (Devlet adamı), Abdullah Cevdet (Şair, yazar), Sedat Çetintaş (Mimar), O.Nuri Ergin (Yazar), Zehra Bilir (Ses sanatçısı)