Manisa Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Manisa Otobüs Bileti

Manisa Otobüs Bileti, Otobüs Seferleri, En Ucuz Fiyatlarla Manisa Otobüs Firmaları Burada!  Hem de 7×24 Satış ve Rezervasyon!

ANADOLU’nun çekirdeksiz üzüm beldesi olan Manisa, Truva savaşlarından sonra Teselya’dan gelen Magnetlerce kurulmuştur. Eteklerinde bulunduğu Manisa Dağı’ndan dolayı (eski Sipylus Dağı) “Sipylus altında Magnezya” diye tanınırdı. Sipylus antik çağda Peleps, Tantalus ve Niebe gibi söylencelerde geçmektedir.

Hellenik çağda Lidya, M.Ö. 546’dan sonra İran, M.Ö. 190 yılında Magnesia yakınında bir savaşta Antiochus’ün Lucius Cornelius’a yenilmesiyle Roma’nın eline geçmiş ve müttefiki olan Bergama Krallığı’na verilmiştir.

M.S. 17’de depremden yıkılan kent, İmparator Tiberius’un yardımı ile yeni baştan yapılmıştır. En parlak dönemi Bizans İmparatoru’nun Haçlılardan kaçarak Manisa’ya sığındığı zamana rastlar.

1313’te Saruhan Bey tarafından alınıp Saruhan Beyliği’nin merkezi yapılmış, 1390 yılında Yıldırım Beyazıt, Osmanlı ülkesine katmıştır.

1402 yılında yapılan Ankara Savaşı’nın ardından Timur. Manisa’yı yeniden Saruhanoğullarına vermiştir. 1410 yılında da Çelebi Mehmet tarafından yeniden Osmanlı topraklarına katılan kent, 1919 yılında Yunan işgaline uğramış ve 1922 yılında kurtarılmıştır. 1923 yılında il yapılmıştır. Bu tarihi il Manisa hakkında daha çok bilgi için Manisa otobüs bileti almanızı öneriyoruz.

Coğrafi Konumu

Manisa, Ege Bölgesinde yer alır. Doğusunda Uşak ve Kütahya, batısında İzmir, kuzeyinde Balıkesir ve güneyinde de yine İzmir illeri ile çevrilidir.

İlin başlıca yer biçimlerini Ege kıyılarına dik uzanan dağlarla bunları birbirinden ayırıp aynı yönde uzanan ovalar oluşturmaktadır.

Kozak kütlesinin doğu uzantılar Demirci’nin kuzeydoğusundaki Simav Dağı (1.664 m.), kuzeydoğuda Görenez Dağı (1.280 m.), batıda ve İzmir il sınırında Yunt Dağı (1.075 m ), Demirci’nin güneyinde Asi Tepe (1.526 m.), güneydoğusunda Umurbaba Dağı (1.555 m.), Alaşehir doğusunda Uysal Dağı (1.314 m.) ve Boz Dağları (2.160 m.)’dir.

Bakır Çay ve Gezi ırmaklarının oluşturdukları ovalar, Nil Çayı’nın suladığı Kemal Paşa Ovası yörenin verimli tarım alanlarıdır.

Hin akarsu ağını Bakır Çay’ın kolları (Yağlıca Suyu ve Ilıca Suyu) ile Gediz Irmağı ve kolları (Alaşehir; Selendi, Demirci, Gördes ve Nil çayları) oluşturmaktadır.

Gölleri; Marmara Gölü, Gölcük Gölü ve Demirköprü baraj gölüdür.

Yüz ölçümü: 13.810 kilometrekaredir.

Mevsimler ve Hava

Yaz süresince sıcaklık 25-30 derece arasıdır. Ağustos ayında 44-45 dereceye yükseldiği görülür. Yaz ayları çok kuraktır. Sağanaklar seyrektir.

Her mevsimde esen rüzgârlar, doğu rüzgârlarıdır.

Hava, yılın 120 günü güneşli, 180 günü parçalı bulutlu ve 65 günü de kapalı ve yağışlıdır.

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri; buğday, arpa, yulaf, mısır, pirinç, bakla, nohut, susam ve üzümdür. Sanayi ürünleri de; iplik, dokuma, tuğla, kiremit, meyve- suları, yem ve süttozudur.

Yeraltı zenginlikleri; altın, bakır, çinko, kurşun, demir, civa, dolamit, peldispat, perlit, mermer ve uranyumdur.

Ulaşım ve Yöresellik

Manisa, Ege Bölgesi’nde kara ve demiryollarının birbirleriyle kesiştikleri bir merkez noktadadır. Balıkesir yolu ile Marmara Bölgesi’ne bağlanır. Komşu illerle demiryolu ve ülkenin büyük merkezleri ile de hava yolu (İzmir) bağlantısı vardır.

İl; Ankara’ya566, İstanbul’a 536, İzmir’e 38, Aydın’a 163, Denizli’ye 221 ve Balıkesir’e 168 kilometre uzaklıktadır. Bu illerden Manisa’ya gitmek için Manisa otobüs bileti satın almak veya rezerv yaptırmak yeterli olacaktır.

Manisa, genellikle bölgenin türkü ve oyun havalarında en güzel örneklere sahiptir. Bilinen ve yaygın oyunları; Güvende zeybeği, Somali zeybeği, Şadiyem, Sarı çiçek, Kırkağaç zeybeği, Ninna, Oldu mu aman oldu mu ve Harmandalı’dır. Türküleri; Bir incecik yolum gider Yemen’e, Söğüdün yaprağı narindir narin. Ördek suya dal da gel. Çaya indim ağlarım, Minarede ezan var’dır.

Demirci kebabı, Tevatir ve Günbak tatlısı, Etli pilav, Tava gözlemesi ve Cevizli sucuk ilin yemek folklorundandır.

Görülecek Yerler

Magnetlerin yaptığı ve Büyük İskender’in hazinelerini sakladığı Kale, Türk işçiliğinin şaheseridir. İshak Çelebi tarafından yaptırılan Camii, Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Hafize Sultan’ın yaptırdığı Mektep, Darüşşifa ve hamamı bulunan Sultan Camii: Mimar Sinan’ın yaptığı ve bugün müze olarak kullanılan Muradiye Camii kentin içinde en önemli anıtlardır, Akpınar (Tas Suret): Manisa’nın 7 kilometre doğusunda dağda kayaya oyulmuş oturan bir kadın görülmektedir. Kendini Tanrıça’ya benzettiği için Sipylus Dağı’nda taşla çevrilen Niobe olduğu sanılmaktadır. Gerçekte bir Hitit eseri olan bu taş, Anadolu ana tanrıçası (Yunanlıların verdiği adla) Kibele’dir. Asıl Niobe, Manisa’nın güneybatısında doğanın bir parçası olup, kadın başına benzeyen bir kayadır.

Nemrutkale (Aegae): Manisa’nın:» kilometre kuzeybatısında, Eolya’yı oluşturan 12 kentten birinin kalıntısıdır. Kalıntılar ilgi çekicidir, özellikle pazaryeri görülmeye değer.

Şart (Sardıs): Kent birçok kez yıkılmışsa da yemden yapılmıştır. Apokalips’de adı geçen yedi kiliseden biri burada kurulmuştur.

Erezyon yüzünden buğun Akropol’de pek bir kalıntı yoktur. Halenlon stilinde Artemis Tapmağı en güzel yapı olup şutun başları ilgi çekicidir. Kazı, Lidya dönemi yapıları da ortaya çıkarmıştır. Tiyatro ve stadyumdan hemen hemen hiç kalıntı yoktur.

Mesir Günü: 15-23 Nisan tarihleri arasında ünlü Türk düşünürü ve tabibi Merkez Efendi’nin kırk bir çeşit baharat karıştırarak elde ettiği Mesir Macunu yüzyıllardan beri her yıl törenle dağıtılır.

Sultan Yaylası, Akpınar, Kurşunlu Ilıcası, Şart Çamur Banyosu ilin en ünlü gezilecek yerlerindendir.

Sitemiz www.otobus.org adresine girdikten sonra otobüs bileti araştır bölümümüz aracılığıyla Manisa otobüs bileti satın alabilir ve 2015 fiyatlarına bakabilirsiniz.