Mardin İstanbul Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Mardin İstanbul Otobüs Bileti

Mardin İstanbul Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları Burada! Mardin’den İstanbul’a Giden Otobüs Firmaları ile En Ucuz Bileti Al!

Mardin, Güney Doğu Anadolu’da Dicle nehri üzerinde kurulmuştur. Mardin ili daha ziyade koyun yetiştirmeğe elverişli bir araziye sahiptir.

Eski adı Marida olduğu sanılan şehrin kimler tarafından kurulduğu kesin olarak bilinmemektedir. Bölge Büyük İskender tarafından zapt edilmiş, Romalılar devrinde İranlılara karşı bir set vazifesi görmüştür. Mardin M.S. 640 tarihinde Arapların, 1096 tarihinde Artukoğulları’nın hakimiyetine girmiş ve imar edilmiştir. XI. yüzyılda Selçukluların eline geçen bu bölge bilahare Karakoyunluların (1408), Akkoyunluların (1431) idaresine girmiştir. I. Selim zamanında Osmanlılar tarafından zapt edilen Mardin Kurtuluş Savaşında önemli bir rol oynamıştır.

ŞEHİRDE TARİHİ YERLER:

1) Kale – Roma devrinde yapıldığı tahmin edilmektedir. İçinde cami ve saray yıkıları vardır. Cami Akkoyunlular tarafından XV. yüzyılda yaptırılmıştır.

2) Ulu Cami – 1176 tarihinde Artukoğulları devrinde inşa edilmiştir.

3) Şehidiye Camii – XIII. yüzyıldandır.

4) Sultan İsa Medresesi – Şehirde en ilgi çekici binadır. 1385 yılında yapılmıştır. Eyvanı bilhassa görülmeğe değer.

5) Babüssür Camii – XIV. yüzyılda yapılmıştır. Diğer eserler: Reyhaniye Camii, Sultan Hamza Türbesidir.

CİVARDA TARİHİ YERLER VE ESERLER:

1) Dara – Mardin – Nusaybin yolu üzerindedir. Anastasiapolis şehrinin yıkıları görülmektedir.

2) Nusaybin (Nisibis) – Türkiye – Suriye hududu üzerinde kurulmuştur. Başlıca eserler Roma devrinden bir takı zafer, kilise harabeleri, Zeynelabidin ve Süleyman Pak türbeleridir. Mardin İstanbul Otobüs Bileti alın ve Mardin’de indikten sonra kolayca Nusaybin’e geçiş yapın.

3) Derzafaren Mabedi – Şehre 8 Km. mesafededir. Derzafaren tapmağı 1500 yıllık bina olup Süryanilerin dini merkezidir. Burada Süryani patriklerinin mezarları bulunmaktadır. Derzafaren’in kuzey kısmındaki kayalıklarda tarihî kale yıkıları ve oyukları vardır.

4) Kızıltepe – Mardin’in 27 Km. güney batısındadır. Artuklular devrinden (1204) kalma Ulu Cami ile XIV. yüzyıl sonundan kalma Şah Selim Türbesi ilgi çekicidir.

GEZİLECEK YERLER:

1) Ravziye ve Fahriye Bahçeleri – Şehrin 3 Km. uzağındadır.

2) Zinnar Bahçeleri – Kalenin arkasından başlayıp şehrin kuzeyini kaplamaktadır. Güzel bir manzarası vardır.

3.) Rişmil, Kabale köyleriyle, Gurs mıntıkası çok güzel yerlerdir. Şehirden 10 Km. uzaklıktadır.

Mardin İstanbul Otobüs Bileti alımlarınızı www.otobus.org üzerinden yapın, karlı çıkın!