Mardin Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Mardin Otobüs Bileti

Mardin Otobüs Bileti, Seferleri ve Mardin Otobüs Firmaları Bilet Fiyatları Otobus.Org’da! İndirimli Mardin Otobüs Bileti Fırsatını Kaçırmayın!

GENİŞ Mezopotamya ovası içinde bir tepenin yamaçlarında kurulmuştur. Eski adı ‘’Marida” olduğu bilinen kentin kimlerce kurulduğu kesinlikle belli değildir. Mardin, M. S. 640 tarihinde Arapların ve 1096’da Artukoğullarının egemenliği altına geçmiştir. Daha önceleri Hurri – Mitanni Krallığı, Babil ve Asur egemenliği, İranlılar, Büyük İskender ve Romalılar elinde bulunmuştur. XI. yüzyılda Selçukluların, sonra da (1408’de) Karakoyunluların
1431’de Akkoyunluların yönetimine girmiştir. Yavuz Sultan Selim döneminde Osmanlı topraklarına katılan kent, Kurtuluş Savaşı’nda önemli rol oynamıştır. 1923 yılında il olmuştur.

Coğrafi Konumu

Mardin, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Doğusunda Siirt, batısında Şanlıurfa, kuzeyinde Diyarbakır ve Siirt, güneyinde de Türkiye – Irak, Türkiye – Suriye sınırları ile çevrilidir.

İl toprakları, kuzeyinde uzanan Güneydoğu Toros Dağları ile güneyindeki Arabistan platformunun kesiştiği alanda yer almaktadır. İlin yüksek kesimlerini Softek Dağı (1.480 m.), Midyat Dağları (Ziyaret Tepesi 1.160m ), Mazı Dağı (1.250 m.), Mardin il merkezinin üzerinde bulunduğu Mardin Eşiği ve Bakok Dağının (1.254 m.) eğimleri oluşturmaktadır. En doğuda yer alan Silopi’nin kuzeyindeki Cudi Dağı (2.089 m.) ilin en yüksek noktasıdır.

Dicle Irmağı’nın batı – doğu doğrultusunda akan kolu Haltan Suyut, Midyat Ovası’nı sular, Mardin Eşiği’nin güneyinde Nusaybin ve Mardin Ovası vardır. Bu ovaları Fırat’a varan kimi akarsuların yukarı çeğerleri sularlar.

Mardin ili topraklarının yüzde 52,6’sı dağlar, yüzde 24,6’sı ovalar ve yüzde 22,8′ i de platolarla kaplıdır. Akarsuları; Dicle, Mülüşçay ve Çaçak Deresi’dir. Yüz ölçümü, 12.760 kilometrekaredir. Mardin otobüs bileti alarak bu dağları, ovaları, platoları ve akarsuların hepsini görebilirsiniz!

Mevsimler ve Hava

Yaz mevsiminde sıcaklık 30 dereceden aşağı inmez. Ağustos’ta 42 dereceye çıkar. Yaz kurak geçer. Sağanak yağışlar çok seyrektir.

Kuzey rüzgârlarının etkisindeki ilde güneydoğudan da esen hafif rüzgârlar bazen egemen olurlar.

Hava, yılın 165 günü güneşli, 130 günü az bulutlu ve 70 günü de kapalı ve yağışlı geçer.

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri; buğday, arpa, pirinç, pamuk, soğan, kavun ve karpuzdur. Sanayi ürünleri de pamuk, un ve kireçtir.

Yeraltı zenginlikleri fosfalt ve asfaltittir.

Ulaşım ve Yöresellik

Mardin tren, uçak (Diyarbakır üzerinden) ve karayolu bağlantılıdır.

İl: Ankara’ya 1.017, İstanbul’a 1.485, İzmir’e 1439, Diyarbakır’a 86 ve Şanlıurfa’ya 188 kilometre uzaklıktadır. Mardin otobüs bileti demek hem Diyarbakır hem Şanlıurfa hem de Elazığ’dan kısa yolculuklar demek. Mardin’e giden otobüs firmaları bilgilerine ise Mardin otobüs firmaları konumuzdan ulaşabilirsiniz.

Mardin, genelde Doğu Anadolu’nun ritim özelliklerini gösteren türkü ve oyunların yaygınlık kazandığı bir yöredir. Başlıca türküleri; Aşka düştüm yenile, Bahar geldi gül açtı, Deriko saçlar kara, Baba bugün bu dağda ve oyunları da; Lorke, Mardin üçayağı, Delilo, Hinne, Meryemo, Mardin halayıdır.

İşkembe Dolması, Lahmacun, Çiğ Köfte, Sini Köftesi, Zerde, Saç Ekmeği ve Gözlemesi ilin yemek folklorundandır.

Görülecek Yerler

Hasan Kale: Asıl adı Hısn Kaya olan Hasankeyf Kalesi, Mardin’e 130 kilometre uzaklıkta, Dicle yatağından yüz metre yüksekliktedir. Dicle’den su almak için nehre doğru uzatılmış 200 basamaklı bir merdiveni vardır.

Rabbat Kalesi: Derik ilçesinin 15 kilometre batısında ve Hisaraltı köyü sınırları içindedir.

Dermetinan Kalesi: Kale, Mazıdağı kasabasının 20 kilometre kuzey batısında ve Gümüşova köyünün sınırları içindedir. Kale çok eski dönemlerde yapılmış bir Bizans yapısıdır. İçinde su sarnıçları, erzak ambarları, ev kalıntıları mevcuttur.

Cizre Kalesi: Cizre’nin eski adı Cezire’i İbni Ömer’dir. M.Ö.’ki adı ise Bazibada idi. Bazibada’nın harabeleri bugün Cizre’nin doğusunda iki kilometre uzaktadır.

Necmettin Camii: Sarı Camii, Maristan Camii ve Medrese de denir. Emir Aktürkoğlu Necmettin Gazi tarafından yaptırılmıştır.

Hüsaliye Camii: Melik Hüsameddin Timurtaş tarafından 1123 tarihinde yapılmıştır.

Aznavur Kalesi: kale, Nusaybin’in 14 kilometre kuzeydoğusundadır.

Dara Kalesi: Kale, Mardin şehrinin doğusunda, 30 kilometre uzağındadır. Dara harabeler içinde yığma bir tepe üzerinde yükselir. Burası eski Mezopotamya bölgesinin en ünlü tarih kenti üten bugün bir köydür. Kale yerindedir.

Kız Kalesi: Mardin’in 5 kilometre doğusunda sacayağı biçiminde üç kale görülür. Bu kaleler Belel Seferan manastırım üç yönden korumak için yapılmıştır.

Mardin Kalesi: Hamdanilerden Hamdan bir AI-Hasan Nâsır Al-Dabla bin Abdullah bin Hamdan M.S. 975 yılında yaptırmıştır. 800 metre uzunluktadır.

Dara Harabeleri: Mardin kentinin 30 kilometre güneydoğusundadır. İran Hükümdarı Dara Yuvanışın kurmuştur.

Nusaybin: Türkiye-Suriye sınırları üzerinde bulunan Nusaybin, tarih kadar eski bir kasabadır. Romalılara ait bir kilise, taştan yapılmış bir takı zafer vardır.

Cudi Dağ ve Harabeleri: Hazreti Nuh’un gemisinin üzerinde durduğu rivayet edilen dağ, Cudi Dağı’dır.

Babil Harabeleri: Cizre’nin 20 kilometre güneybatısında ve Suriye hududu üzerindedir. Bugün üzerinde çivi yazılı taş ve kayalar mevcuttur.

Yafes Harabeleri: Cizre kapısının 3 kilometre güneydoğusunda ve Suriye sınırı üzerindedir.

Sultan Süleyman Camii: 1409 senesinde Eyubi Sultanı, Sultan Süleyman yaptırmıştır.

Ulu Camii: Kentin ortasında yer alır. Taş kubbelidir. Üç giriş kapısı vardır. XII. yüzyılda yapılmıştır. Artukoğlu eseridir.

Camii Kebir: Melik Hüsamettin Timurtaş tarafından 1127 tarihinde yaptırılmıştır.

Sıtrıziya Camii: Hatuniye Camii de denilmektedir. 1214 tarihinde yaptırılmıştır.

Şehidiye Camii: 1214 tarihinde yaptırılmıştır. 1916 yılında minare eklenmiştir.

Nizamettin Begaz Camii: Diyarbakır kapısındadır. 1186 tarihinde yaptırılmıştır.

Emir Necmettin Hamamı: Halk arasında Maristan Hamamı diye anılır. 1112 yılında yaptırılmıştır. Bugün ev olarak kullanılmaktadır.

Cami Al – Rızk: Hasankeyf harabelerinin kuzeydoğusundadır.

Süryani Kadim Topluluğu ve Mardin’deki Manastırları (Deyrülzaferan): Yukarı Mezopotamya’nın tarihi kurulularından Süryani kadim topluluğunun dinsel merkezidir. Mardin’in 5 kilometre doğusunda bulunan manastırın güneyden başka yönleri dağlarla çevrilidir. Deyrülzaferan 1600 yıllık bir tapınaktır. Burada 60 Süryani patriğinin mezarı bulunmaktadır. Deyrülzaferan, I.S. dördüncü yüzyılı sonlarına doğru kurulmuştur. Bugün Acizler yuvası ve Öksüz okuluyla temiz ve bakımlı bir manastır olan Deyrülzaferan görülmeye değer bir yerdir.

Devre Umur Manastırı: Midyat kapısının 18 kilometre doğusundadır.

Meryem Ana Kilisesi: Midyat kapısının 40 kilometre doğusunda ve Hakköy sınırları içerisindedir. Bizanslılar tarafından İsa’nın doğumundan sonra yapıldığı söylenir.

Otobus.Org aracılığıyla Mardin otobüs bileti aldığınız zaman hem bu benzersiz camileri hem harabeleri hem Mardin’in müthiş tarihini yakından görebilirsiniz.