Nevşehir Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Nevşehir Otobüs Bileti

Nevşehir Otobüs Bileti Satın Almak ve Nevşehir Otobüs Firmaları, Seferleri ve Ucuz Bilet Fiyatları Burada! Nevşehir’e Giden Tüm Otobüs Firmaları, En Uygun Fiyatlarla!

ESKİ adı bir varsayıma göre Nyssa olan; Peri bacaları ile kayalar, Türk din ulularının merkezidir. Prehistorik dönemlere kadar inen tümülüslere ve Hititler dönemine ait kabartma ve hiyerogliflere rastlanır. Türkler döneminde adı Muskara idi. Lale Devri’nin burada doğmuş sadrazamı Damat İbrahim Paşa nedeniyle kent büyümüş, adı da Nevşehir (Yenişehir) olarak değişmiştir.

Kent ve yöre sırasıyla Roma, Bizans, Selçuklu, Haçlı ve Karamanoğulları egemenliğinin ardından Yıldırım Beyazıt tarafından Osmanlı topraklama katılmıştır. 1402 Ankara Savaşı ile yöreyi eline geçiren Timur, Nevşehir’i yeniden Karamanoğulları’na vermişse de 1466’da bölge, Osmanlılarca fethedilmiştir. 1924 yılında Kırşehir’e bağlı bir ilçe olan Nevşehir, 1954’de il yapılmıştır. Nevşehir otobüs bileti alarak bu tarihe dokunabilirsiniz.

Coğrafi Konumu

Nevşehir, Orta Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Doğusunda Kayseri, batısında Kırşehir ve Niğde, kuzeyinde Yozgat, güneyinde de Niğde illeriyle çevrilidir. İl, Kızılırmak’ın doğu-batı doğrultusunda ikiye böldüğü, hafif dalgalı bir plato yüzeyi üzerindedir. Otalama yükseltisi 1000 metre olan bu plato yükselen Erdaş Dağı (1.977 m.) en yüksek noktasıdır. Kızılırmak Vadisi’nin kuzeyindeki Kızıldağ (1.768 m.), Kayseri il sınırındaki Hodul Dağı (1.937 m.) ilin diğer önemli yükseltilerindendir.

İldeki akarsu ağı, Kızılırmak ve kollarıdır. Gölleri, Tatlarin ve Bozkır Baraj Gölleridir. Yüz ölçümü, 5.467 kilometrekaredir.

Mevsimler ve Hava

Yaz aylarında sıcaklık 30 derece dolaylarındadır. Bu mevsim kuraktır. Her zaman hafif bir esinti rüzgarı egemendir. Hava, yılın 125 günü açık, 165 günü parçalı bulutlu ve 75 günü de yağışlı geçer.

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri; buğday, arpa, çavdar, nohut ve şeker pancarıdır. Sanayi ürünleri; şarap, halı, un, meyve suyudur. Yeraltı zenginlikleri; barit, linyit, kil, kaolen ve tuzdur.

Ulaşım ve Yöresellik

Nevşehir, bölgenin karayollarının kavşak noktasındadır. Ankara – Kayseri demir yolu ilin kuzeydoğusundan geçer. İl, Ankara’ya 283, İstanbul’a 724, İzmir’e 777, Niğde’ye 81, Kırşehir’e 96 ve Kayseri’ye de 111 kilometre uzaklıktadır. Halk müziği oyunları bakımından halayın ağır bastığı ve kaşık oyunlarının yaygın olduğu bir bölgedir. Davul ve zurnanın yanı sıra, bağlama türü çalgılar, genelde oturak âlemlerinin vazgeçilmez sazlarıdır. Başlıca türküleri; Aşamadım şu dağların ardını, Atladı çıktı şu eşiği, Halimem, Şen Olasın Ürgüp. Çekin Kıratımı Nalbant Nallasın vb. en ünlü oyunları da; Nevşehir Halayı, Kalkan, Nakil, Sinsin, Allılar, Topuzdağı Kıvrağı ve Uğurlama’dır. Nevşehir tavası, nohutlu yahni, patates oturtması, keşkeş ağpakla, şebit ilin yemek folklorundandır. Nevşehir otobüs bileti alarak bu lezzetleri sizlerde tadabilirsiniz.

Görülecek Yerler

Kent içinde Kale, Selçuklu ve Osmandönemi ile ilgilidir. Bu dönemde Kaya Camii, İbrahim Paşa Camii, medrese, imaret, hamam ve kitaplık yapılmıştır.

Göreme: Kente 15 kilometre uzaklıkta Kapadokya Kaya Kiliselerinin bulunduğu vadiye eski çağda Korama denirdi. Vadi, erozyon sonucu oluşmuştur. IX-XIV. yüzyıllar sırasında huni biçiminde kayalar kat kat oyulmuş ve kiliseler yapılmıştır. İncil’den sahnelerin Fresk olarak resmedildiği Tokalı Kilise, İsa ve kralların armağanı tabloları ile Karanlık Kilise, peygamberler, azizler ve çarmıha gerilme sahnelerinin bulunduğu küçük Elmalı Kilise, İncil’i yazan dört aziz ve İncil konularının bulunduğu Çarıklı Kilise, İmparator Konstantin ve eşi St. Helena’nın bulunduğu Yılanlı Kilise, St. Barbara’nın resmi bulunan St. Barbara Kilisesi, Saklı Kilise (Yuhanna Kilisesi) ile St. Teodor Kilisesi, Kılıçlar Kilisesi ve diğerlerinde pek çok değerli Freskler ve İncil’den sahneler işlenmiştir.

Maçan (Avcılar): Dinlenme yeri olan ve kaya kiliselerinin çok olduğu yerdir.

Ürgüp: Yerel özellikleri olan bir kenttir.

Kozaklı – Derinkııyu: Şifalı sıcak, su kaynakları ve yeraltı kenti ile ünlüdür.

Gülşehir (Arapsu): Medrese, hamam ve çeşmeleri ile cami ve çevredeki açık saray ve Santa Juan denen kaya kiliseleri ve manastırları ile tanınır.

Hacıbektaş: Kırşehir yolunda ünlü din ulusu derviş Hacı Bektaş-ı Veli’nin türbesi, Pirevi, kitaplığı ve koleksiyonları eşsizdir.

Otobus.Org ile Nevşehir otobüs bileti alın ve Ürgüp gibi yerleri yakından görün!