Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Niğde Otobüs Bileti

Niğde Otobüs Bileti, Otobüs Seferleri ve Niğde’ye Giden Otobüs Firmaları Bilet Fiyatları En Ucuz Olarak Burada! Niğde Otobüs Bileti Alın, Sizde Kazanın!

Kentin Hitit döneminde kurulduğu yapılan kazılarda anlaşılmıştır. Niğde, Bizanslılarla Araplar arasındaki savaşında önemli rol oynamıştır. Sırasıyla 1071’de Selçukluların, 13U8’de Moğolların, 1335’te Ertenoğullarının ve 1467 yılına kadar da Karamanoğullarının egemenliği altında kalmıştır. XIV. yüzyılda Fatih Sultan Mehmet taralından Osmanlı İmparatorluğu’na katılmıştır.

     Ankara Savaşı’nın ardından Timur, bölgeyi yeniden Karamanoğullarına vermiş ve 1466 yılında da bu kez kesin olarak Osmanlı topraklarına katılmıştır.

     Niğde, 1849’da sancak merkezi, 1924 yılında da il yapılmıştır.

     XV. yüzyılda adı Pehlevaniye olan Niğde, ilk çağlarda Nahita diye anılan bir yerleşme merkezidir. Orta çağ kaynaklarına göre Niğde adı; Nekida, Nekide ve       Nikde kelimelerinden kaynaklanmaktadır. Niğde otobüs bileti alımlarınızı buradan yaparak tüm otobüs firmaları seferlerini karşılaştırmalı olarak görür ve kararınızı kendiniz verebilirsiniz.

Coğrafi Konumu

Niğde, Orta Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Doğusunda Kayseri ve Adana, batısında Konya, kuzeyinde Ankara, Kırşehir ve Nevşehir, güneyinde de İçel illeri ile çevrilidir.

İl topraklan bütünüyle İç Anadolu platosu üzerindedir. Kuzey ve doğu kesimi dağlıktır. Başlıca yükseltileri; Medetsiz Dağı (3.585 m ), Kızıldağ (2.121 m ). Aladağlar (Demirkazık Tepesi 3.726 m.). Pozantı Dağı (2.665 m.), Melendiz Dağı (2.898 m.), Küçük Hasan Dağı (3.069 m.), Büyük Hasan Dağı (3.069 m.), ve kuzeyindeki Ekecik Dağı (2.138 m.)’dir. Bu dağlık alanlar arasındaki ovalar; Altunhisar, Emen ve Misli ovalarıdır. Ayrıca bunlarla birlikte Obruk Yaylası’nın doğu uzantıları ve Tuz Gölü havzasının güneydoğu bölümü vardır.

Sularının çoğunluğunu Tuz Gölü havzasına boşaltan ilde, büyük akarsu yoktur. Aralarında Karasu, Ecemişsuyu, Melendiz Çayı sayılabilir.

Gölleri, Tuz Gölü, Kartal, Öküz, Uyuz gölleri ve Gebere, Mamasın, Akkaya ve Gümüşler baraj gölleridir. Yüzölçümü, 14.284 kilometrekaredir.

Mevsimler ve Hava

Sıcaklık, yaz aylarında 24-27 derece arasında değişir. Temmuz ve Ağustos aylarında sık sık 37 dereceye çıkar.

Yaz boyunca yağmur çok az yağar. Rüzgârlar yazın bile orta kuvvette (poyraz) eser.

Hava, yılın 130 günü güneşli, 180 günü parçalı bulutlu ve 55 günü de kapalı ve yağışlıdır.

Ekonomi

İlin başlıca tarım ürünleri; arpa, buğday, çavdar, fasulye nohut, ayçiçeği, şekerpancarı, lahana, sarımsak ve patatestir. Sanayi ürünleri de; çimento, tuğla, meyve suyu, iplik, şarap, un ve muzdur.

Yeraltı zenginlikleri; antimuan, demir, kurşun çinko, kaolen, jips, bitümlü sist, perlit ve mermerdir.

Ulaşım ve Yöresellik

Niğde’nin diğer illerle kara ve demir- yollarıyla bağlantısı, vardır.

İl; Ankara’ya 343, İstanbul’a 784, İzmir’e 804, Nevşehir’e 81, Adana’ya 205 ve Konya’ya da 250 kilometre uzaklıktadır. Nevşehir, Adana, Konya ve bir çok büyük ilden Niğde otobüs bileti ile bölgeye ulaşabilirsiniz.

Bozkır ikliminin egemen olduğu bölgenin halk müziği ve oyunları genelde halay havaları, kaşık oyunları, oturak havaları, ağır havalar ve uzun havalardır. Türküleri; Yine Yeşillendi Niğde Bağları, Yine Bahar Geldi Yürüdü Kuşlar, Suya Düştü Tabancamın Şeridi, Sırma gibi saçlar var ve ünlü oyunları da: Çetin Halay Düzülsün, Aslan Karam, Anşam, Sektirme, Hop Dundarlı Dündarlı vb.dir.

Mangır çorbası, saç kavurması, bumbar dolması, mıhla, çanak fasulyesi, şebir ve üzüm boranası ilin yemek folklorundandır.

Görülecek Yerler

Niğde ili içinde şifalı suların en önemlisi, oldukça iyi nitelikteki Çiftehan Kaplıcalarıdır. Niğde – Adana yolu üzerinde Şekersu Kaynağı denilen yer de yerli ve yabancıların uğrak yeri olmuştur.

Aksaray: Niğde’nin Aksaray ilçesi Karamanoğlu Camii, İbrahim Bey Medresesi, Kervansaray, Nakkaşi Camii gibi tarihsel yapılara sahiptir.

Aksaray’ın 25 kilometre doğusunda başlayan Selime, Yaprakhisar ve Ihlara köylerini içine alan uzun vadi tümüyle kayalar arasında oyulmuş kiliseler ve erozyon sonucu oluşmuş huni şeklindeki kayalarla doludur. Bunların tepe kısımları kapak şeklinde örtülü olduğundan peri bacaları adı verilmektedir. Vadide bulunan Ziga Kaplıcaları da ilgi çekicidir. Daha sonradan Aksaray’da il olmuştur.

Onlarca Niğde otobüs firmaları arasından en ucuz Niğde otobüs bileti seçimini yapın ve ekonomik biletin zevkini sürün!