Rize Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Rize Otobüs Bileti

Rize Otobüs Bileti Satın Alırken Rize Otobüs Firmaları, Seferleri ve İndirimli Bilet Fiyatları Burada!

M.Ö. VIII. yüzyılda Kimmerler, Kafkasya’dan bu yöreye gelip yerleşmişlerdir. M.Ö. VI. yüzyılda İranlılar, Pontos Krallığı, M.Ö. I. yüzyılda Roma, Bizans ve Trabzon Rum İmparatorluğu egemenliğine girmiş; sonra Selçuklulara, Akkoyunlu, Karakoyunlu, Timur ve Uzun Hasan’a bağlanmış, sonunda Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Osmanlı döneminde Çıldır eyaletine, Tanzimat’tan sonra Trabzon eyaletinin Batum sancağına bağlı bir ilçe merkezi olmuştur. 1878 yılında Batum’un Rusların eline geçmesi ile Lazistan sancak merkezi yapılmıştır.

Birinci Dünya Savaşı’nda 21 Şubat 1916 – 2 Mart 1918 tarihleri arasında Rus işgalinde kalmıştır.

1923 yılında da il yapılmıştır. Yunanca dağ eteği anlamına gelen ilk adı Rhisos’tur. Bu ad sonraları Türklerce Rize’ye dönüştürülmüştür.

Rize otobüs bileti almadan önce Rize’ye giden otobüs firmaları, sefer bilgileri, firmaların telefon numaraları gibi bilgilerine ulaşabilirsiniz!

Coğrafi Konumu

Rize, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alır, doğusunda Artvin, batısında Trabzon, kuzeyinde Karadeniz, güneyinde de Gümüşhane ve Erzurum illeriyle çevrilidir.

İI topraklan, bölgenin en dağlık ve en engebeli kesimindedir. Güneyinde Doğu Karadeniz Dağları’nın bir bölümü olan 3000 metre yükseltil! Rize dağları uzanmaktadır.

İlin en yüksek noktası, Rize Dağları’nın doruk çizgisi üzerinde yer alan Kırklar Dağı (3.359m.), Üçdoruk (Verçenik) Tepesi (3.711 m.), Kaçkar Dağı (3.359m.) ve Kükürttepe (3.348m.)’dir.

Bu dağlık alanlar kıyıya doğru İkizdere, İyidere, Karadere gibi birçok küçük fakat bol akarsularca derin olarak parçalanmışlardır. Bu vadiler dik yamaçlıdır.

İldeki ovalık alanların çoğu akarsuların ağız bölümünde oluşan dar düzlüklerdir.

Başlıca akarsuları; İyidere, Büyükdere, Kıbledağı ve Fırtına dereleridir.

Gölleri, küçük krater gölleridir. Yüz ölçümü, 3.920 kilometrekaredir.

Mevsimler ve Hava

Yazları serin geçer. Sıcaklık bu mevsimde 37 dereceye kadar yükselir. Yurdumuzun en çok yağış alan bölgesidir. Rize’de egemen rüzgâr, güneybatı yönünden eser.

Hava, yılın 51 günü açık, 158 günü parçalı bulutlu ve 156 günü de kapalı ve yağışlıdır.

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri; Çay, mısır, lahana, fasulye ve patatestir. Sanayi ürünleri de; çay, kereste, çivi, undur.

Yeraltı zenginlikleri; bakır, çinko, kurşun, kil, kaolen ve manganezdir.

Ulaşım ve Yöresellik

Rize’nin diğer illerle kara, deniz ve uçak (Trabzon üzerinden) Ulaşım bağlantıları vardır.

İl; Ankara’ya 833, İstanbul’a 1.197, İzmir’e 1.419, Trabzon’a 75, Artvin’e 164 ve Erzurum’a 267 kilometre uzaklıktadır.

Otobus.Org üzerinden ekonomik bilet satan tüm firmalara bakarak, en uygun Rize otobüs bileti alımını yapabilirsiniz.

Bölgede sert ve oynak görünümlü oyunlar ve müzik yaygındır. Horonların en ünlü çalgısı da kemençedir. Bölgenin Hemşin ve Papavri yörelerinde horon, zurna, davul ve tulum zurnayla da oynanmaktadır.

En ilginç oyunları; Sallama ve Sıksara’dır. Başlıca türküleri de; Ateşe koy kazanı, Ha buranın ekini, Bu gece rüya gördüm, Çayeli’nden o yani, Atma türküdür.

Hamsi yemekleri, hamsi ekmeği, hamsi pilavı, hamsi böreği, Laz böreği, kaz kaldıran tepsisi, fasulye tavası, orkuta çorbası, tangolu tavası, çomur, pepeçora ilin yemek folklorundandır.

Görülecek Yerler

İlde az sayıda tarihsel yapıt vardır. İl merkezinde Pontoslular döneminden kalma Kale (Kız Kalesi), Rize – Pazar yolundaki Kale (VIII. yüzyıl), VI. yüzyıla ait kale yıkıntısı, XVI, yüzyılda Yavuz Selim’in yaptırdığı İslampaşa Camii, yine Yavuz (Sultan) Selim’in annesi Gülbahar Hatun’un yaptırdığı Gülbahar Hatun Camii, Çayeli ilçesindeki Caferpaşa Camii başlıca yapılar arasındadır.

İldeki şifalı sular ve kaplıcalar: Çayır Maden Suyu, Cimilyol Ilıcası, Şimnirli Suyu, Çamlıhemşin Kaplıcası’dır.

Otobüs bileti bayiliği de veren sitemizden Rize otobüs bileti alın veya kendi biletlerinizi satarak gelir elde edin. Ek bilgiler için iletişim bölümünden irtibata geçebilirsiniz.