Sakarya Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Sakarya Otobüs Bileti

Sakarya Otobüs Bileti, Otobüs Seferleri ve Sakarya Otobüs Firmaları Bilet Fiyatları En Ucuz Haliyle Karşılaştırmalı Olarak Burada!

KENTİN yakınlarından geçen Sakarya nehrinden adını alan il ibaresinin tarihi Bitinlerden başlamaktadır. Osmanlılar döneminde ve XIV.
yüzyılda bir köy olarak kurulmuştur. Daha önceki dönemlerde Trakya’dan M.Ö. IX. yüzyılda gelen Bitinler. Sakarya’ya yerleşmişler; İran, Selökid, Roman, Bizans, Arap ve Anadolu Selçuklularının egemenliklerinde kalmıştır. Osmanlı topraklarına katıldığı yıl, 1324’dür.

1920 yılında Anzavur Ahmet tarafından işgal edilmiş, Çerkez Ethem kuvvetlerince kurtarılmıştır. 1921 yılında Yunanlılar işgal etmiş, aynı yıl kurtarılmış ve 1923’de Kocaeli’ne bağlı bir ilçe, 1954 yılında da il yapılmıştır.

İl, Söğütlü’de birleşen Sakarya’nın iki kolu Beşköprü ile Tavuklar Köyü arasında geçerken ayırdığı ada üzerinde eskiden kurulan pazar yerinden ötürü ilk adı, Adaköy’dür. Sonraları Adapazarı’na dönüşmüştür.

Online bilet sitemiz www.otobus.org farkıyla bilet almak için Sakarya otobüs bileti yazın ve sonuçları bulun. Ardından 2 adımda güvenli bir şekilde biletinizi sitemiz üzerinden almış olacaksınız.

Coğrafi Konumu

Sakarya, Marmara Bölgesi’nde yer alır. Doğusunda Bolu, batısında Kocaeli, kuzeyinde Karadeniz, güneyinde de Bursa ve Bilecik illeri ile çevrilidir.

İl topraklarını yüzey biçimlerini geniş Adapazarı havzası, onu güneyden ve doğudan çevreleyen dağlar, Kocaeli platosunun doğu uzantısı olan ilin batısındaki tepelik alan ve Karadeniz kıyısı boyunca bir bölümü bataklık, bir bölümü kumullarla kaplı kıyı şeridi oluşturmaktadır.

En yüksek noktaları; Keremali Dağı (1.534 m.), Karadağ (1.467 m.) ve Dikmen Tepe (1.387 m.)’dir.

Akarsular, Sakarya Nehri, Çarksuyu, Değirmendere, Karaçay, Mudurnu ve Dinsiz çaylarıdır.

Gölleri, Sapanca, Gökçeören, Taşkısı,. Poyrazlar, Küçük Akgöl, Büyük Akgöl ve Acarlar gölleridir.

Yüzölçümü, 4.817 kilometredir.

Mevsimler ve Hava

Yaz aylarında sıcaklık 21 dereceden aşağıya inmez. En sıcak ay, Ağustos’tur.

Temmuz ve Ağustos ayları dışında diğer aylar yağışlıdır. Kış aylarında kar yağmaktadır. İlkbahar sürekli yağmur mevsimidir.

Bölgede sürekli fakat hafif esen rüzgar kuzeybatıdan gelen karayeldir.

Hava, yılın 50 günü güneşli, 105 günü parçalı bulutlu, 110 günü de kapalı ve yağışlı geçer.

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri; buğday, arpa, mısır, şekerpancarı, ayçiçeği, patates ve tütündür. Sanayi ürünleri de, traktör, oto lastiği, vagon, tırtıllı araç, şeker, orman ürünleri, yem, sabun, çivi ve et ürünleridir.

Yeraltı zenginlikleri; bakır, demir, manganez, talk, mermer ve asbesttir.

Ulaşım ve Yöresellik

İlin bütün diğer illerle karayolu ve demiryolu bağlantısı vardır.

Sakarya, Ankara’ya 306, İstanbul’a 135. İzmir’e 525, İzmit’e 41. Bolu’ya 116 ve Bilecik’e de 102 kilometre uzaklıktadır. Sakarya otobüs bileti alarak Ankara’dan, Bursa’dan, Antalya’dan, Kocaeli’den buraya gidebilirsiniz.

İşkembe çorbası, Islatma Köftesi, Çerkez tavuğu, Kaçamak, Boşnak çöreği ve Tatar böreği ilin yemek folklorundandır.

Görülecek Yerler

Sakarya nehri ile Mudurnu Çayı’nın suladığı Adapazarı ovası üzerine kurulan kent, zengin bir geçmişi olmakla birlikte tarih anıtlarını koruyamamıştır. Yalnızca Bizans İmparatoru Justinian’ın yaptırdığı sekiz kemerli 429 metre uzunluğundaki Taşköprü bulunmaktadır.

Sapanca; Kendi adını taşıyan tatlı su gölünün güneyinde kurulmuştur. Yeşil ilkleri ve meyveleri ile olduğu kadar Mimar Sinan’ın Rüstem Paşa Külliyesi ile de ünlüdür. Göl, su sporlarına ve balık avcılığına elverişlidir. Çevresinde bulanan Arifiye’de 12 kemerli ve 365 metre uzunluğunda Bizans yapısı bir taş körü vardır. Bu bölge elma çiçeklerinin açtığı mevsimde benzersiz bir güzelliğe bürünür.

Karasu: 10 kilometrelik bir plajı bulunan, balığı bol kenttir.

Şifalı Suları; Akyazı ilçesinin Kuzuluk köyündedir. Maden suyu olarak da kullanılan kaynak yakınlarında bir kaplıca da vardır. Romatizmaya iyi gelmektedir.

Sakarya otobüs bileti alarak Sakarya nehri, Sapanca, Karasu ve Şifalı suları yerinde görebilirsiniz.

İlin Ünlüleri

İsmail Rüştü Aksal, Ekrem Alican (Devlet adamı, politikacı) Sait Faik Abasıyanık (Hikayeci), Şadan Bezeyiş (Ressam), Sezgin Burak (Ressam, karikatürcü).