Samsun Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Samsun Otobüs Bileti

Samsun Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları ve En Ucuz Bilet Fiyatları ile Otobus.Org Sitesinden Samsun Otobüs Bileti Almak Artık Çok Kolay!

KARADENİZ’in orta kesiminde bulunan Samsun, M.Ö. VII. yüzyılında Miletliler tarafından Anisus adı altında kurulmuştur. Türkler kente Canik adını vermişler, fakat eski adı sonradan Samsun olarak değişmiştir. IV. yüzyıldan sonra Pontos Krallığı’nın ve Mitridat savaşlarının ardından Roma
İmparatorluğunun egemenliği altına girmiştir.

XII. yüzyılda Selçuklu Kılıçaslan tarafından fethedilmiş ve 1419’da II. Beyazıt, Osmanlı ülkesine katmıştır.

Ankara Savaşı’ndan sonra yeniden çeşitli beyliklerin eline geçmiş ve 1418 yılında Osmanlı Devleti’nin egemenliğine girmiştir.

Ulusal Kurtuluş Savaşı, Mustafa Kemal’in Samsun ‘a ayak basmasıyla başlatılmıştır. Samsun, 1923 yılında il olmuştur.

Coğrafi Konumu

Samsun, Orta Karadeniz Bölgesi’nde yer alır. Doğusunda Ordu, batısında Sinop, kuzeyinde Karadeniz, güneyinde de Çorum, Amasya ve Tokat illeri ile çevrilidir.

İlin yer biçimlerini Doğu ve Batı Karadeniz bölümlerine bakarak yükseltisi daha az olan Orta Karadeniz Dağları, bu dağları yaran akarsuların (Kızıl ve Yeşil ırmaklar) açtığı dar vadiler boyunca uzanan ovalarla akarsu ağızlarındaki delta ovaları oluşturmaktadır.

Dağlar iki sıra halinde uzanırlar. Birinci sıradakilerin yükseltileri daha azdır: Canik Dağları’nın batı uzantıları olan Sıralıdağ (1.351 m.), Kocadağ (1.300 m.) ve Tütmen Dağı (1.605 m.) bunlar arasındadır.

İkinci sıranın dağlan, Çal Dağı (1.730 m.). Kunduz Dağı (1.783 m.), Tavşan Dağı (1.900 m.) ve Amasya il sınınndaki Akdağ (2.062 m.) ilin en yüksek noktasıdır. Bafra Ovası, Çarşamba Ovası ve Akçay Ovası önemli ovaları; Kızılırmak, Yeşilırmak, Mert Irmağı, Kürtün, Terme çayları. Abdal ve Kara boğaz dereleri de önemli akarsularıdır. Sizde Samsun otobüs bileti alın ve Çal, Kunduz, Tavşan dağlarını yakından görün!

Gölleri, Balık. Dutdibi, Karaboğaz. Ladik, Kocagül, Dumanlı ve Akmaz gölleridir.

Yüz ölçümü. 9.579 kilometrekaredir.

Mevsimler ve Hava

Yazlar serindir. Hava. May ıs’ta ısınmaya başlar. En sıcak ayları Temmuz ve Ağustos’tur. Ağustos’ta sıcaklık 39 dereceye kadar yükselir.

Her mevsim yağışlıdır.

Egemen rüzgar güneybatıdan eser. Sert ve hızlı olanları da güney ve güneydoğu yönündendir.

Hava, yılın 159 günü açık, 82 günü parçalı bulutlu ve 124 günü de kapalı ve yağışlı geçer.

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri; buğday, arpa, yulaf, mısır, pirinç, tütün, şekerpancarı, ayçiçeği, kenevir, fındık ve baklagillerdir. Sanayi ürünleri de: sigara, un, ilaç, kereste, işlenmiş bakır, glikoz ve nişastadır.

Yeraltı zenginlikleri: linyittir.

Ulaşım ve Yöresellik

Samsun’un ulaşım bakımından bölgede önemli bir konumu vardır. İç Anadolu Bölgesi’ni Karadeniz kıyılarına ulaştıran demiryolu, Samsun’da son bulur. Ayrıca Karadeniz boyunca uzanan karayollarının kavşak noktası da yine Samsun’dur.

İl: Ankara’ya 417, İstanbul’a 781, İzmir’e 1.003, Sinop’a 167 ve Çorum’a da 173 kilometre uzaklıktadır.

Samsun otobüs bileti 2015 fiyatları araştırmalarınızı yaptıktan sonra www.otobus.org sitemizin fiyatlarına bakın ve farkı anlayın!

Bölgenin horon türü oyunları yanında halay özellikle kırık hava, yer zeybek oyunları ve uzun hava türü türkü ve oyunları daha çok iç yörelerde yaygındır. Genelde halk müziği ve oyunları, Karadeniz ve İç Anadolu ritmindedir. Başlıca türküleri; Suların akışına, Kar mı yağmış Çarşamba’nın dağına, Çarşamba’yı sel aldı. Beni bir dost yar eledi ve Ata binmiş gidiyor, oyunları da; Sallama. Horon, Cimdallı, Nrynam. Çarşamba çiftetellisi. Arka oyunu, Hüseyine, Dik horon harmanları’dır.

Hamsi çıtlaması, Mısır çorbası, Kötek balığı, Katık böreği ve Bulgurlu börek ilin yemek folklorundandır.

Görülecek Yerler

Türkiye’nin en güzel Atatürk Anıtı, Samsun’dadır. Atatürk’ün Samsun’da kaldığı otel bugün Müze olarak kullanılmaktadır. Kentte bir de Arkeoloji Müzesi vardır. Dündar Tepe kazılarında çıkan eserler buradadır. Etnoğrafik bölümü de ilgi çekicidir. Gazi Kütüphanesi’nde 15.000 eser bulunur. Sahillerin hemen hepsi de plajdır.

Akalan: 18 kilometre uzaklıktadır. Burada yapılan kazılarda M.Ö. VII-VI yüzyılla ilgili çeşitli yapıtlar çıkarılmıştır.

Bafra: Gezilecek bir ilçe merkezidir Büyük Camii XVIII. yüzyıl yapısıdır. Havza ve Ladik kaplıcaları ile av alanları da ilgiye değerdir.

Şifalı Suları: Havza Kaplıcası: ile 80 kilometre uzaklıktaki ilçenin kaplıcaları kansızlık, böbrek, sıtma, cilt ve sinir hastalıkları, romatizma, karaciğer ve kadın hastalıklara iyi gelmektedir.

Hilya: Ladik ilçesindedir.

Pavli: Çarşamba ilçesinin Ayancık yöresindedir. Mide hastalıklarına iyi gelir.

Bafra Madensuyu: Bafra’dadır. Sindirim sistemini iyileştirmektedir.

Samsun otobüs bileti ile Akalan, Bafra, Hilya, Pavli bölgelerini görebilirsiniz.