Şanlıurfa İstanbul Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Şanlıurfa İstanbul Otobüs Bileti

Şanlıurfa İstanbul Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları Burada! Şanlıurfa’dan İstanbul’a Giden Otobüs Firmaları ile En Ucuz Bileti Al!

Güney Doğu Anadolu’nun Orta Fırat bölgesinde, geniş ve verimli ovaların kenarında kurulmuştur. Bölgenin başlıca meşgalesi ziraat ve hayvancılıktır.

Urfa’nın ilk sakinlerinin Huriler olduğu sanılmaktadır. Eski adı Orrhoe ve Orhai’dir, M.Ö. IV. yüzyılda Büyük İskender tarafından zapt edilmiştir. İskender’in ölümünden sonra Seleuvkides Krallığına dahil olmuş ve Edessa adını almıştır. Romalılar devrinde gelişmiş, Bizans devrinde Arap mücadelelerine sahne olmuştur. 1. asırda Selçukluların idaresi altına girmiştir. 1243 Kösedağı savaşından sonra Moğolların hakimiyetini tanımak zorunda kalmıştır. Bundan sonraki yıllarda çeşitli savaşlara sahne olan Urfa Akkoyunlular devletinin eline geçmiş, XVI. yüzyılda Osmanlı topraklarına katılmıştır.

ŞEHİRDE TARİHİ ESERLER:

1) Urfa Kalesi – Şehrin yakınındaki Damlacık eteğinde Haçlılar zamanında yaptırılmıştır. Kale iki kısımdır. İçkale ve dörtgen şeklinde olan Dışkale’dir. İçkale kayalık bir mevkide ve 25 burçla batıya açılan bir kapıya sahiptir. Dışkale alçak ve geniş bir yerde kurulmuş ve üç kapısı vardır. Urfa şehri İç ve Dış kaleler arasında yayılmış bir haldedir.

2) Halil Rahman Camii ve Havuzu – Camii XVII. yüzyılda bir havuz kenarında yapılmıştır. Eb’adı 20×150 metre olan havuz, bir kanalla Ayn-ı Zeliha adlı küçük bir göle bağlanmaktadır. Bu gol Hazret-i İbrahim’in ateşe atıldığı yer olarak gösterilmektedir. Havuz’da ve golde bulunan balıklar kutsal sayıldıkları için bunlara kimse el süremez.

3) Ulu Cami Minaresi – Cami yeni yapılmıştır. Minaresi İranlılar devrinden kalmadır. En ilgi çekici tarafı minarenin çemberi ile yüksekliğinin eşit olmasıdır.

4) Mağaralar – Şehrin güneyinde Eyüp Peygambere ait olduğu söylenen bir mağarayla kalenin eteklerinde Hazret-i İbrahim’in doğup emzirildiği yer olarak gösterilen başka bir mağara bulunmaktadır.

CİVARDA TARİHİ YERLER VE ESERLER:

1) Nemrut Tahtı – Urfa’nın güney – batısındaki ufak dağ silsilesinin içinde şehre yarım saat uzaklıkta sarp ve etrafa nazaran oldukça yüksek bir tepenin zirvesi geniş ve düz kayalıktır. Buraya Nemrut’un tahtı denmektedir. Gerisinde kayalara oyulmuş odalar bulunmaktadır.

2) Harran (Carrhes) – Urfa’nın 44 Km. güneyindedir. Başlıca eserler, Bizans devrinden kalma bir kale olmak üzere Hitit, Roma, Türk-İslam devirlerinden kalan eserlerdir.

3) Birecik (Birtha) – Urfa’nın batısında Fırat Nehri kıyısındadır. Burada Orta Çağ’dan kale yıkıntısı bulunmaktadır.

4) Siverek – Urfa’nın kuzey doğusundadır. Orta Çağ’da yapılmış, Bizans devrinde restore edilmiş bir kale bulunmaktadır.

5) Kervansaraylar – Çarkelik Kervansarayı (Urfa’nın 60 Km. batısında), Hanel Barur Kervansarayı (Urfa’nın 80 Km. güney doğusundadır).

6) Sumatar – Urfa’nın 75 Km. doğusundadır. Tek tek dağları içinde Asuriler’den kalma Şuayp şehir harabesi bulunmaktadır.

Şanlıurfa İstanbul Otobüs Bileti alımlarınızı onlarca firma arasından bütçenize uygun olarak seçin ve bilet arama ve satın alma motorumuz sayesinde hızlıca satın alın!