Şanlıurfa Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Şanlıurfa Otobüs Bileti

Şanlıurfa Otobüs Bileti İndirim Kampanyaları ve Şanlıurfa’ya Giden Otobüs Firmaları, Seferleri Burada!

Şanlıurfa, Hitit İmparatorluğu sınırları içinde kurulmuştur. Bu bölge daha çok Mezopotamya’daki Babillilerle, Asurluların etkisindedir. Sonradan yöre Hurrilerin yaşadıkları ve Büyük Hurri – Mitanni devletini kurdukları ülkelerden biri olmuştur. Kent, M.Ö. IV. yüzyılda Büyük İskender tarafından alınmıştır. Daha sonra İskender’in haleflerinden Selevkos Krallığı’na katılmış ve Edessa adını almıştır.

Romalılar döneminde gelişmiş Bizans döneminde Arap savaşlarına tanık olmuştur. 1.Haçlı seferinde Latinlerin eline geçmiş ve burada küçük bir haçlı devleti de kurulmuştur. XI. yüzyılda Selçukluların egemenliğine girmiş, 1245’te Kösedağ Savaşı’ndan sonra Moğolların egemenliğini tanımak zorunda kalmışlardır. Sonra Akkoyunlular devletinin eline geçen Urfa, XVI. yüzyılda Osmanlı ülkesine katılmıştır.

1919 yılında İngiliz ve Fransızların işgaline uğrayan 1920 Nisan’ında kurtarılan kent, 1923 yılında il yapılmıştır. Urfa adı, Arami dilinde Edessa’dan gelmektedir. Araplar bunu Ruha biçimine sokmuş, Türkler de Urfa’ya dönüştürmüşlerdir.

Şanlıurfa otobüs bileti kampanyaları online olarak burada satılmaktadır. İster direk alın isterseniz rezervasyon yaptırın!

Coğrafi Konumu

Şanlıurfa, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alır, doğusunda Mardin, batısında Gaziantep, kuzeyinde Diyarbakır ve Adıyaman, güneyinde de Türkiye – Suriye sınırı ile çevrilidir.

İlde kuzeydoğudaki dağlık alan dışında genelde yükseltisi 900 metreyi aşmayan geniş düzlükler vardır. İlin en yüksek noktası kuzeydoğusundaki Karacadağ (1.919 m.) sönmüş bir yanardağ kütlesidir. Diğer yüksek doruklar, doğuda Tektek Dağları (747 m.), kuzeydoğuda Susuz Dağı (812 m.), güneyde Nemrut Dağı (800 m.) ve Birecik’in doğusundaki Arat Dağı (717 m.)’dır. Harran Ovası, ülkemizin en büyük tarım alanlarındandır.

Önemli akarsuları; Fırat Nehri, Hamur Suyu, Cülap Suyu, Cavsak Suyu, Belin Suyu, Zengeçur Çayı ve Karakoyun Deresi’dir.

Gölleri: Büyük Göl, Küçük Göl ve Ayn-ı Zeliha gölleridir. Yüz ölçümü 18584 kilometrekaredir.

Mevsimler ve Hava

Yüz süresince sıcaklık 31-32 derecelerdedir. Temmuz ve Ağustos’ta 46 derece sık görülen sıcaklıklardandır. Yaz ayları kuraktır. Batıdan esen hafif rüzgârlar egemendir.

Hava, yılın 170 günü güneşli, 145 günü parçalı bulutlu ve sıcak, 50 günü de kapalı ve yağışlı geçer.

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri; buğday, arpa, mercimek, pamuk, susam, Antep fıstığıdır. Sanayi ürünleri de; tarım araçları, şarap, un, tuzdur.

Yeraltı zenginlikleri; fosfalt ve asfaltittir.

Ulaşım ve Yöresellik

Bölgenin önemli bir ulaşım merkezidir. Gaziantep – Nusaybin demir yolu ilin güneyinden geçer.

İl; Ankara’ya 829, İstanbul’a 1.270, İzmir’e 1.251, Gaziantep’e 145, Adıyaman’a 160 ve Diyarbakır’a da 185 kilometre uzaklıktadır.

Şanlıurfa otobüs bileti aldığımızda kaç saat önce biletimizi iptal edebiliriz gibi sorularınıza vereceğimiz tek cevap; sefer saatine 3 saat kala bizimle iletişime geçerek biletinizi alabilirsiniz.

İl halk müziğinde hoyrat adı verilen uzun havaların önemli yeri vardır. Ezgi ve türkülerin birçoğu oyunlarla ve doğa olaylarının günlük yaşantıya etkileriyle ilgilidir. En ünlü türküleri; Bağda güller açıyor, Ayağına giymiş kara yemeni, Kapıyı dögen kimidir, Ağlama yar, Makaram sarı bağlar, Altın hızma mülayim, Hayatları değirmi ve Deriko kaşlar kara’dır. Oyunları; Şeyhani, Deriko, Kımıl halayı, Avşar halayı, Barak halayı. Ağır hava ve Döne’dir. Urfa kebabı, Çiğ köfte, Mumbar dolması, Bişe, Yuvallah, Bazlama, Dumik ve Katmer ilin yemek folklorundandır.

Görülecek Yerler

Urfa Kalesi: Haçlılar döneminde yapılmıştır. Kent yakınında Damlacık eteğindeki kale iki bölümdür, İç kale 25 burç ile baktı kapısına sahip; dış kale düzlükte kurulmuş ve üç kapıya sahiptir. Urfa iç ve dış kaleler arasına yayılmış bir kenttir.

Halil Rahman Camii ve Havuzu: Cami XII. yüzyılda havuz kenarında yapılmıştır. Havuz 20×150 m.’dir. Bir kanalla içinde kutsal tanınan balıklar bulunan bir göle bağlanmakta ve bu balıklar kutsal sayıldığı için tutulup yenmemektedir. Caminin kenarı parktır. Burada çay bahçeleri, Murramır (acı şekersiz kahve) ve balıklara pişmiş nohut atan satıcıları görmek mümkündür. İranlılardan kalma Ulu Cami, minaresinin ilgi çeken yanı, minarenin çemberi ile yüksekliğinin eşit olmasıdır. Eyüp Peygamberle ilgili Mağaralar kentin güneyinde bulunmaktadır.

Nemrut Tahtı: Kayalar arasında oyulmuş odaları bulunan bir tepenin geniş düzlüğündedir.

Altınbaşak, Harran (Carrhes): Kentin 44 kilometre güneyindedir. Başlıca yapılar; Bizans çağından kalma Kale ile Hitit, Roma ve Türk – İslam dönemlerinden kalma yapılardır. Urfa, son Asur kentidir.

Birecik (Birtha): Urfa’nın batısında Fırat Nehri kıyısında olan Birecik’te eski bir kale yıkıntısı bulunmaktadır.

Siverek: Urfa’nın doğusunda, Bizans döneminden kalma bir kale kalıntısına sahiptir.

Sumatar: Urfa’ya 75 kilometre uzaklıkta doğuda, Asuriler’den kalma Şuayp kent kalıntıları vardır. Şanlıurfa’nın 60 kilometre batısında Çarkeklik, 80 kilometre güneydoğusunda Hanel – Barur kervansarayları bulunmaktadır.

Şanlıurfa otobüs bileti kampanyaları 2015 yılında Ocak – Mart – Mayıs aylarında yapılacaktır.