Siirt Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Siirt Otobüs Bileti

Siirt Otobüs Bileti, Otobüs Seferleri ve Siirt Otobüs Firmaları Bilet Fiyatları Burada! Otobüs Firması Biletlerini Karşılaştır ve Satın Al!

SİİRT, Botan ve Reşat çaylarının arasında kurulmuş, çevresi yeşilliklerle sarılı bir güneydoğu kentidir.

Kuzey bölümü Toros Dağları ile çevrilidir. Dağlardan inen akarsular, ilin en önemli suyu olan Dicle’yi beslerler. Dağlarda kar eksik olmaz, iklim tipik bir kara iklimidir.

Burada yetişen tiftik keçisi tüyünden ünlü Siirt Battaniyeleri yapılır ve çok beğenilir.

Siirt adının Samı dilinden geldiği varsayılmaktadır. Çünkü bu yöreler, tarihte Hitit imparatorluğu sınırları dışında olup, Sami, Babil ve Asur İmparatorluğu’nun egemenliği altındaydılar.

Hurri – Mitanni, Urartu, Med, Büyük İskender İmparatorlukları’ndan başka Selevkoslar, Partlar, Araplar ve Bizanslılar da Siirt’e egemen olmuşlardır. Selçuk ve Moğol istilalarından sonra Karakoyunlu, Akkoyunlu ve Safevi hanedanlarını tammış, sonunda Yavuz Sultan Selim eliyle Türk-Osmanlı imparatorluğuna bağlanmıştır.

1839 yılında Diyarbekir eyaletinin 24 sancağından biri olmuş, 1878’de Bitlis vilayetinden biri yapılmıştır. Kent, 1895 yılında Ermeni ayaklanmasından ve I. Dünya Savaşı’nda Ruslarla İngilizlerden çok zarar görmüştür. 1923 yılında il olmuştur. Bu tarihi görmek için Siirt otobüs bileti almanız gerekiyor.

Coğrafi Konumu

Siirt, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Doğusunda Van ve Hakkari, batısında Diyarbakır, kuzeyinde Muş ve Bitlis, güneyinde de Mardin illeri ile çevrilidir.

Yer biçimlerini Dicle Irmağı ile kollarının derinlemesine yardığı dağlarla platolar oluşturmaktadır, kuzeyinde 3000 metreyi aşan yükseltileriyle Güneydoğu Toros Dağları uzanır. Bunlar, Kavuşşebap Dağı (3.450m.) ve Arnas Dağı’dır (3.350 m.). Pervari’nin güneyindeki Herakol Dağı (2.943 m.), Şırnak’ın kuzeyindeki Porva Dağı (2.263 m.), Mardin il sınırındaki Cudu Dağı (2.089 m.) ve Bağgöze’nin güneydoğusundaki Karadağ (1.428 m.) ile Raman Dağı (1.260 m.) ilin önemli yükseltileridir.

Siirt’in akarsu ağını Dicle Irmağı ile başlıca kollan meydana getirirler. Kızıl Su, Botan Suyu, Batman, Garzan ve Behrancı Çayları bunlar arasındadır. İlde göl yoktur. Yüzölçümü, 11.003 kilometrekaredir.

Mevsimler ve Hava

Yaz aylarında gece gündüz çok kurak geçer. 38-40 derece çok sık görülür. Halk geceleri dışırda yatar.

Yaz mevsiminde hemen hiç yağmur yağmaz. İlkbahar ve kış yağmur mevsimleridir.

Kışın sert kuzey rüzgarlarına karşılık, yazın hafif güney rüzgarları eser.

Hava, yılın 150 günü açık, 130 günü parçalı bulutlu ve 85 günü de kapalı ve yağışlı geçer.

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri; buğday, arpa, pirinç, tütün ve soğandır. Sanayi ürünleri de; petrol, un, makarna, tuğla ve kiremittir.

Yeraltı zenginlikleri; ham petrol, krom, bakır, tuz ve asfalttır.

Ulaşım ve Yöresellik

İl, ulaşım bakımından pek gelişmiş sayılmamaktadır, ili boydan boya geçen karayolu sınır kapılarına dek uzanır. İstanbul-Kurtalan demiryolu burada sona erer.

Siirt; Ankara’ya 1.156, İstanbul’a 1.597, İzmir’e 1.652, Bitlis’e 91 ve Mardin’e de 244 kilometre uzaklıktadır. Siirt otobüs bileti alarak Ankara, İstanbul, İzmir, Bitlis ve Mardin’e en ucuz fiyatlarla gidebilirsiniz.

Üç yüzyıl Arap yönetiminde kalan ilin folklorunda dinsel konular egemendir. Başlıca türküleri; Gel bahtımın yıldızı, Oy süsem süsem, Yastığı kuş tüyünden, Ağanın atı küheylandır, Beleti, Hırpani, oyunları da: Lorke, Çepik, Govent, Karakıştani, Delilo, Hırpani ve Çaçan’dır.

Biryan, Siirt köftesi, Perde pilavı, Kurut çorbası, Çiğ ve İçli köfte ve Zerde pilav ilin yemek folklorundandır.

Görülecek Yerler

Ulu Cami: 1129’da, Selçuk Sultam Mugiziddin Mahmut tarafından yaptırılmış olup tek minarelidir. Minberi ceviz ağacından oyulmuş çok güzel bir yapıdır. Ankara Etnoğrafya Müzesi’ne kaldırılmıştır.

Asaki Camii: XIII. yüzyıldan kalmadır. Kentin en eski yapısı Hudurul Aldar Camii’dir. Kimin tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir. Şimdiki adı, Cumhuriyet Camii’dir.

Bunlardan başka Selçuk yapısı olan Kavvam Hamamı Sokul Ayn Çeşmesi görülmeye değerdir.

Garzan’da Kale yıkıntıları vardır.

Batman: Petrol rafinerisi burada kurulmuştur. Doğuya inen demiryolu, Kurtalan kasabasında son bulur.

Siirt otobüs bileti aldığınızda Asaki Cami, Batman ve daha birçok yeri görebilirsiniz.

İlin Ünlüleri

Hikmet Şimşek (Müzisyen, Devlet sanatçısı), Salih Atalay (Politikacı).