Sinop Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Sinop Otobüs Bileti

Sinop Otobüs Bileti, Seferleri ve Sinop Otobüs Firmaları Bilet Fiyatları,  Ucuz ve Güvenilir Biletin Adresi Otobus.Org’da!

ANADOLU’nun en eski kentlerinden olan Sinop, bir söylentiye göre; M.Ö. 1300-1200 yıllarında Amazonlar tarafından kurulmuş ve adım da Hitit metinlerine göre Sinova adlı Amazon Kraliçesinden almıştır. M.Ö. VII. yüzyılda Miletoslular tarafından kolonize edilen Sinop, Pontos Kralı VII. Mitridates’in yaptırdığı birçok tapınak, anıt ve liman tesisleri ile Karadeniz’in en önemli bir limanı durumuna getirilmiştir.

Roma döneminde Colonia Juliafeli adını alan Sinop, giderek Anadolu’nun en zengin kentlerinden biri olmuştur.

Yetiştirdiği tarihi kişiler arasında özellikle Büyük İskender’e “Gölge etme başka ihsan istemem” diyen ünlü Filozof Diogenos, M.Ö. 413’te bu kentte doğmuştur.

M.Ö 2. yüzyılda Pontos devletinin, M.Ö. 63 tarihinde Romalıların egemenliğine giren Sinop, özellikle Pontos döneminde büyük gelişme göstermiştir. M.S. XIII. yüzyılda Selçukluların eline geçmişse de kısa bir süre sonra Moğolların istilasına uğramış ve bunların yıkılmasının ardından Çandaroğulları Beyliği’nin egemenliğine girmiş ve sonunda XV. yüzyılda Fatih Sultan Mehmet, yöreyi Osmanlı topraklarına katmıştır. 1923 yılında il yapılmıştır.

Sinop otobüs bileti almak demek tüm bu tarihi dokuyu yakından görmek demektir!

Coğrafi Konumu

Sinop, Orta Karadeniz Bölgesi’nde yer alır. Doğusunda Samsun, batıda Kastamonu, kuzeyinde Karadeniz ve güneyinde de Çorum illeri ile çevrilidir.

İli, topraklarını, yer biçimlerini, İsfendiyar Dağları’nın doğu uzantıları, bunların güneyindeki çöküntü alanı, akarsularla parçalanmış alçak platolar ve ovalar oluşturmaktadır.

İlin en yüksek dorukları, İsfendiyar Dağları üzerindeki – Zindan Dağı (1.970 m), Çangal Dağı (1.605 m) ve Tütmen Dağı (1.640 m) ile Gökırmak Vadisi’nin güneyindeki Elek Dağı (1.763 m)’dir.

En önemli akarsuları; Tepeçay, Karasu, Ayancık, Çakıroğlu çayları, Ayardin deresi ve Gökırmak’tır.

Gölleri; Karagöl, Sarıkum, Aksaz ve Sülük’tür. Yüzölçümü 5.862 kilometrekaredir.

Mevsimler ve Hava

Sıcaklık en yüksek Temmuz ayındadır. 34 dereceye kadar çıkmaktadır. Haziran sonuna dek bol, Temmuz ve Ağustos aylarında da yağışları azdır.

Egemen rüzgâr yönü kuzeybatıdır. Şiddetli olanları batı ve kuzeybatıdan eser. Yılın 54 günü fırtınalıdır.

Hava, yılın 46 günü açık, 193 günü parçalı bulutlu ve 126 günü de kapalı ve yağışlı geçer.

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri; buğday, arpa, mısır, pirinç, şekerpancarı ve ketendir. Sanayi ürünleri de; işlenmiş tütün, kereste, çeltik ve iç çamaşırıdır.

Yeraltı zenginlikleri; manganez, linyit ve asbesttir.

Ulaşım ve Yöresellik

Ulaşım kara ve deniz yolları iledir.

İl; Ankara’ya 456, İstanbul’a 690, İzmir’e 1.042, Samsun’a 167, Kastamonu’ya 197 ve Çorum’a da 294 kilometre uzaklıktadır. Sinop otobüs bileti alımlarınızı Ankara, Samsun, Kastamonu ve Çorum’dan seyahatleriniz için ve daha fazla şehir için rezervasyon yaptırabilir veya direk satın alabilirsiniz.

Bir Karadeniz kıyı kenti olmasına karşılık, Sinop’un halk müziği ve oyunları daha çok İç Anadolu etkisindedir. Yaygın çalgıları davul ve zurnadır.

En ünlü türküleri; Tin Tin Tini Mimi Hanım, Entere Aldım Kırkbeşe, Derelerde Kuşburnu, Horozumu Kaçırdılar ve en ünlü oyunları da Sepetçi oyunu, Sin Sin, Nina Nay, Bezirgan oyunu, Güzel Fotin Boyarlar ve Ayşekadın Fasulyası Satarlar’dır.

Mısır unu tarhanası, Etli ekmek, Kiremitte balık, Pişirme armudu, Nokul ve Nişasta helvası ilin yemek folklorundandır.

Görülecek Yerler

Sinop Kalesi: M.S. V. yüzyılda Bizans döneminde yapılmıştır. İsfendiyaroğulları, Selçuklular ve Osmanlılarca onarılmıştır. Büyük Cami ve Alaiye Medresesi, Selçuk vezirlerinden Süleyman Pervane tarafından yaptırılmıştır.

Bunların dışında Selçuklularla ilgili birçok medrese, hamam, türbe ve çeşmeler vardır. Serapis Tapınağı’nın mihrabı bugün hâlâ ayaktadır. Yapılan kazılarda tapmağın Hellenistik dönemden kalmış olduğu anlaşılmaktadır. Balat Kilisesi, X. yüzyılda Bizanslarca yapılmıştır.

Çandaroğulları tarafından yaptırılan Saray Mescidi, Aynalı Hatun Türbesi, İsfendiyaroğulları tarafından yapılan Çifte Hamam, Fetih Baba Türbesi, Varoş Hamamı ve İsfendiyaroğuİlan Türbesi kayda değer tarih anıtları arasındadır. Rıza Nur tarafından kırk bin ciltlik bir kitaplık kurularak kente armağan edilmiştir.

Sinop’un çepeçevre bütün sahili plajlarla doludur. Bunlardan Akliman Koyu Plajı, kente 15 kilometre uzaklıktadır.

Ayancık: Denizi ve doğal manzaraları görülmeye değerdir.

2015 Sinop otobüs bileti fiyatları en ucuz ve en güvenilir haliyle www.otobus.org adresinde. Sizde ucuz biletin tadını doyasıya çıkarın!