Sivas Ankara Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Sivas Ankara Otobüs Bileti

Sivas Ankara Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları Burada! Sivas’tan Ankara’ya Giden Otobüs Firmaları ile En Ucuz Bileti Al!

GEZİLECEK YERLER:

Kale Parkı – Eski Sivas Kalesi, bugün Belediye Parkı haline getirilmiştir.

CİVARDA TARİHİ YERLER VE ESERLER:

1) DİVRİĞİ – Sivas’ın 181 Km. güney doğusundadır. 1070 de Türklerin eline geçen şehrin adı Bizanslılar devrinde Tephrike idi. 1252 yılında Mengüçek Emirliğine bağlanan Divriği’de birçok eserler yapılmıştır. Bir aralık Moğolların istilasına uğrayan şehir, bilahare Sivas, Eretna ve Kadı Burhanettin Emirliğinin hakimiyeti altına girmiştir. 1516 yılında da I. Selim devrinde Osmanlı topraklarına dahil olmuştur.

Şehirdeki başlıca eserler:

  1. a) Kale – Mengüçekoğulları tarafından XIII’ncü yüzyılda yaptırılmıştır. Kale’de Mengüçeklerden Seifüddin Şahanşah tarafından yaptırılan Cami bulunmaktadır.
  2. b) Ulu Cami – Divriği’de bulunan Ulu Cami, Selçuk mimari ve tezyini sanatının bir şaheseridir. Süleyman Şahın oğlu Ahmet Şah tarafından 1228 yılında, bir kısmı Darüşşifa olmak üzere birbirine bitişik iki kısımdan ibaret olan bu bina dikdörtgen plan üzerine inşa ettirilmiştir. Camiin üç kapısı vardır. Bu kapılardan kuzey doğudaki Taç Kapısı, çiçek ve hendesi şekillerle süslenmiş, taş oymacılık sanatının güzel bir örneğidir. Camie bitişik olarak yapılan Şifahane o zamanın hastahanesi ve medresesi vazifesini görmekte olup Ahmet Şahın karısı tarafından yaptırılmıştır.
  3. c) Sitte Melik Türbesi – 1166 yılında. Emin Seifüddin Şahin Şah bin Süleyman tarafından yaptırılmış olan Türbe sekizgen planlıdır.
  4. d) Diğer eserler – Hisar Camii 1180 yılında Mengüçekler devrinde, Kemalettin Türbesi 1191 de ve Keman Kaş 1241 yılında yapılmıştır.

2) Hanlar – Sivas – Tokat yolunda Yeni Han, Sivas – Malatya yolunda Serçe Han, Tecer Han, Yazı Han Selçuk eserleridir. Kangal’ın Alaca köyünde Alaca Han, Osmanlılar ve Kangal’ın Ağaca köyünde Ağaca Han ise Bizanslılar tarafından yapılmıştır.

Sivas’tan Ankara’ya Giden Otobüs Firmaları

Öz Sivas Huzur
Sivas Tur
Metro Turizm
Palandöken Turizm
Asya Tur
Divriği Nazar
Lüks Divriği Ekspres

Yukarıdaki firmalar ile Sivas Ankara Otobüs Bileti alımlarınızı Otobus.org üzerinden yapabilirsiniz!