Sivas İstanbul Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Sivas İstanbul Otobüs Bileti

Sivas İstanbul Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları Burada! Sivas’tan İstanbul’a Giden Otobüs Firmaları ile En Ucuz Bileti Al!

Sivas Vilayeti, Doğu Anadolu ile İç Anadolu’yu birleştiren çeşitli yükseklikteki dağlarla arızalanmış kısımdadır. İklimi çok serttir. Halkın başlıca meşgalesi hayvancılıktır.

Bu bölge çok eski devirlerden beri yerleşme yeri olmuştur. İlk çağdan kalma höyüklere rastlanılmak- tadır. Bunlardan Kelhıdır’da yapılan kazılarda Taş, Tunç ve Bakır Çağı eserleri bulunmuştur. Şarkışla kazasının Dölek mevkiinde bulunan eserlerden, bu bölgenin M.Ö. 2000 yıllarında Hitit Devleti hakimiyeti altında olduğu anlaşılmıştır.

Sivas’ın Hititler tarafından Toprakkale üzerinde kurulmuş olduğu ve adını da Hititlerin bir kolu olan “Sibasip” kavminin adından aldığı sanılmaktadır. Phrygia’Iılar, Asur’lular, Roma’lılar, Bizans’lılar burada hüküm sürmüşlerdir. 1071 de Selçuk Türklerinin eline geçmiş, 1081 de de Danişment Beyliğinin merkezi olmuş, bir ara İlhanlıların işgaline maruz kalmıştır. XIV. yüzyılda Kadı Burhanettin hükümetinin idaresine dahil olmuş, XV. yüzyılda da Yıldırım Beyazıt tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Kurtuluş mücadelesinde büyük kahramanlık göstermiş bir şehrimizdir.

ŞEHİRDE TARİHİ ESERLER:

1) Kale – Yapılış tarihi bilinmemekte olan kale Aşağı ve Yukarı Kale olmak üzere iki kısımdan ibarettir. Aşağı Kale’nin sur yüksekliği 25 metre ve 5 kapısı bulunmakta idi. Bizans İmparatoru Justinianus, Danişmentoğulları, I. Alaaddin Keykubat ve Kadı Burhanettin tarafından tamir edilen bu kale ve duvarlardan bugün hiçbir iz kalmamıştır.

2) Şifaiye – (1217) Selçuk Sultanlarından I. İzzeddin Keykavus tarafından hastahane olarak yaptırılmıştır. İçinde İzzeddin Keykavus’un türbesi bulunmaktadır. İçi sırlı tuğla ve mozaiklerle süslenmiştir,

3) Çifte Minare – (1271) Selçuk Vezirlerinden Şemsettin Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Dikdörtgen şeklinde olan binanın iç kısmı tamamen yıkılmış, yalnız cephe kısmı ayakta kalmıştır. 20 metre yüksekliğindeki kapısı taş oymacılığının bir harikasıdır. Kapının üzerinde zarif tuğlalarla yapılmış, çinilerle süslenmiş, tek şerefeli iki minare vardır.

Sivas’tan İstanbul’a Giden Otobüs Firmaları

Öz Sivas Huzur
Sivas Tur
Metro Turizm
Asya Tur
Divriği Nazar
Lüks Divriği Ekspres
Sivas Kızılırmak
Huzur Turizm

Sivas İstanbul Otobüs Bileti alımlarınızda yukarıdaki firmaların biletlerini sitemiz üzerinden satın alabilirsiniz!