Sivas Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Sivas Otobüs Bileti

Sivas Otobüs Bileti, Otobüs Seferleri ve Sivas Otobüs Firmaları Bilet Fiyatları Bir Tık Ötede! 7×24 Online Sivas Biletleri Buradadır!

BİZANS ve Osmanlı dönemi yapılarına sahip Sivas’ın gerçek zenginliği Selçuklu anıtlarından kaynaklanır. Şifaiye Medresesi, kentin en değerli
Selçuklu eseridir. 1217 yılında yapılmıştır. Yapının çinileri restore edilmiştir.
Yalnız Taş Kapısı ile iki minaresi kalmış olan Çift Minare, 1271 yılında yapılmıştır. Kazılarda pek çok çiniler çıkarılmıştır.

Bölge, Anadolu’da ilk siyasal birliği kuran Hitit İmparatorluğu içindedir. İlk adının eski kavimlerden Sibasipler’den gelmiş ya da daha doğrusu Roma dönemi adı olan Sebasteia’dan gelmiş olduğu varsayılmaktadır.

Hititlerden sonra Babil ve Asurlular gibi Samı kavimler de Sivas dolaylarına erişmişlerdir. Ayrıca Hurriler ve Sakalar da bu bölgede kalmışlar, daha sonra Medler tarafından uzaklaştırılmışlardır. İranlılar, Makedonya Krallığı, Kapadokya Krallığı, Roma İmparatorluğu ve Bizans egemenliğine geçmiş, 1071 Malazgirt Savaşı ile Kutalmış oğlu I. Sultan Süleyman Şah bu çevreyi ele geçirmiştir.

Daha sonra Mengüçoğulları, İlhanlılar ve 1398’de de Osmanlılara geçmiş, ardından Timur ve ordularınca yağma edilmiştir. Fatih ve torunu Yavuz tarafından tümüyle Osmanlılar egemenliğine alınmıştır. 1923 yılında il yapılmıştır.

Coğrafi Konumu

Sivas, Orta Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Doğusunda Erzincan, batısında Yozgat, kuzeyinde Giresun, Ordu ve Tokat, güneyinde de Kahramanmaraş ve Malatya illeri ile çevrilidir.

İl toprakları yüksek dağlar ve platolarla kaplı engebeli bir kesimdedir. Bu dağlar ve platolar, Kızılırmak ve Fırat’ı besleyen akarsularla derinlemesine parçalanmıştır. Kelkit Vadisi’nin kuzey ve güneyinde yer alan Kuzey Anadolu Dağları’nın üzerinde başlıca yükseltiler; Iğdız Dağı (2.434 m), Karagül Dağı (2.935 m), Tekeli Dağı (2.643 m), Asmalıdağ (2.416 m), Yıldız Dağı (2.552 m), Çamlıbel Dağları (2.038 m), Kösedağı (2.812 m) ve Kızıldağ (3.025 m)’dir. Sivas Otobüs Bileti aldığınızda Asmalı Dağ gibi birçok dağı yakından görürsünüz.

İlin güneyinde Orta Torosların uzantısı olan Tahtalı Dağı (2.700 m), Gurun güneyindeki Hizanlı Dağı (2.266 m). Karaca Dağı (1.789 m), Bey d ağı (2.557 m) da önemli doruk noktaları arasında sayılır.

Akarsuları; Kızılırmak. Kelkit. Çatlı, Tohma ve Tozanlı çaylarıdır.

Gölleri; Hafik, Lota ve Gökpınar gölleridir.

Yüzölçümü 28.488 kilometrekaredir.

Mevsimler ve Hava

Sıcaklık, yaz ayları süresince genellikle 24-25 derece arasındadır. Ağustos’ta 37-38 dereceye kadar çıkar. Geceleri serindir. Bölgede yazın pek yağmur yağmamaktadır.

Rüzgâr, sürekli olarak kuzeyden ya da güneydoğudan hafif olarak eser.

Hava, yılın 100 günü açık, 175 günü az bulutlu ve 90 günü de kapalı ve yağışlı geçer.

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri; buğday, arpa, çavdar, yulaf, fiğ, şekerpancarı, patates ve baklagillerdir. Sanayi ürünleri de vagon, lokomotif, çivit, kiremit, un, sabun ve sodadır.

Yeraltı zenginlikleri, antimuan, bakır, krom, kurşun, çinko, manyezit, linyit, tuz ve filuorittir.

Ulaşım ve Yöresellik

Türkiye’nin önemli yollarının kavşak noktasında yer alan Sivas’ın ulaşım bakımından tarihin en eski dönemlerinden beri önemi korunmuştur. Sivas – Samsun ve Haydarpaşa – Kars demiryolunun ulaşıma açılmasıyla il daha da önem kazanmıştır. Ayrıca uçak bağlantılıdır.

İl; Ankara’ya 437, İstanbul’a 878, İzmir’e 1.023, Tokat’a 105, Ordu’ya 343 ve Kahramanmaraş’a 426 kilometre uzaklıktadır. Sivas Otobüs Bileti ile Tokat, İzmir, İstanbul ve daha birçok ile gidebilirsiniz.

Bir yayla kenti olan Sivas, özellikle âşıklık denilen geleneksel halk ozanlarının başlıca merkezlerindendir. En yaygın türküleri; Kırmızı Göl, Alageyik, Leylim Yar, Name Gelin, Kekliğimi Vurdular, Tevekte Üzüm Kara, Sabah Güneşi Doğmuş, Kızılırmak, Açıl Mor Menevşem ve en ünlü oyunları da; Garkın Halayı, Dudum Halayı, Madımak, Sarıkır, Hafik Alayı, Sin Sin, Horozumu ve Kartal Halayı’dır.

Madımak, Pancar çorbası, Sivas kebabı, Deskütan çorbası, Kaburga dolması, Zara baklavası ilin yemek folklorundandır.

Görülecek Yerler

Kale: Hangi tarihte yapıldığı bilinmemektedir.

Ulu Cami: II. Kılıçaslan yaptırmıştır.

Meydan Camii: 1564 yılından kalmadır.

Şifaiye: Akıl hastaları için I. İzzettin Keykavus yaptırmıştır.

Biruciye Medresesi: Sivas’ın Selçuk anıtlarının toplandığı yerde 1271’de İlmiye Medresesi olarak yaptırılmıştır.

Gök Medrese: Selçuk sanatının en güzel örneğidir.

İnkılâp Müzesi: Sivas Kongresi’nin toplandığı binanın iki odası bugün müze olarak kullanılmaktadır.

Divriği: Bizans dönemindeki adı Teplike’dir. Bu dönemden günümüze hiç eser kalmamıştır. Mengücekler’den Kale ve Kale Camisi ile Ulu Cami ilgiye değerdir. Sivas yöresinde Yeni Han, Serçe Han, Tecer Han ve Yazı Han, Kangal’da Ağaca Han.

Sivas Otobüs Bileti alın ve Kale’den Meydan Cami’ye, Medreseden Müzeye kadar birçok yeri gezin!

İlin Ünlüleri

Pir Sultan Abdal, Ruhsatı, Âşık Veysel, Aşık Talibi, Ali İzzet (Halk ozanı), Muzaffer Sarısözen (Folklorcu), Sedat Veyis örnek (Bilim adamı), Abdülkadir Noyan (Asker), Abidin Mortaş (Mimar), Refik Koraltan (Devlet adamı), Vehbi Cem Aşkun (Araştırmacı), Hüsrev Mola (Din bilgini), Hasan Hüseyin Korkmazgil (Şair, yazar).