Tekirdağ Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Tekirdağ Otobüs Bileti

Tekirdağ Otobüs Bileti Almadan Önce Otobüs Seferleri, Tekirdağ Otobüs Firmaları Bilet Fiyatları Burada! Biletinizi Kolayca Satın Alabilirsiniz.

TARİH öncesinden beri bir yerleşme yeridir. Tekirdağ toprakları: M.Ö. 1200 yılında Frigler, Tekirdağ ve Marmara’dan geçerek Anadolu’ya gitmişlerdir. Tekirdağ’a adını veren Traklar uzun süre bu bölgede yaşamışlardır M.Ö. VI. yüzyıl sonlarında İran hükümdarı Büyük Darius, Trakya ile birlikte bu toprakları da İran İmparatorluğu’na katmıştır.

İranlılardan sonra önce Atina’nın, sonra da Makedonya Krallığının egemenliği başlamıştır. Vespasien tarafından Roma İmparatorluğu’na verilen Tekirdağ, bu imparatorluğun ikiye ayrılmasıyla Bizans İmparatorluğu’na kalmıştır.

Uzun süre Bizans yönetiminde kalan kent, daha sonraları çeşitli akımların etkisiyle zaman zaman yıkılmış ve yağma edilmiştir.

İlk adı Bizans’tı, sonra Rhaedestus olmuş, ancak tarihte önemli bir rolü olmamıştır. 1357 yılında Tekirdağ. Gazi Murat Bey tarafından alınmış ve tekrar Bizanslıların eline geçmişse de, 1362 yılında 1. Sultan Murat Hüdavendigâr bu bölgeyi geri almıştır.

Türkler kenti aldıklarında Rodosçuk ve 1772 yılında da yine Türklerin Bizans derebeylerine taktıkları Tekfur adından gelme Tekfurdağı adını vermişlerdir. Osmanlı dönemi boyunca Vize sancağına bağlı bir ilçe merkezi, Tanzimat’tan sonra da Edirne eyaletinin sancak merkezi olmuştur. Rus, Balkan ve Kurtuluş savaşlarında düşman işgaline uğramıştır. 1917’de adı Tekirdağ olarak değiştirilmiş ve 1923 yılında il yapılmıştır.

Yıllarca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Tekirdağ’a gitmek için sadece Tekirdağ otobüs bileti almak fazlasıyla yeterli olacaktır.

Coğrafi Konumu

Tekirdağ, Marmara Bölgesi’nin Trakya kesiminde yer alır. Doğusunda İstanbul, batısında Edirne ve Çanakkale, kuzeyinde Kırklareli, güneyinde de Marmara Denizi ile çevrilidir.

İlin yüzey biçimlerini, güneyinde uzanan Ganos Dağları; kuzeydoğusundaki Istranca (Yıldız) Dağları’nın doğu uzantıları ve bu dağlar arasındaki platolarla ovalar oluşturmaktadır. Tekirdağ’ın en yüksek doruğu Ganos Dağları üzerindedir. Güneybatı, kuzeydoğu doğrultusundaki bu dağlar, kentin güneybatısındaki deniz kıyısından yükselmektedir.

Ayrıca, akarsularla derince parçalanmış platolar vardır. Bunlardan ilin en alçak kesimi olan Ergene Ovası’na geçilir.

Önemli akarsuları; Ergene Irmağı, Çorlu, Hayrabolu, Oluknaşı ve Işıklar dereleridir.

Gölleri. Karademir baraj gölüdür.

Yüzölçümü, 6.218 kilometrekaredir.

Mevsimler ve Hava

Sıcaklık, kıyı kesimlerinde Akdeniz iklimi olarak görülür. Yazlar sıcak ve kuraktır. 22 dereceden aşağı düşmez. Temmuz ayında 37 dereceyi bulur.

Kış aylan çok yağışlıdır.

Rüzgâr kuzeydoğu yönünden eser.

Hava, yılın 80 günü açık. 181 günü parçalı bulutlu ve 104 günü de kapalı ve yağışlı geçer.

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri: buğday, arpa, yulaf, mısır, şekerpancarı ve ayçiçeğidir. Sanayi ürünleri de; bitkisel yağ, şarap, rakı, konserve, un, sabun ve metal eşyadır.

Yeraltı zenginlikleri; linyit, manganez ve asbesttir.

Ulaşım ve Yöresellik

Tekirdağ ili, Türkiye’yi İpsala gümrük kapısı de Avrupa’ya bağlayan ve Marmara Bölgesi’nin Çanakkale Boğazı ile Ege Bölgesi’ne ulaştıran karayolları üzerindeki konumuyla önemli bir ulaşım merkezidir.

Ayrıca Marmara Denizi’nin kıyısında da doğal bir limana sahiptir. Ankara’ya 580, İstanbul’a 139, İzmir’e 512, Kırklareli’ne 119, Edirne’ye 137 ve Çanakkale’ye de 171 kilometre uzaklıktadır. Tekirdağ otobüs bileti ile İstanbul’a yaklaşık 90 dakikada, Edirne’ye de 1 saatte varmış olursunuz.

Bölgede halk müziği ve oyunlar. Edirne ve Kırklareli’nde olduğu gibi Rumeli ağzı özelliklerini taşımaktadır. Borana, Tekirdağ köftesi, Höşmerim, Şarköy baklavası ilin yemek folklorundandır.

Görülecek Yerler

Marmara Ereğlisi: Eskiden Penitlius olan adı M.S. V. yüzyılda İleracleya olmuştur. O dönemle ilgili kale kalıntıları vardır.

Şarköy: Denizi ve şarapları ile ün yapmıştır.

Tekirdağ otobüs bileti alarak Şarköy ve Marmara Ereğli’sini doyasıya gezebilirsiniz.