Tokat Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Tokat Otobüs Bileti

Tokat Otobüs Bileti Fiyatları, Seferleri, Firmaları Burada! Taksitle Tokat Otobüs Bileti Satın Alın, Sorgulama Yapın!

Antik çağda Tokat’a Com ana Pontica denirdi. O dönemden bugüne kalan hiçbir şey yoktur. Romalı komutan ünlü Sezar’ın “Veni-Vidi-Vici” (Geldim, gördüm, yendim) sözünü söylediği bölge olması nedeniyle de tarih değeri büyüktür. Bu yer, bugün Zile (eski Zela) çevresindedir.

Hititlerden sonra uzun yıllar birçok Türk ve İran devletinin egemenliğine giren bölge, M.S. 395’te Bizans’ın payına düşmüş; İranlı Sasanilerin ve Müslüman Arapların akınları ile karşılaşmış, 1071’den sonra Kutalmış oğlu 1. Sultan Süleyman tarafından alınmıştır. Kentte Osmanlı eserleri arasında Hatuniye Camii, Ali Paşa Camii Hamamı, Türbe. Han, Bedesten, Çarşı ve Mescit sayılabilir. Gök Medrese, bugün müzedir ve 1275 yılında Şifahane olarak yapılmıştır. İki katlı eyvanlı anıttır. Çinilerle süslüdür. Kale çok dik ve sarp bir kayalık üzerinde yapılmıştır. 28 burçludur. Bizans döneminde yapılmışsa da Osmanlılara kadar onarılmış ve son şeklini almıştır.

Tokat otobüs bileti alırken ücretin tümünü ödemenize gerek yok. Bir çok firmanın biletini taksitle alabilirsiniz!

Coğrafi Konumu

Tokat, Karadeniz Bölgesi’nin iç kesiminde yer alır. Doğusunda Ordu, batısında Yozgat ve Amasya, kuzeyinde Samsun, güneyinde de Sivas illeri ile çevrilidir.

İlin yer biçimlerini yükseltileri 1600 – 2400 metre arasında değişen dağlar, bunların eteklerinde uzanan platolar, derince yarılmış vadiler ve ovalık alanlar oluşturmaktadır. Doruk noktaları arasında; Sehnakavası Tepesi (2.365 m.), Erdem Baba Tepesi (2.181 m ) ve Toraç Dağı (2.112 m.)’dir.

Akarsuları; Çekerek suyu, Tozanlı ve Kelkit çaylarıdır.

Gölleri. Çukurgöl. Güllüköy gölleri, Almus ve Boztepe baraj gölleridir. Yüz ölçümü. 9.958 kilometrekaredir.

Mevsimler ve Hava

Tokat ilinde iç kesimlere doğru biraz daha sertleşen nemli Karadeniz iklimi egemendir. En sıcak ayları Temmuz ve Ağustos’tur. En düşük sıcaklık -19 derecedir.

Yılın 94 günü yağışlı, 84 gün güneşli ve 185 günü bulutlu, 97 günü de kapalı ve yağışlı geçer.

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri; buğday, arpa, mısır, nohut, fiğ, şekerpancarı, tütün ve ayçiçeğidir. Sanayi ürünleri de; şeker, meyve suyu, konserve, un, işlenmiş bakırdır.

Yeraltı zenginlikleri; antimuan, krom, asbest, betonit, mermer, linyit ve kaolendir.

Ulaşım ve Yöresellik

Türkiye’nin her bölge ve yöresi ile karayolu bağlantıları vardır. Samsun – Sivas demir yolu ilin Turhal ve Artova ilçelerinden geçmektedir.

İl: Ankara’ya 391, İstanbul’a 802, İzmir’e 977, Sivas’a 105, Amasya’ya 112 ve Yozgat’a 226 kilometre uzaklıktadır.

Uşak otobüs bileti ile Sivas ve Amasya biletlerini indirimli olarak alabilirsiniz.

Bölgenin halk müziği ve oyunları, oturak, halay ve samah düzenine bağlıdır. En önemli ve yaygın türküleri: Armuttan Kayacağım, Tokat Bir Bağ içinde, Hey Onbeşli Onbeşli, Niksar’ın Fidanları, Kale’nin Bedenleri, Aşağıdan Gelen ve Alaca Çorap Örmedim; oyunları da Omuz halayı, Ağırlama, Lalelim, Necip halayı, Sin sindir.

Madımak, Mercimek pilav, çökelekli keşkek, patlıcan perhizi ve Un helvası ilin yemek folklorundandır.

Görülecek Yerler

Zile (Zela): Tokat’ın 70 kilometre batısında kale kalıntıları, camiler, hamamlar ve Hatun ilanı. Hasan Ağa Medresesi. Selçuk ve Osmanlı yapıları arasındadır.

Niksar: Bizans döneminin önemli bir kentidir. Kalesi hala görkemlidir. Ulu Cami restore edilmiştir. Kapısının sanat değeri büyüktür. Kırkkız, Melik Gazi türbeleri XII. yüzyıldan sonra yapılmıştır. Niksar’da Ayvaz Sayfiyesi ile Panayırı gezi yerleridir.

Turhal: Ortaçağ’dan kalma kalesi, Mehmet Dede Türbesi, Ulu Cami önemlidir.

Uşak otobüs bileti kampanyaları hakkında bilgiler alarak en ucuz bileti satın alırsınız ve paranız cebinizde kalır!