Trabzon İstanbul Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Trabzon İstanbul Otobüs Bileti

Trabzon İstanbul Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları Burada! Trabzon’dan İstanbul’a Giden Otobüs Firmaları ile En Ucuz Bileti Al!

Doğu Karadeniz bölgesinin en büyük ilidir. Trabzon, Karadeniz’in doğu kıyısında en güzel ve en işlek limandır. İran’a giden eski beynelmilel yolun üzerinde bulunması dolayısıyla büyük bir kıymeti vardır.

Eski adı Trapezus olup M.Ö. VII. yüzyılda kurulmuş bir Miletos kolonisidir. Pontus Krallığının, Romalıların hakimiyeti altına giren bu şehir bilhassa M.S. II. yüzyılda Hadrianus tarafından imar edilmiştir. Bilahare Bizanslıların idaresinde bulunmuştur. 1204’de Latinlerin İstanbul’u zapt etmeleri üzerine şehirden kaçan asilzadelerden AJ.exis Komnen Trabzon’a gelerek burada Trabzon – Rum İmparatorluğunu kurmuştur.

1214’de Selçuk Hükümdarı İzzettin Keykavus’un Sinop’u zapt etmesi üzerine Trabzon İmparatorluğunun hudutları daralmıştır. Trabzon şehri 1221’de iki defa Selçuklular tarafından sarılmıştır.

XIII. yüzyıl boyunca çeşitli Türk Beyleri tarafından zorlanan Trabzon Osmanlı Sultam Murat II zamanında denizden de hücuma maruz kalmıştır. 1453’dan itibaren Osmanlı Devletine vergi ödemeğe mecbur edilen şehir, XV. yüzyılın sonlarına doğru Trabzon – Rum İmparatorluğunun Fatih tarafından ortadan kaldırılmasıyla Osmanlı hakimiyetine geçmiştir. Yavuz Sultan Selim şehzadeliğinde burada Valilik etmiş, Kanuni Sultan Süleyman burada doğmuştur.

ŞEHİRDE TARİHİ ESERLER:

1 – Bizans eserleri:

 1. a) Kale – Bizanslılar devrinde yapılan bu kale üç kısımdır. Aşağıhisar, Ortahisar ve İçkale (Kulehisar) dir. Surların kalınlığı 2-4 metredir. Aşağıhisar’ın zirvesindeki kayalıklarda Güzel Saray isminde son zamana ait yanmış bir şato harabesi vardır.
 2. b) Ortahisar Camii (Fatih Camii) – Kale de Orta Hisar’da yer alan bu cami, eskiden Panaghia Chyrokephalos kilisesiydi. Fatih Sultan Mehmet tarafından camie çevrilmiştir. Mihrap ve minberi önemlidir.
 3. c) Yeni Cuma Camii Eskiden St. Eugenius kilisesiyken cami haline getirilmiştir. Bizans mimarisinin güzel bir örneğidir.
 4. d) Ayasofya Kilisesi – İç duvarları güzel fresklerle kaplıdır. XIII. yüzyıldan bir eserdir. Restore edilmektedir.
 5. e) Küçük Ay vasıl Kilisesi – Roma stilinde yapılmış ilk Hıristiyan kilisesidir.

2 – Osmanlı eserleri:

 1. a) Güibahar Hatim Camii (Büyük İmaret Camii) – Tek kubbelidir. Büyük kubbeyi taşıyan duvarlardaki yuvarlak ve dairevî kemerler İstanbul’da Sultan Selim, Edirne’de II. Beyazıt camilerinde görülen çağdaş sanat anlayışına göre yapılmıştır. Yanında camii yaptıran Gülbahar Hatun’un türbesi vardır.
 2. h) Hatip Camii – XVI. yüzyıldan bir eserdir.
 3. c) Pazar Kapı Camii – Barok tarzında olup tek minarelidir.
 4. d) İskender Paşa Camii – XVI. yüzyılda yapılmış olup XVIII. yüzyılda tamir edilmiştir.
 5. e) Hatuniye Cami ve Türbesi – XV. yüzyıldan kalmadır.
 6. f) Çarşı Camii – Osmanlılar devrinde yapılmıştır.
 7. g) Pir Mehmet Türbesi – XVI. yüzyıldan bir eserdir.
 8. h) Hamamlar – Tophane Hamamı, Sekiz Direkli
 9. i) Taşhan – Çarşı Camii yanındadır. XVI. yüzyıldan kalmadır.

GEZİLECEK YERLER:

1) Gümüşçüler Çarşısı – Gümüşten yapılmış çeşitli eşyalar satılmaktadır.

2) Boztepe – Şehrin doğu kısmında, her tarafa nazır bir mesiredir. Burada bir cami bulunmaktadır.

3) Kale Parkı – İskele civarında güzel bir dinlenme yeridir.

CİVARDA TARİHİ YERLER:

1) Sumelas (Meryem Ana) Manastırı – Trabzon’un 5-1 Km. güney doğusunda Altındere vadisinde etrafı ladin ormanı ile kaplı sarp bir kayanın üzerinde inşa edilmiştir. Bizans devri yapıları içinde en önemlisidir. Hem mimari yapısı, hem de süslenmesi bakımından (bilhassa Meryem’in tasviri) ilgi çekicidir. Son şeklini 1400 yıllarında almıştır. Bu benzersiz Manastırı, Trabzon İstanbul Otobüs Bileti alarak görebilirsiniz.

2) Kesteldeki Derebeyi Şatosu – Dış görünüşü çok güzeldir. Zindanları ilgi çekici bir manzara arz etmektedir.

GEZİLECEK YERLER:

1) Soğuk Su – Şehrin T Km. güney – batısındaki Soğuksu Tepesinde, Atatürk’ün köşkü bulunmaktadır. Aynı zamanda Trabzon’un şirin sayfiye yerlerinden biridir. Yemyeşil çam ağaçlarıyla örtülüdür. Trabzon İstanbul Otobüs Bileti alın ve bu yeri daha yakından görün!

2) Kanıta Plajı.

3) Kisarna – Gazi Köşkünden 2 Km. kadar ilerde bulunan Kisarna Maden Suyu kaynağı Bizanslılar devrinde kullanılmakta idi ve mukaddes olarak tanınmıştır.

4) Zafanos – Şehre hakim olan bu tepe Trabzon’un hem sayfiye yeri, hem de mesiresidir. Boztepe adı da verilen bu yerde kamp kurmak mümkündür.

5) Maçka – Zigana Dağları eteklerinde kurulmuş şirin bir kasabadır.

6) Zigana Dağlan – Çam ve meşe ormanları ve yüzlerce metre yükselen kayalarla kaplı, derin vadili bu dağlar, son derece ileri çekicidir.

7) Hamsi Köyü – Zigana Dağlarında tipik bir dağ köyüdür.

Trabzon’dan İstanbul’a Giden Otobüs Firmaları

Kanberoğlu Turizm
Metro Turizm
Sakarya Vib Turizm
Asya Tur

Trabzon İstanbul Otobüs Bileti alırken bizi tercih ettiğiniz için Otobus.Org ailesi olarak teşekkür eder, iyi yolculuklar dileriz.