Trabzon Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Trabzon Otobüs Bileti

Trabzon Otobüs Bileti, Otobüs Firmaları En Ucuz Fiyatları İle Burada! İstediğiniz Otobüs Seferleri Seçimi İle Trabzon’a Giden Otobüs Firmaları Burada!

M.Ö., VII. yüzyılda Sinop’tan sonra kurulan Miletos kolonisidir. Eski adı Trapezus’dur. Pontas ve Roma egemenliğinin ardından M.S. II. yüzyılda il Adrian tarafından onarılmıştır. Daha sonra Bizans İmparatorluğu egemenliğine geçmiş, Aleksis Kommen’in kurduğu Trabzon – Rum İmparatorluğu’nun merkezi olmuştur.

M.Ö. V. yüzyılda 10.000Tik Yunan kafilesi; başlarında Ksenofon da olduğu halde Babil yakınındaki Cunaxa’dan Trabzon’a kaçmaları, ilk çağ tarihinin önemli olayıdır. 1461’de Osmanlı egemenliğine girmiştir. Kanuni Sultan Süleyman burada doğmuştur.

1916 yılında Rus işgaline uğrayan kent, 1918’de kurtarılmış ve 1923 yılında da il yapılmıştır.

Trabzon, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alır. Doğusunda Rize, batısında Giresun, kuzeyinde Karadeniz ve güneyinde de Gümüşhane illeriyle çevrilmiştir.

Coğrafi Konumu

İI topraklarının yer biçimleri Doğu Karadeniz Dağları ve denize doğru alçalan plato düzlüklerinden oluşmaktadır. Bu dağların doğu kesiminin Zigana Dağları ve Rize Dağları, ilin güneyinde uzanırlar. Yükseltileri 2000 metreyi aşan bu dağlar üzerindeki en doruk nokta, Çakırgöl Dağı (3.063 m)’dir. Batıdaki Horoz Dağları (2.396 m.) ve güneydeki Soğanlı Dağ (2.750 m.) diğer önemli yüksekliklerdir. Trabzon otobüs bileti alıp Karadeniz’i gezdiğiniz zaman bölgeden ayrılmakta zorlanacaksınız.

Dağlar çok sarp ve çok diktir. Zigana Dağları üzerindeki Zigana Geçidi aracılığında geçilir. Öbür yükseltiler; Ziyaret Dağı (2.650 m), Kara Kaban Dağlan (2.250 m)’dir.

İldeki akarsu ağını Karadeniz’e dökülen küçük akarsular meydana getirmektedir. Bunlar; İkizdere, Solaklıdere, Karadere, Değirmendere ve Fal Deresi’dir.

Gölleri; Uzungöl, Çakırgöl ve Sera Gölü’dür. Yüzölçümü 4.685 kilometrekaredir.

Mevsimler ve Hava

Sıcaklık, iç kesimlere doğru gidildikçe yazlan artmaktadır. Mayıs – Ağustos aylarında derece 38 e dek çıkar. Ekim ayı, en yağışlı aydır. Her mevsimde nem oranı yüksektir. Ilın egemen rüzgârı, güney rüzgârlarıdır. Hava, yılın 51 günü açık. 171 günü parçalı bulutlu ve 143 günü de kapalı ve yağışlı geçer.

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri; mısır, buğday, tütün, patates ve fındıktır. Sanayi ürünleri de: çimento, balıkyağı, un, çay, işlenmiş tutundur.

Yeraltı zenginlikleri; bakır, kurşun, çinko, betonit ve asbesttir.

Ulaşım ve Yöresellik

Trabzon’un bütün bölge ve illerle kara, deniz ve havayolları ile bağlantıları vardır.

İI, Ankara’ya 758, İstanbul’a 1.344, Rize’ye 75, Gümüşhane’ye 114 ve Giresun’a 131 kilometre uzaklıktadır. Trabzon otobüs bileti ile 81 ilden yolculuk edebilir ve Trabzon’dan da bir çok ile giden otobüs firmalarını inceleyebilirsiniz.

Trabzon, en hareketli horon merkezlerinden biridir. Dağınık yerleşme tipinin geçerli olması, yöre halk müziği ve oyunlarının değişik etkiler taşımasına yol açmıştır. En ünlü türküleri; Uy Trabzon Trabzon, Ah Dağlar Serin Dağlar, Ayna Ayna Ellere, Yavuz Geliyor Yavuz, Osman Paşa Verişmesi, İki Bülbül Bir Derede Ötüşür ve en yaygın oyunları da Bıçak Horonu, Dolayı Horon, Ters Ayak, Sis Dağı, Sallama, Temürağa ve Stasta’dır.

Karadeniz pidesi. Eritme, Kuru fasulye ve Sütlaç ilin yemek folklorundandır.

Görülecek Yerler

Kale; Bizans ürünüdür. Aşağı hisar – Ortahisar – İçkale (Kulehisar) olmak üzere üç bölümdür.

Ortahisar Camii; Geçmişin ünlü Pamaghia Chrvsokephalos Kilisesidir.

Yeni Cuma Camii: Bizans mimarisinin güzel bir örneği olan St.Eugenius Kilisesi iken camiye çevrilmiştir.

Ayasofya Kilisesi Bir süre Cami olarak kullanıldıysa da müze olarak restore edilmiştir. Duvarlarda güzel freksler vardır.

Küçük Ayvası! Kilisesi; Hıristiyan kilisesi iken camiye çevrilmiş ve çok iyi korunmuştur.

Gülbahar Hatun Camii: Yavuz Selim’in annesi adına yaptırılmıştır. Hatip Camii XVI. yüzyıl eseridir. Pazar Kapı Camii, Barok tarzıdır. İskender Paşa Camii, Pir Mehmet Türbesi, Hamamlar, Taşhan tarih değerine sahip anıtlardır.

Gazi Köşkü: Şehrin 7 kilometre güneybatısında, tepe üzerinde önceleri Kabayani’nin köşkü iken Atatürk’e armağan edilmiş ve Atatürk 1921 yılında üç gün burada kalmıştır.

Kestel Derebeyi Şatosu: İlginç zindanları olan şato, iki katlı olup ikinci katta duvarları malakari süslü, ocaklı ve döner tavanlı odaları ile XVII. yüzyılla ilgili iyi korunmuş bir yapıdır.

Hızır İlyas Manastırı: Kuştul köyü yakınlarındadır. Bir kayanın üzerindedir. Merdivenle çıkılır. Yangından sonra onarılmıştır.

Soğuksu: Kentin güneybatısında Atatürk’ün köşkünün bulunduğu yerdir Trabzon’un sayfiye yeridir. Boztepe. Maçka, Kisarna Madensuyu, Hamsi Köyü piknik ve dinlenme yerleridir.

Otobus.org ile Trabzon otobüs bileti alın ve Ayasofya Kilisesi gibi birçok ünlü yeri yerinde görün!