Tunceli İstanbul Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Tunceli İstanbul Otobüs Bileti

Tunceli İstanbul Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları Burada! Tunceli’den İstanbul’a Giden Otobüs Firmaları ile En Ucuz Bileti Al!

Güney Doğu Anadolu’nun Fırat bölgesinde bulunmaktadır. Arazisi yer yer çok sarp ve dağlıktır. Fırat ve kolu olan Munzur Suyu derin bir vadi içinde akar. Bölgede hayvancılık ve ziraat inkişaf halindedir.

Bölgenin tarihi hakkında fazla bir bilgimiz yoktur. Osmanlılar devrinde adı Dersim olan bu bölge zaman zaman Romalılar. İranlılar Araplar ve Bizanslılar tarafından zapt edilmiştir. 1071 Malazgirt savaşından sonra Mengüçoğullarının, XII. yüzyılın başlarında da Artukoğullarının eline geçmiş. 1233 de Selçuklulara katılmıştır. XVI. yüzyılda. Yavuz Sultan Selim tarafından Osmanlı topraklarına katılmıştır.

CİVARDA TARİHİ YERLER:

1) Mazgirt – Tunceli’nin güneyindedir. Başlıca eserler Mazgirt Kalesi, Elti Sultan Türbesi, Bağın Kalesi’dir.

2) Pertek – Tunceli’nin 6 Km. kadar güneyindedir. Başlıca eserlerden olan Kale, Orta Çağ’dan kalmadır. Bugün Kale’nin içindeki büyük sarnıçtan başka hiçbir eser yoktur. Kale oldukça iyi muhafaza edilmiştir. Kale’nin eteğinde Pertek Beylerinden Rüstem Beyin oğlu Baysungur’un eseri olan bir camii ile 1560 tarihinde Çelebi Ağa tarafından yaptırılmış Camii ve Sultan Murat’ın Bağdat seferi esnasında yapılmış eski bir kervansaray kalıntısı bulunmaktadır.

3) Sağman Kalesi ve Camii – Pertek kasabasına 15 Km. mesafededir. Kalenin Diyarbakır Beyleri tarafından yaptırıldığı sanılmaktadır. Camii, III. Murat devrinde yapılmıştır. Caminin yanında bir de türbesi bulunmaktadır.

GEZİLECEK YERLER:

1) Munzur Suyu ve Peri Suları vadisinin vahşi bir güzelliği vardır. Suları berraktır.

2) Avcılık Tunceli’nde çok zengin av sahaları vardır. Ayı, su samuru, sansar, siyah tilki avlanır.

Tunceli İstanbul Otobüs Bileti, en ucuz ve en çok alternatif otobüs firmaları ile Otobus.org’da!