Tunceli Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Tunceli Otobüs Bileti

Tunceli Otobüs Bileti Almak, Seferleri, Firmaları En Ucuz Tunceli Otobüs Biletleri Burada! Güvenle Biletinizi Satın Alabilirsiniz!

Doğal bir duvara benzeyen ulu ve görkemli dağların çevirdiği Tunceli’ye erişmek güçtür. Buna karşın, Hititler bu çevreyi de egemenlikleri altına almışlardır. Hurriler, Babil ve Asur İmparatorlukları, Medler ve İranlılar, Büyük İskender, Ermeni Kralları ve Bizans İmparatorluğu toprakları içinde görülmüşse de hiç bir zaman tam bir egemenlik altında olmamıştır. Türklere Kutalmış oğlu Sultan 1. Süleyman eliyle geçmiştir

1847 yılında Dersim adıyla sancak olmuş, 1916 Dersim ayaklanması ve 1921 Koçkiri ayaklanmasından sonra Elazığ’a bağlı (1925) bir ilçe olan Dersim, 1936 yılında il yapılmıştır.

Coğrafi Konumu

Tunceli, Doğu Anadolu bölgesinde yer alır. Doğusunda Bingöl, batısında ve kuzeyinde Erzincan, güneyinde de Elazığ illeri ile çevrilidir.

İl topraklarının başlıca yüzey biçimlerini dağlık alanlarla, bunların arasında yer alan, derin vadilerle ayrılmış plato düzlükleri oluşturur. İlin kuzeyinde Munzur Dağları’nın doğu uzantıları olan Mercan Dağları ve Bağırpaşa Dağı yer alır. Bu dağlar üzerindeki doruklar; Munzur Tepe (3.188 m.), Eğripınar Tepesi (3.250 m.) ve Bağırpaşa Tepesi (3.390 m.)’dir.

Platolar, çok derin vadilerle yarılmış olduklarından engebeli bir görünümdedir. İlin önemli akarsuları; Munzur Suyu, Peri Suyu, Pülümür Suyu, Hozat Deresi, Avuşkert Deresi ve Ormanyolu Çayı’dır.

Gölleri, Keban baraj gölüdür. Yüz ölçümü, 7.774 kilometrekaredir. Tunceli otobüs bileti aldığınızda Keban Baraj Gölü’nü de yakından görebilirsiniz.

Mevsimler ve Hava

Kara iklimi egemendir. İlde ortalama olarak 86 gün yağışlı, 13 gün kar yağışlı, 50 gün karla örtülü, 111 gün açık, 165 gün parçalı bulutlu ve 89 gün de kapalıdır.

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri; buğday arpa, şekerpancarı, fiğ, badem ceviz, fasulye ve soğandır. Sanayi ürünleri de: Kilim, peynir ve yemdir.

Yeraltı zenginleri: krom, bakır, manganez, tuz ve asbesttir.

Ulaşım ve Yöresellik

İl, Erzincan – Elazığ karayolu üzerindendir. Ankara’ya 806, İstanbul’a 1.217, İzmir’e 1.392, Erzincan’a 129 ve Elazığ’a da 153 kilometre uzaklıktadır. Buradaki bir çok ilden Tunceli otobüs bileti alarak şehre gidebilirsiniz.

Tunceli yöresinde yaygın türkülerin çoğu sazbent ya da seyir adı verilen Alevi aşıkların eserleridir. Başlıca türküleri; Yarim herçin içinde, Karadır kaşın senin, Yusuf’un atına verdim samanı, Alimin yalusuna, dumanın kanadı, Köroğlu’nun bir atı var dıraşhan ve Siyah perçemlerin. Oyunları da; Ağırlama, Lorke, Karaçor, Tamzara, Koşalma, Dello, Dıntıngo ve Kemal Çavuş’tur.

Görülecek Yerler

Pertek Kalesi: Murat Suyu’nun en manzaralı noktasında kurulmuş bir Ortaçağ kalesidir. Eteğinde iki cami bulunur. Baysungu ve Çelebi Ali camileri de ilgiye değerdir.

Mazgirt: Asurlularla ilgili çivi yazılı sütun Etli Sultan Türbesi ve Cami: Sağman’da aynı adlı bir kale ve cami vardır.

Çemişgezek: Büyük Cami ve kayalara oyulmuş derviş hücreleri ilgi çekicidir. Tunceli’nin her yanı doğal ve yabanıl güzelliklerle doludur.

Karagöl Çağlayanı, Nazimiye’deki Dereova çağlayanı, Mazgirt’te Peri Suyu kıyılarında Bağın kaplıcası, Pülümür’de Kara Derbent kaplıcası ve Anafatma maden suyu bölgesinin sayısız güzelliklerinden bazılarıdır.

Munzur: Sularında on dört çeşit alabalık türü yaşar.

Otobus.Org ile Tunceli otobüs bileti alımlarınızı bilet arama motoru sayesinde önce araştırma yaparak sonra seçerek kolayca yapabilirsiniz!