Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Uşak Otobüs Bileti

Uşak Otobüs Bileti Alabilir, Seferleri, Firmaları ve Uşak Otobüs Bileti Fiyatları Burada! En Ekonomik Uşak Biletlerini 2 Adımda Satın Alabilirsiniz!

Uşak adı, Türkçedir. Kentin kuruluşu pek eski değildir. Halısı ve dokumaları ünlüdür.

Hititler ve Frigyalıların egemenliğinden sonra Lidya ve Iran İmparatorluğu’na katılmıştır. Ege’yi, Yakın Doğu’ya bağlayan ünlü Kral Yolu buradan geçer. Büyük İskender bölgeyi Makedonya İmparatorluğu’na bağlamış, sonra Suriye ve Bergama krallığı egemenliklerine girmiştir. Bizans’la Selçuklular arasında birçok kez el değiştirmiş, İlhanlılara geçmiş ve 1429’da Osmanlı egemenliğine girmiştir. Uşak, özellikle I. Dünya Savaşı’nın ardından Yunan işgali görmüş ve Kurtuluş Savaşı’nda çok çetin çatışmalara tanık olmuştur. En zorlu savaşlar burada verilmiş ve Yunan Generali Trikopis burada esir düşmüştür.

Kent, 1 Eylül 1922 tarihinde işgalden kurtarılmış. Cumhuriyet’ten sonra Kütahya’ya bağlı bir ilçe merkezi olan Uşak, 1954 yılında da il yapılmıştır.

Otobus.org üzerinden Uşak otobüs bileti yer ayırtma, rezervasyon yaptırma ve bilet sorgulama gibi işlemlerinizi yapabilirsiniz!

Coğrafi Konumu

Uşak, Ege Bölgesi’nde yer alır. Doğusunda Afyon, batısında Manisa, kuzeyinde Kütahya ve güneyinde de Denizli illeri ile çevrilidir.

İl topraklarını yer biçimlerini yaylalar ve bunlar üzerinde yükselen dağlarla ovalar oluşturur. İlin en yüksek kesimi Murat Dağı (2.310 m.)’dır. Güre’nin güney doğusundaki Kaz Dağı (1.258 m.), Kışla Dağı (1.308 m.), Banaz’ın batısındaki Elma Dağı (1.805 m.), Beydağı ve Afyon sınırında yer alan Burgaz Dağı (1.754 m.) diğer ildeki doruk noktalardır. Ovaları içinde Banaz ve Uşak ovaları tarıma uygun ovalardır.

Akarsuları, Gediz Irmağı ve Banaz Çayı’dır. Yüz ölçümü, 5.341 kilometrekaredir.

Mevsimler ve Hava

Yaz aylarında sıcaklık, ortalama 20 derece dolayındadır. Temmuz ve Ağustos aylarında 32-33 derecelere çıkar.

Kış, yağışlıdır. Yazları kuraktır. İlin yaz mevsiminde aldığı rüzgar kuzey yönlüdür.

Hava, yılın 95 günü açık, 195 günü parçalı bulutlu ve 75 günü de yağışlı geçer.

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri; buğday, arpa, nohut, tütün, haşhaş ve şeker pancarıdır. Sanayi ürünleri de; şeker, halı, iplik ve dokumadır.

Yeraltı zenginlikleri; civa, manganez, mermer, kaolen ve uranyumdur.

Ulaşım ve Yöresellik

İlin Batı Anadolu’da ulaşım yönünden önemli bir konumu vardır. Afyon – İzmir kara ve demir yolu il merkezinden geçmektedir.

Uşak; Ankara’ya 370, İstanbul’a 495, İzmir’e 216, Afyon’a 110, Manisa’ya da 196 kilometre uzaklıktadır.

Uşak otobüs bileti ve saatleri bilgilerine ulaşarak dilediğiniz firmadan biletleri satın alabilirsiniz.

Yöre halkı müziği zeybek ve kırık hava türündedir. En yaygın türkü ve oyunları; Odam kireç tutmuyor, Ay buluta buluta, Yılan aktı kamışa, Kiremitte buz musun, Eşme kaya bezleri, Göçdere zeybeği, Sinanoğlu’dur.

Göveç, Tas kebabı, Keşkek, Alatene ve Pirinçli köfte ilin yemek folklorundandır.

Görülecek Yerler

Flaviopolis: Bu kentin yerinde bugün Banaz ilçesinin Ahlat köyü kurulmuştur. Romalılar döneminde yapılmış bir kasabadır. Uşak’ın 82 kilometre güneybatısında Eşme eski Katakekomene kentinin yerindedir. Selçuklar köyünde Klasik çağla ilgili bir tiyatronun kalıntıları görülür. Uşak’ın güney batısında Süleymanlı’da Blaundus kalıntıları vardır. Fakat eski kentten pek bir şey kalmamıştır.

Otobus.org ile Uşak otobüs bileti, taksitle de alınabilmektedir!