Van Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Van Otobüs Bileti

Van Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları ve Van Otobüs Bileti Fiyatları Bilgileri İle Burada! Arayın, Sorgulayın ve Bütçenize En Uygun Bileti Bulun!

Bir söylentiye göre Van kenti, Asur Kraliçesi Semiramis döneminde kurulmuştur. Daha sonra kenti Van adında bir beyin genişlettiği ve adının da buradan geldiği söylenir. Urartular zamanında Taspas adını almış ve ünlü kalesi yapılmıştır. Kent, İranlılardan sonra Pontos, Ermeni krallarının, Suriye krallarının, Bizanslıların ve Arapların eline geçmiştir.

1895’te Ermeni çetecilerinin baskınına uğrayarak baştan başa yanmıştır. 1915 ve 1918 yılları arasında Rus ve Ermeni işgalleri altında kalan kent 1923 yılında il. 1933 yılında bu kez ilçe ve 1936 yılında yeniden il yapılmıştır.

Coğrafi Konumu

Van, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Doğusunda Türkiye – İran sınırı, batısında Bitlis, kuzeyinde Ağrı, güneyinde de Hakkari ve Siirt illeri ile çevrilidir.

Van ili oldukça dağlık, engebeli ve yüksektir. Van Gölü kapalı havzası yaklaşık 2000 metre olan yüksek platolarla çevrelenmiştir, ildeki başlıca yükseltiler: İspiriz Dağı (3.668m.), Tendürek Dağı (3.542 m:), Aladağ (3.255 m). Erek Dağı (3.250 m ), Pirraşir Dağı (3.200 m.) ve Manda Dağı (3.020 m.)’dır.

En önemli akarsular: Karasu, Memedik Çayı ve Zilgın Deresi’dir.

Gölleri: Van Gölü, Akgöl, Kaz, Engiz, Sor gölleridir. Yüz ölçümü, 19.069 kilometrekaredir.

Otobus.org üzerinden Van otobüs bileti kampanyaları bölümünden faydalanarak biletinizi en ucuz fiyat ile satın alabilirsiniz!

Mevsimler ve Hava

Yazlar serin geçer. Ortalama sıcaklık, yaz mevsiminde 22 derecedir. Ekim’den Nisan ayına dek karlarla kaplıdır. Nisan, Mayıs ve Ekim aylarında bol yağmur yağar.

Doğu ve güneydoğudan esen rüzgârlar, kimi hafif, kimi de şiddetlidir.

Hava, yılın 120 gün güneşli, 200 günü parçalı butlu ve 45 günü de kapalı ve yağışlı geçer.

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri; buğday, arpa, çavdar ve şeker pancarıdır. Sanayi ürünleri de, süt ürünleri, yün, iplik, çimento ve undur.

Yeraltı zenginlikleri; kükürt, demir, perlit, ponzataşı, linyit, tuz ve travertendir.

Ulaşım ve Yöresellik

Van ilinin ulaşım bakımından ayrı bir önemi vardır. İran’a açılan Kapıköy sınır kapısı karayolu ve demiryolu için bir çıkış kapısı işlevindedir. İl merkezinin Tatvan ilçesi ile su yolu yurdun büyük merkezleri ile de hava yolu bağlantısı vardır.

İI Ankara’ya 1.271, İstanbul’a 1.629, İzmir’e 1.823, Bitlis’e 162, Hakkari’ye 204 ve Siirt’e 253 kilometre uzaklıktadır.

Otobus.Org, sizi düşünür. Van otobüs bileti aldınız ve otobüsünüzün kalkmasına günler kala bir problem yaşadınız ve biletinizin yanmasını istemiyorsanız. Hemen sitemiz üzerinden arama motorunda bulunan otobüs bileti iptali bölümünden 75 otobüs firması biletlerini iptal edip, paranızı iade olarak alabilirsiniz.

Yöre halk müziği ile oyunlarında çevre illerle ortak etkiler göze çarpar. Van, halk oyunları bakımından bir halay yöresidir. En yaygın türküleri; Şu Van’da üç şey var ki, Bizim iller ne güzel iller. Arpa ektim biçemedim, Masa üstünde testi, Yayla suyu yan gider ve Al almaya gelmişim ve oyunları da; Papuri, Lorke, Dello, Kersani ve Van Naresi’dir.

Çılbır, Ayranaşı, Eşkili ve Kelodoş ilin yemek folklorundadır.

Görülecek Yerler

Van Kalesi: M.Ö. IX. yüzyılda yapılmış kalenin büyük bölümü ayaktadır. Urartu Kralı 1.Sardur, kalker bir kayalık üzerinde doğudan batıya 1800 metre kuzeyden güneye 120 metre olarak yapılmıştır. Göl düzeyinden yüksekliği 80 metredir. Evliya Çelebi, 300 kadar topçu ve yeniçerinin iç kalede yaşadığı yazar.

Genelde Selçuklular döneminden kalan camiler: Ulu Camii, Kızıl Camii, Hüsrev Paşa Camii, Kaya Çelebi Camii; ayrıca Kümbet, Kitaplık, Medrese, Türbe, Han ve Hamam kalıntıları vardır.

İlin yakınında Van Gölü kenarında Gümüşdere, güzel bir plaj ve dinlenme yeridir.

Van Gölü; 3600 kilometrekare ve yurdumuzun en büyük gölüdür. Dağlık Van bölgesinde doğal bir güzellik sunan bu gölde bir takımadacıklar vardır. Ahtamar (Altamar) Çaltamar, Çarpanak ve Ardu önemlileridir. Gölde vapurla birlikte her türlü su araçları çalışmaktadır.

Altamar: Tarihi kilisesi görülmeye değerdir.

Güzelsu 1 Hoşap Kalesi; 1643 yılında Mahmudiye aşireti beylerinden Sarı Süleyman Bey taralından yapılan kalenin içinde camiler, hamamlar, zindanlar ve çeşmeler vardır. Hoşap Çavı üzerinde kurulmuştur.

Anzaf: Urartular döneminde yapılmıştır.

Toprakkale: Eski bir Urartu yerleşme yeridir.

Artık bayi bayi, otogar otogar Van otobüs bileti arama! Online bilet artık bir tık ötende, www.otobus.org’da!