Yozgat İstanbul Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Yozgat İstanbul Otobüs Bileti

Yozgat İstanbul Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları Burada! Yozgat’tan İstanbul’a Giden Otobüs Firmaları ile En Ucuz Bileti Al!

İç Anadolu’nun doğu bölümünde kurulmuştur. Bölgenin başlıca meşgalesi çiftçiliktir. Yozgat Ege kıyılarından İran’a ve İskenderun Körfezinden Karadeniz’e giden yolların kavşağında bulunduğu için asırlar boyunca bir yerleşme yeri ve çiftçi pazarı olarak ehemmiyetini muhafaza etmiştir.

Yozgat civarında Alişar’da yapılan kazılar neticesinde bu bölgenin geç Kalkolitik, Bakır Çağı, Erken Bronz, Hitit, Phrygia devirlerinde meskûn olduğu anlaşılmıştır.

Yozgat civarında rastlanan Roma çağı eserlerinden bu bölgenin bir müddet için Roma idaresi altında bulunduğu anlaşılmıştır. Daha sonraki devirlerde çeşitli hakimiyetlere sahne olan Yozgat XV. yüzyılda Osmanlılar idaresine girmiştir. Şehrin XVIII. yüzyıl ortalarında Türkmen Beylerinden Ahmet Paşa tarafından kurulduğu sanılmaktadır.

ŞEHİRDE TARİHİ ESERLER:

1) Çapanoğlu Mustafa Paşa Camii – 1779 yılında Çapanoğlu Mustafa tarafından yaptırılmıştır. Yanında bitişik olarak Süleyman Bey Camii (1795) vardır. İç Cami ve Dış Cami diye adlandırılmaktadır.

2) Saat Kulesi – 1870 yılında Belediye Reisi Ahmet Tevfikzade’nin teşvikiyle yapılmıştır.

CİVARDA TARİHİ YERLER VE ESERLER:

1) Alişar (Ankuva) – Şehrin 68 Km. doğusundadır. Anadolu’daki Hitit İmparatorluğunun mühim bir şehridir. Yapılan kazılarda Geç Bronz devri eserleri, çömlekler ve seramikler ortaya çıkarılmıştır. Hititler- den sonra Phrygia devrinde de yerleşme yeri olduğu anlaşılmıştır.

2) Kerkenez – Şehrin güney – doğusundadır. Hitit devrinde yerleşme yeri idi.

GEZİLECEK YERLER:

Akdağ – Çam ağaçları arasında güzel evlerle süslü bir kasabadır.

Otobus.org üzerinden Metro Turizm otobüs firması ile indirimli olarak Yozgat İstanbul otobüs bileti alımınızı yapabilirsiniz!