Yozgat Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Yozgat Otobüs Bileti

Yozgat Otobüs Bileti, Seferleri, Firmaları ve En Ucuz Yozgat Otobüs Biletleri Fiyatları Burada!

Yozgat adının nereden kaynaklandığı belli değildir. Eski Bir Türkmen adı olabilir. Bu çevrenin bir adı da Bozok’tur. Yozgat ili Hitit İmparatorluğu’nun en kalabalık yerleşme yerlerinden biridir. M.Ö. VI. yüzyılda bütün Anadolu gibi Iran (Pers) İmparatorluğu’na katılmıştır.

M.Ö. IV. yüzyılda Büyük İskender’in egemenliğine giren bölge, daha sonra Kapadokya Krallığı’na, Roma imparatorluğuma ve Bizans’a katılmıştır. Malazgirt zaferinden sonra da Selçuklu – Oğuz orduları bütün Anadolu gibi burasını da fethetmiştir.

Daha sonra İlhanlıların, İran Moğollarının, Uygur Türklerinin, Selçukoğullarının ve Osmanlıların eline geçmiştir.

Bugünkü Yozgat’ı XVIII. yüzyıl ortalarında Çapanoğlu Ahmet Paşa kurmuştur.

Tanzimat’a kadar Sivas eyaletinin 8 sancağından biri olarak Bozok sancağı, Tanzimat’tan sonra da Ankara eyaletinin 5 sancağından biri olmuştur.

Cumhuriyet’in ardından Bozok adı değiştirilmiş ve Yozgat adı ile yeni il yapılmıştır.

Adı üzerindeki bir başka söylenceye göre; Hızır Aleyhisselâm tarafından Ömer Cebbar Ağa’ya “Yozuna yoz katılsın, memleketinin adı Yozkat olsun” denmiş, bu nedenle de kentin adı Yozgat olmuştur.

Coğrafi Konumu

Yozgat, Orta Anadolu Bölgesi’nde yer alır. Doğusunda Sivas, batısında Ankara ve Kırşehir, kuzeyinde Amasya, Tokat, Çorum, güneyinde de Kayseri ve Nevşehir illeri ile çevrilidir.

İl toprakları, İç Anadolu platosunun kuzey doğusundadır. Bir yayla görünümündedir. İldeki başlıca dorukların yükseklikleri; Boğazlıyan’ın kuzeyindeki Yazır Dağı (1.683 m.), Tokat il sınırındaki Deveci Dağı (1.892m), il merkezinin güneydoğusundaki Kokenez Dağı (1.524m.), Akdağmadeni’nin güneyindeki Sivri Tepe (2.076 m.), Çekerek’in batısındaki Dağnı Dağı (1.755 m.) ve Kayseri yakınındaki Akdağ (2.272 m.)’dır.

İlin akarsu ağını Kızılırmak ’m bir kolu olan Delice Irmak’ın yukarı kesimi ile Yeşilırmak’ın bir kolu Çekerek Suyu oluştururlar.

Yüz ölçümü, 14.123 kilometrekaredir.

Otobus.Org sitemize girdikten sonra üst bölümde bulunan online otobüs bileti araştır ve satın al bilet arama motorumuzu kullanabilirsiniz. Bulunduğunuz yerden Yozgat otobüs bileti almanız için gerekli yerleri doldurun ve kolayca biletinizi sorgulayın veya satın alın!

Mevsimler ve Hava

Yozgat ilinde, İç Anadolu Bölgesi’nin karasal iklimi egemendir. Kışlar sert, yazlar da sıcak ve kuraktır.

Hava, 112 gün yağışlı, 33 gün kar yağışlı, 54 gün karla örtülü, 102 gün açık ve 184 gün bulutlu, 80 gün kapalı geçer.

Rüzgârlar, genellikle kış mevsiminde güneybatıdan, diğer mevsimlerde de kuzeydoğudan eserler.

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri; buğday, arpa, çavdar, şekerpancarı, ayçiçeği, patates ve soğandır. Sanayi ürünleri de; bira, kiremit, tuğla ve çimentodur.

Yeraltı zenginlikleri; gümüşlü kurşun, linyit, bor, krom, magnezyum, florit ve mermerdir.

Ulaşım ve Yöresellik

Yozgat ilinin kara ye demiryolları ile bağlantıları vardır. İl güneyinden Ankara – Kayseri demir yolu geçmektedir.

İl; Ankara’ya 221, İstanbul’a 662, İzmir’e 807, Çorum’a 102, Amasya’ya 199 ve Kayseri’ye 201 kilometre uzaklıktadır.

Sadece yukarıdaki illerden değil, Türkiye’nin birçok ilinden Yozgat otobüs bileti alarak bu şehre gelebilirsiniz.

Yozgat, halk oyunları ve ezgileri bakımından bir halay yöresi sayılmaktadır. Yörede ayrıca bozlak ve kimi yerlerde de zeybek türü türküler söylenir. En ünlü türküleri; Çamlığın aramdan tüter bir tütün, Portakal dilim dilim, Halay başın kim çeker, Burçak tarlası, Allı durnam, Fadimem vb. oyunları da; Yozgat halayı, Popbili, Çiçek halayı, Kızlar halayı ve Keklik halayı vb.’dir.

Çiğdem pilavı, Madımak, Tel teli, Haside ilin yemek folklorundandır.

Görülecek Yerler

Kentte XIX. yüzyılla ilgili bir Saat Kulesi ile Çapanoğlu Mustafa Paşa Camii, 1779’da yapılmış ve 1795’te bazı ekler yapılmıştır.

Alişar (Ankuva): Hitit Devleti’nin namlı kenti Alişar, Yozgat’ın 68 kilometre doğusundadır. Yapılan kazılarda pek çok Hitit eşyaları, Erken Bronz Çağı ile ilgili çanak, çömlek, Hitit ve Frig yerleşme katları bulunmuştur, önemli eserler, Ankara Etnografya ve Hitit Müzelerindedir.

Yozgat otobüs bileti alımlarınızda en ekonomik fiyatlarla en konforlu otobüs firmalarını seçmek tamamen sizin elinizde!

Otobus.org – Kaliteyi şansa bırakmayın!