Zonguldak Otobüs Bileti - Otobus.Org
Her Nereye İstersen, Oraya !
" 75 Otobüs Firması, Günde Ortalama 1.250 Sefer ile Ucuz Bilet, Otobus.Org'da... "

Zonguldak Otobüs Bileti

Zonguldak Otobüs Bileti, Firmaları, Seferleri ve En Ekonomik Zonguldak Otobüs Biletleri Burada!

Zonguldak, XIX. yüzyılda küçük bir köy iken, kömür yatakları ve limanı nedeniyle bugün Karadeniz Bölgesinin ikinci büyük kenti durumuna gelmiştir.

Antik çağda burada kurulan Salıdaraca Umanı, zamanla Zonguldak olmuştur Adının sazlık, bataklık anlamına gelen ‘ZongaIık’tan geldiği de bir varsayımdır. Hitit döneminde burada ya da çevrede Palla kenti olduğu sanılmaktadır. Ancak Zonguldak, bir Yunan ya da bir Roma kenti değildir, Selçuklular eline geçirmiş, 1459’da Osmanlı topraklarına katılmıştır.

1886 yılında ilk limanı yapılmış, Ereğli’nin bir köyü iken 1889’da Kastamonu’ya bağlı bir ilçe ve 1 Haziran 1920 tarihinde de sancak merkezi, 1 Nisan 1924’de de il merkezi yapılmıştır.

Coğrafi Konumu

Zonguldak; Batı Karadeniz Bölgesi’nde yer alır. Doğusunda Kastamonu, batısında ve kuzeyinde Karadeniz, güneyinde de Bolu ve Çankırı illeri ile çevrilidir.

İlin yüzey biçimlerini engebeli dağlar ve bunları yaran derin vadiler oluşturmaktadır. İldeki yüksek doruklar; Bolu il sınırında yer alan Kızıltepe 11.440 m.1 Devrek’in güneybatısındaki Baba Dağı (1.130 m ), Dokuztepe (1.130 m.) ve Keltepe (1.976 m.) dir.

İl topraklarının yüzde 49,2’si dağlarla, yüzde 15,3’ü ovalarla, yüzde 35,5’i de platolarla kaplıdır. Önemli akarsuları arasında; Bartın Çayı, Filsoy Çayı, Alaplı Irmağı, Gülünç Irmak, Üzülmez Deresi sayılabilir.

Gölleri, Gülünç baraj gölüdür. Yüz ölçümü, 8.629 kilometrekaredir. Zonguldak otobüs bileti alarak Gülünç Baraj Gölü’nü yakından izleyebilirsiniz.

Mevsimler ve Hava

Yaz mevsiminde sıcaklık 20 derecedir. Haziran, en sıcak aydır ve 40 dereceye kadar yükselir. En fazla yağış Ağustos ayındadır.

He egemen rüzgâr, güneydoğu (keşişleme) rüzgârıdır.

Hava, yılın 73 günü açık, 174 günü parçalı bulutlu ve 118 günü kapalı ve yağışlı geçer.

Ekonomi

Başlıca tarım ürünleri: mısır, ceviz, semizotu, lahana, kızılcıktır. Sanayi ürünleri de; demir, çelik, kâğıt, orman ürünleri, konserve, tuğla ve kiremittir.

Yeraltı zenginlikleri: taş kömürü, alüminyum, manganez, dolamit ve kuarsittir.

Ulaşım ve Yöresellik

İlin Karabük, Devrek ve Çaycuma ilçeleriyle demiryolu, Karadeniz kıyısında diğer kentler ve İstanbul ile denizyolu bağlantıları vardır.

İI; Ankara’ya 284, İstanbul’a 334, İzmir’e 724, Bolu’ya 175 ve Kastamonu’ya 277 kilometre uzaklıktadır. Zonguldak otobüs bileti ile bir çok ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Bölgede halk müziğinin genellikle kırık hava, köçek ve oturak havası türüne bağlı, yer yer de horon türü türkü ve oyunların yaygın oldukları görülür. Başlıca türküleri; Evlerine varamadım, Beyler bahçesinde vurdular, Üç güzel oturmuş, İki de durnam gelir, İki geyik bir derede. Selam da söylen Mahmuduma, Mapusane içinde üç ağaç incir, Kabe’nin dallan ve Getirin kına yakalım ve oyunları da; Aç kapıyı ben geldim, Genç Osman, Yeşil ipek bükene, Sepetçioğlu, Mavili, Halimem vb. dir.

Haluçka, Akıtma, Sirkeli kelle, Su böreği, Kuyu kebabı, Höşmerim, Bandırma ve Mantı ilin yemek folklorundandır.

Görülecek Yerler

Zonguldak’ta eski eser olmamakla birlikte Eflani’de İsfendiyaroğulları ile ilgili bir çok eserler vardır.

Zonguldak kıyılan Kilyos’a kadar doğal plaj durumundadır. En önemlileri Karpuz ve Bartın nehrinin Karadeniz’e döküldüğü yerdeki İnkumu plajıdır.

Amasra (Amastris): Zonguldak’ın 60 kilometre kuzeydoğusunda bir kıyı kentidir. Miletliler tarafından kurulan kem, adım İskender’e yenilen Pers kralının yeğeni Amastris’ten almıştır. Eski kentle ilgili kalıntılar bulunmaktadır. Yarımadadaki kale, Cenevizlilerden kalmadır.

Ereğli (Heraeleia): Zonguldak’ın 40 kilometre güneybatısında Megaralı sömürgecilerce kurulan kentin adı, Marmara’da aynı adlı kentten ayırt etmek için, “Pontus’ca Hcradeia’sı”ydı. Antik çağda ve Cenevizliler döneminde önemli bir ticaret merkeziydi.

Otobus.Org ile Zonguldak otobüs bileti alın, bütçenize en uygun bileti ve en uygun otobüs firmasını seçme şansına sahip olun!